Veiligheid De personeelsvereniging op excursie geen dienst zou doen. Dus is de vraag: waarmee is de menie gebonden? Ook speelt de fijnheid van de kor rel een rol en nog vele andere motieven, maar we zul len populair blijven. Dus, we weten, dat menie speciaal voor roestwering aangebracht wordt. Nemen we nu een goede oude, vertrouwde menie, dan bestaat die globaal uit: Loodmenie Standolie IJzermenie Lijnolie en siccatief met terpentijn als verdunner. Deze menie is een moordenaarsmenie. Een dag smeren is voldoende om je een pijnlijk stel gewrichten te be zorgen, maar dan is er ook gemenied. Mits op een roestvrije plaats aangebracht, zal ze een sterke onder laag geven voor de grond en afverf op het ijzer en een flinke verver heeft aan 4 m2 per uur roesten en me niën al een kluif met deze menie. Maar er zijn nog andere soorten moderne met alle voor- (en nadelen) voor de moderne laktechniek. De moderne, mits goed toegepast en meest speciaalme- nie, heeft dikwijls voordelen. Maar we blijven bij ons gewone praatje en willen, nu U er iets van weet, gaan spreken over slechte manier van meniën. Slecht is die menie, welke: 1. verdronken is (dus te veel verdund) 2. afgezakte (dus niet opgeroerde) 3. met te weinig standolie 4. de op nat metaal aangebrachte 5. de niet goed uitgesmeerde 6. die op niet ontroeste ondergrond. Dit zijn de meest voorkomende vormen van slechte menie. Wij weten dus, dat al is de menie goed, het menie- werk nog niet altijd goed is. 1. Verdronken menie is te dun om zich als een be schermende loodhuid op het vlak te zetten; het bind middel verliest zijn kracht en men zou net zo goed een 2-tons anker aan een horlogeketting kunnen hangen. 2. De afgezakte menie is ook een typische werf-kwaal. Men haalt een pot sloeber en na gebruik roert men niet meer, 't sopt zo lekker de volgende dag, men werkt snel, ja, ten koste van alle dure menie enzonder resultaat. 3. Te weinig standolie is de koeienogensoep (werf- term). Dit ontlokt bijna uitroepen zoals: heerlijk spul. Daar kan een schilder mee vooruit! Lekker papje! Zalig puddinkje! Ik heb vacantiemenieSoepel! enz. enz. De lieveling van knoeiers. De ramp voor het vak. De doodstraf voor fabrieken die het maken. Het 12 M2 werk is uit deze menie geboren. Mooi rood, maar mors dood, geen film, geen isolatie, net een ondervoed mens. Dat is standloze menie. Als water in 't vak, maar de nekslag voor alle later opgebrachte verf. Hier zou ik over willen vloeken, maar vloeken is kwaad, we gaan verder. 4. Op nat metaal aangebrachte menie. Als 't slecht weer is, 't regent, dan is meniën iets abnormaals. Daar voor zou ik het voorbeeld zo willen stellen: Lintwor men eten voor de honger. Kan het nog erger? Maar het schildersvak is op vele plaatsen ook op de Werf een zoethoudertje, je weet wel, zo'n speentje waar op de baby zuigt en denkt te drinken. Het verfje zit aan de buitenkant, valt 't erafverf je nog eens! Roest ie, dan heeft de natuur het gedaan en de vaart wacht nooit op een verver. Dus 't voorschrift, maar voor de rest, als 't maar een kleurtje heeft en dat is fout en mag niet. Bedenk, elke plaats die slecht geverfd is, gaat dezelfde minuut tot ontbinding over. Je werkstuk met een ver geten of slecht geplaatste menie is de grondslag voor 't zinken van het vaartuig. Vooral de verborgen plaat sen. Zelf kan men het constateren op de reparatie- boten. Hoeken en gaatjes rotten en roesten tot het staal als vloeipapier zo dun overblijft. Besef dus de waarde en help de kwaliteit van je werk door de veel gesmade vlekken