Kinderbijslag Stroombesparing „De Studieclub Menie In verband met het laten vervallen van de Rijkssubsi dies op verschillende levensmiddelen en andere artike len, zijn de kosten van het levensonderhoud gestegen. Ter compensatie van deze kosten werd een toeslag van 1.per week op de lonen ingevoerd. Het bleek evenwel, dat deze toeslag voor gezinnen met twee en meer kinderen nog niet voldoende was om de prijsstijging op te vangen. Om nu deze gezinnen tege moet te komen, is besloten de kinderbijslag te verhogen en wel te beginnen met het tweede kind. De bijslag van ƒ1.op het loon ging in op 1 November 1948. De verhoging van de kinderbijslag heeft echter met ingang van 1 October 1948 plaats gevonden. Dit geschiedde, omdat de kinderbijslag per kwartaal wordt uitbetaald en de berekening van de verhoging van 1 November 1948 af veel moeilijkheden zou hebben op geleverd. Vóór 1 October 1948 was de regeling aldus, dat voor de eerste drie kinderen 40 cent per dag en per kind werd ontvangenvoor het vierde en de volgendekin deren werd 50 cent per kind en per dag uitgekeerd. Met ingang van 1 October 1948 wordt betaald: 40 cent per dag voor het eerste kind; 44 cent per dag en per kind voor het tweede en derde kind en 54 cent per. dag en. per kind voor de volgende kinderen. In cijfers uitgedrukt: per dag voor 1 kind 0.40 2 kinderen 0.84 3 1.28 - 4 1.82 Dit verhaaltje is je reinste fantasie, maar onwaar is het daarom nog niet. We behoeven geen kniesoren te zijn, maar laten we in ieder geval zorgen dat mijn Piet en Uw Piet zó iets niet overkomt. Als we thuis nooit harde woorden gebruiken, waarom zouden we het op ons werk dan wel doen? Vader. 5 - 2.36 6 2.90 5? 7 3.44 8 3.98 „9 4.52 De kinderbijslag volgens dit nieuwe tarief werd op 7 Januari 1949 voor de eerste maal uitbetaald (over het vierde kwartaal 1948). Bepaald is, dat de verhoging van de kinderbijslag voor lopig niet voor de loonbelasting in aanmerking wordt gebracht. In het „belastbare loonbedrag", voorkomende op het strookje in de loonzakjes is dus nog steeds de aanspraak op kinderbijslag begrepen, berekend naar het oude voorschrift van 40 cent voor de eerste drie en 50 cent voor de volgende kinderen. Het belastbare be drag van de kinderbijslag vindt men achter het „be lastbare loonbedrag" vermeld. En nu we het toch over de Kinderbijslag hebben: zijn er arbeiders, die dit jaar aanspraak op kinderbijslag hebben en geen aanvraag hebben ingediend (in Octo ber 1948)? Zijn er nog arbeiders, die na 10 October 1948 bij de Gusto in dienst zijn gekomen, die hun kinderbijslag boekje van hun bedrijfsvereniging of vorige werkgever toegezonden kregen, en het nog niet inleverden bij de Gusto Zijn er nog, die twijfelen of hun papieren inzake de Kinderbijslag in orde zijn? Meldt U in dat geval bij de Sociale Afdeling. In November van 't vorig jaar werd door het G.E.B. o.m. tot de bedrijven het verzoek gericht mede te wil len werken om een event, uitvallen van het G.E.B. productieapparaat door overbelasting te voorkomen, door gedurende een bepaalde periode de werktijden te ver zetten. Het zwaartepunt van de overbelasting viel hoofdzake lijk in de ochtendperiode van 8 tot 8.30 uur en de avondperiode van 16 tot 18 uur. Daar het hier een algemeen belang betrof, heeft ons bedrijf met Uw medewerking aan dit verzoek gehoor gegeven en werden de arbeidstijden tijdelijk verzet. Inplaats van om 7.30 uur werd bègonnen om 8.15 uur, terwijl het werk inplaats van om 16.45 uur, werd be ëindigd om 17.30 uur. Aangezien het tijdelijk verzetten van de werktijd in wezen het brengen van een offer was, is het wel aardig te weten, waarvoor men het bracht en welke resul taten dit opleverde. Het G.E.B. moest in 1948 rekening houden met een extra belasting ten opzichte van 1947, van 16.000 kW. De medewerking van de bedrijven, winkels, enz. leverde een stroombesparing op van 13.000 kW. Het aandeel van de metaalbedrijven hierin bedroeg een besparing van 7 a 7500 kW. Het overige deel der be sparing vloeide in hoofdzaak voort uit de medewerking der winkelbedrijven. De gegevens werden ons verstrekt door de Directie van het G.E.B. Zij verklaarde zich zeer tevreden en dank baar over het bereikte resultaat. 14 Maart a.s. zal de Studieclub van de P.V. voor de eerste maal in de openbaarheid treden. Schuchter, maar vol goede moed zullen de leden de uitslag van hun studie laten zien in een openbare les die op bovengenoemde datum plaats vindt in het gebouw Irene, Nieuwe Haven te Schiedam. De stof voor deze avond heeft niets van een feest, nog van humor of jolijt, maar het zal zeker de moeite waard zijn te horen wat Uw collega's bereikt hebben met hun studie „Spreken ih het openbaar". Nadere publicaties volgen. Het Bestuur. Hoe dikwijls bent U al in de schilderswinkel geweest om daar een pot menie te halen? Aanbouwers vooral slepen deze verafschuwde materie heel de dag mee om de verborgen plaatsen in de pap te zetten (zoals dat in de werf-mond heet) en kunnen er over vloeken. Maar weet U ook wat het is? Over verf is er in het Zeskant nog weinig geschreven en laten we nu eens gezellig deze klerenbederver onder de loupe nemen. Schrikt U niet, we gaan niet al te chemisch spreken; het wordt een rooie menie-praatje op de bank. Menies zijn er in alle soorten en prijzen, en in verschil lende kleuren. U kent allen die mooie roodoranje kleurige menie, welke direct opvalt door haar mooie lichte toon. Dat is de loodmenie. Het is een zware, zeer zware verf. Dat komt, omdat zij van lood gemaakt is, en lood is zwaar. De meer bruin getinte is de ijzer menie, welke haar naam dankt aan haar afkomst dus ijzer. Onderling gemengd, ontstaan er dus alle soorten kleu ren van oranje tot bruin. Nu heet het, dat loodmenie de beste is. Zeker! Maar niet altijd. Een grote rol speelt het bindmiddel, waar mee de menie haar sterkte verkrijgt. U begrijpt, dat,, als men een hand vol prima droge loodmenie aan maakt met (laten we zeggen) water, zij in het geheel

Het Zeskant | 1949 | | pagina 7