WAT IS BEDRIJFSSPAREN DE BUITENBANKWERKER 22 Dit keer hebben we een belangrijke mededeling voor alle Gusto-medewerkers over ons nieuwe bedrijfsspaarsysteem. Reeds lang hebben wij gezocht naar de oplossing voor een eenvoudige spaarmogelijkheid. Misschien wilt U, nu U weet, dat het over sparen gaat, niet verder, lezen, want U zult zeggen: „Ik kan toch niet sparen". Neen, lezer, maak U er met zo'n antwoord niet te vlug af. Langza merhand is! weer van alles te koop en in ieder gezin moet nog wel het een en ander worden aangevuld, zoals bed dengoed, ondergoed, gordijnen, pannen, enz. Uw gezin breidt zich misschien uit, kinderen in de groei moeten nodig iets nieuws hebben, of, hebt U nog geen gezin, dan zijn er wellicht trouwplannen. De grote uitgaven, ze zijn voor de meesten onzer een bron van terugkerende zorgen en het blijft dan ook moeilijk om steeds de eind jes aan elkaar te knopen. Hoeveel inspanning kost het niet om voor de grote uitgaven het benodigde geld bij elkaar te brengen. Het valt dan ook niet te verwonde ren, dat het kopen op afbetaling weer toeneemt. Maar „de gemakkelijke betalingsvoorwaarden" kosten de ko pers in doorsnee toch 10% extra, d.w.z. het kopen in zaken, waar contant moet worden betaald, is een dub beltje op iedere gulden voordeliger, om dan nog maar niet te spreken van het risico van het in handen vallen van woekerinstellingen. De Spaarbanken hebben dit ingezien en na 1945 werden hun leuzen „Eerst sparen, straks kopen" en „spaar met kleine bedragen voor Uw grote uitgaven". In de folder „Geef Uzelf een consumentencrediet", welke wij voor de Gusto-mensen bij dit blad voegen, hebben wij ons nieuwe spaarsysteem, dat in samenwerking met de Spaarbanken te Schiedam en Rotterdam tot stand kwam, uitvoerig uiteengezet. Het is in Uw eigen belang hieraan deel te nemen. U kunt zelf bepalen, hoeveel wij bij iedere loonbetaling moeten inhouden. Het ingehouden bedrag ontvangt U in spaarzegels, welke dus geldswaarde hebben, in Uw loon zakje. Zodra de zegelkaart, waarop U zelf de spaarzegels moet plakken, vol is, kunt U die op Uw bedrijf sspaar- boekje laten bijschrijven. Aan het begin van ieder jaar wordt door de Spaarbank de rente van 234% over het afgelopen jaar op Uw boekje bijgeschreven en Gusto legt er precies zo'n bedrag voor U bij, zodat U 4%% rente krijgt. Die kleine wekelijkse bedragen vormen al gauw een steun voor Uw grote uitgaven en hebt U het geld niet direct nodig, dan wordt het veilig en rentegevend voor U bewaard. Zó komt er tenminste iets van sparen en het gaat haast ongemerkt, zó kunt U straks contant betalen, zó koopt U voordeliger. Het is in Uw belang, dat wij U aanraden de folder goed te lezen en te herlezen. Als U er even ernstig over na denkt, vult U natuurlijk het machtigingsformuliertje in. Treuzel er niet mee, van uitstel komt afstel. Of zoals de administratieve term zegt: Montage-bank werker. Maar zeg eens tegen je naaste kennissen: „ik ben montage-bankwerker", 10 tegen 1 dat ze bij zich zelf denken, dat je niet anders dan ijzeren loodsjes in elkaar kunt zetten; precisie-bankwerk of een machine komen er niet bij te pas. Zeg daarentegen „buitenbankwerker", dan werk je wel op schepen, meestal in droogdokken, waar het koud en ruw werken is. Korter gezegd: het vakmanschap van de buitenbankwerker staat in de volksmond niet hoog aan geschreven en het vak als zodanig is onbekend. Die gedachtengang is in de jaren gegroeid en wel om verschillende redenen. Op de Ambachtsschool wordt alleen gesproken over machine-bankwerker. De vervaardiger dus van machines en werktuigen, de vakman, naar traditie met blauwe werkkleding, vooral geen bruine of witte, want dan ben je geen vakman. Al die anderen, met zeildoeken kielen aan, die sjouwen maar wat, duiken in bilges of werken alleen maar met zware hamers en sleutels, die ze met takels op een moer moeten zetten. De zwoegers met grote scheepsschroeven in de dokken. De sjouwers, die altijd in de schaduw van een grote bok werken. Onzin. Hij, die geen fijnbankwerker is, met tevens een groot verantwoordelijkheidsgevoel en een grote dosis verdraag zaamheid, kan, nooit een goed buitenbankwerker zijn. Hij is de man die het bankwerk aan de opdrachtgevers af moet leveren. Machines en werktuigen moeten punk- tueel en geruisloos draaien. Daar helpen geen tekenin gen meer, daar hebben de goede raadgevingen van de baas meestal geen baat meer, daar spreekt alleen het gevoel, dat alleen door routine gevormd wordt. Moet er gelijnd of gekotterd worden, wat op een specialiteiten- werf als de onze schering en inslag is, dan loop je met zelfs een 50-jarige practijk net zo lang te piekeren, totdat alles in elkaar zit. Zijn verantwoordelijkheid is groot, want hij staat niet meer op een aangeveegd straatje te werken, of in een stil hoekje, maar tussen zijn collega's, de Scheepsbouwers en al die anderen, die nu eenmaal op een schip nodig zijn en die boven en onder hem wer ken. Het is altijd oppassen om met de zware stukken geen ongelukken te maken, hetgeen, wanneer het voorkomt, meestal ernstige gevolgen heeft. Hij moet verdraagzaam zijn, want het is niet pleizierig, wanneer een klinker of lasser boven z'n machinedelen aan het werk is, maar dat moet ook zijn doorgang hebben. Hij die hoogtevrees heeft, is voor ons bedrijf in de buitendienst moeilijk te handhaven. Voldoen nu alle buitenbankwerkers aan die eisen? Neen jammerlijk niet. Maar dat kan ook niet, daar is het vak te veelzijdig voor. Bij de jongere krachten zijn er echter nog velen, die er zeker goed aan zouden doen, wat meer theoretische kennis te vergaren. De vragen die ze geluk kig nog aan de ouderen stellen, zijn er dikwijls naar. De oorlog is daar echter niet vreemd aan. Jongens, koop toe eens een boek en neem er eens een ogenblikje tijd voor. Sport staalt spieren, maar alleen met voetballen brengen we ons vak en onszelf niet om hoog. De andere vakgroepen maak ik geen verwijt, van deze klimt er ook wel een in de pen. Buitenbankwerker.

Het Zeskant | 1949 | | pagina 6