en vuile handen gevende menie goed op te brengen als afwerking van een goed stuk Gusto- werk. J- P- M. Niettegenstaande herhaalde mededelingen en waarschu wingen blijkt het, dat er nog steeds mensen zijn, die schijnbaar niet weten waarom de hierna genoemde arti kelen zijn aangeschaft: Verse luchtmaskersBrillen; V eiligheidsgordelsStellingplanken Beveiligingen aan machines, enz. De aanschaffing geschiedde om U te beschermen tegen eventuele ongevallen. Maakt er dus een dankbaar gebruik van. Even nog een verzoek. Het is ons opgevallen, dat, wanneer er op de werf een ongeval, dat zich ernstig liet aanzien, had plaats ge vonden, er bij velen plotseling behoefte ontstond om naar de verbandkamer, waar men de patiënt behandelt, te gaan voor zaken, welke gevoegelijk even konden wachten, b.v. het gaan vragen om aspirinetabletten. Waarom dit niet even uitgesteld? Nu wekt het de indruk van nieuwsgierigheid. Vandaar het verzoek om bij een gelegenheid, als hier boven omschreven, alleen bij dringende noodzaak de verbandkamer te betreden. NAAR DE VERENIGDE GLASFABRIEKEN Gezien de grote belangstelling die voor deze excursie bestond, zag het Bestuur zich genoodzaakt, in overleg met de Glasfabriek, de deelnemers in twee groepen te verdelen. Voor de eerste groep van de excursie op 15 Jan. j.L, de tweede groep kwam op 22 Jan. aan de beurt. Ondanks het feit dat de deelnemers van de eerste groep reuze over deze excursie te spreken waren en dit niet onder stoelen of banken staken, waren van de 2e groep van de 34 deelnemers die zich hadden opgege ven, op het afgesproken uur maar 17 personen aan wezig. Toen het Zaterdagmiddag plotseling zulk mooi weer was, had ik ook eerst even spijt dat nü juist deze excursie zou gehouden worden. Er is immers op een mooie Zaterdagmiddag zoveel anders te doen. Je kunt een fijne wandeling maken, samen met je vrouw gaan winkelen of een flink partijtje voetballen. Dit alles lijken mij echter geen redenen om een ge maakte afspraak te verbreken en zeker niet zonder even te waarschuwen. Een man, een man, een woord, een woord! Misschien zal bij enkelen ook wel de griep de schuld zijn geweest van hun afwezigheid. Dit is natuurlijk force-majeur. We begonnen de excursie met een korte uiteenzetting door Ir. Bronkhorst over de techniek van het bedrijf. Aan de hand van tekeningen maakte hij ons reeds wegwijs in de bouw en werkwijze van de ovens en de glasbereidingsmachines, die wij straks met eigen ogen te zien zouden krijgen. Daarna begon de zeer interessante en leerzame rond leiding door de fabriek, die wij allen al zo vaak aan de buitenkant gezien hadden, maar waar wij nu alles rustig konden bestuderen en bezichtigen. Uit zand, soda en mergel worden er aan de lopende band flessen gemaakt van allerlei afmetingen en vor men, van grote glazen potten tot eau-de-cologne-flesjes toe. In de tijd van misschien één minuut wordt hier uit een druppel gloeiend glas een mooie fles gemaakt, de volgende minuut is deze fles via een lopende band en een koeloven bij de sorteerders en inpakkers beland en klaar voor verzending. Per week worden hier anderhalf millioen flessen en potten, waaraan in Nederland zo'n dringende behoefte bestaat, gefabriceerd. Na een kort dankwoord verlieten de deelnemers van de 2e groep, zeer voldaan en nog vol van wat zij gezien hadden, de fabriek. A. F. Copyright 1949, I.H.C. Den Haag, Holland. Overneming van artikelen slechts na schriftelijke toestemming geoorloofd. - Druk en ontwerp Holdert Co. N.V., Amsterdam

Het Zeskant | 1949 | | pagina 8