HEBT U AL VAC ANTIEPLANNEN? SS-'S"' Hierin zijn de Mexicanen bepaald zeer vooruitstrevend, want deze nieuwe methode van werken is nog nimmer toegepast, hoewel de mogelijkheid wel door anderen ook overwogen is, zoals Prof. Thijssen van het Waterloop kundig Laboratorium te Delft ons verklaarde. Op bijgaande tekening ziet U duidelijk dat de zee het zand benoorden de Noorder Strekdam (letter A) depo neert. Door de stroom en golven wordt het zand rond de strekdam in de haven gestuwd (letter B). Het ontwerp is nu om juist benoorden de strekdam een zuiginstallatie te bouwen in een betonnen gebouw (letter C), welke het aanspoelende zand opzuigt en via een pers leiding (letter D), welke rond de haven loopt, ten zuiden van de zuiderpier weer in zee perst. De persafstand bedraagt in totaal circa 1900 m. Ongeveer halverwege is een tweede pompstation ontworpen (letter E) een z.g. „Booster" station, omdat de druk van de pomp in het hoofdgebouw te hoog zou worden om de gehele af stand te persen. Het probleem is niet eenvoudig. De golven, die uit zee op het pompgebouw komen aanstormen, slaan straks tegen de zuigbuis, die buiten het betonnen pompgebouw hangt. Om over de gehele lengte van dit gebouw het zand te kunnen wegzuigen zijn 6 zuigbuizen ontworpen, welke om de beurt in werking worden gesteld en binnen het gebouw overeen komstig met de pomp worden gekoppeld. De zuigbuizen, welke niet in werking zijn, worden zo hoog mogelijk boven water in verticale stand tegen het gebouw gehesen. De zuigbuis wordt zijwaarts bewogen door zijdraden, wel ke van de onderzijde van de zuigbuis naar voren en ach teren tegen het gebouw lopen en door aparte lieren worden bediend. Op het dak van het gebouw zijn de bedieningshuizen ge plaatst waar de zuigbaas de 2 zij lieren en hijslier van iedere zuigbuis kan bedienen. In het hoofdgebouw, zowel als in het „Booster" station, is een complete reserve opgesteld voor de pomp met aan drijvende Dieselmotor. Werf Conrad is door de I.H.C. aangewezen als hoofdaan nemer, J. K. Smit ontwerpt de complete Dieselinstallatie en L. Smit Zn. ontwerpt en vervaardigt de persleidingen. De I.H.C. kreeg de order in concurrentie met 3 mededin gers, alle buitenlanders, omdat wij ter plaatse het pro bleem gingen bestuderen en het ontwerp, dat wij thuis gemaakt hadden, konden aanpassen aan de daar waar genomen toestanden. Mooi zo, denkt de I.H.C.-lezer, dat is klaar. Neen, geachte lezer, zo eenvoudig ging het niet. De I.H.C. wil namelijk ook nog wel betaling hebben voor deze or der. Maar de Mexicanen hebben geen guldens of Ame rikaanse dollars om ons te betalen, echter wel. suiker! Dus nu gaat het zo: Nederland koopt suiker in Mexico en betaalt in dollars aan de Mexicanen. De Mexicanen betalen de I.H.C. met deze dollars, die onze Regering natuurlijk zelf houdt en ons netjes uitbetaalt in Hollandse guldens. Eenvoudig hè? Deze transactie kostte onze I.H.C.-man in Den Haag, de heer van Looij, en onze vertegenwoordiger drie maanden werk en een zeker aantal grijze- of verlies van haren. Neen, het is niet altijd zo eenvoudig om werk te krijgen, maar als het er eenmaal is, dan zijn we weer allen te vreden. Ir. F. C. Rauwenhoff Het is alweer April. De winter, die zich deze keer niet al te bar gedragen heeft, is nu definitief ten einde, de bomen worden weer groen, de vogels hebben hun nest weer gebouwd, de poes heeft jongen, kortom het is lente en de mens krijgt zin in vacantie. Plannen voor de vacantie moet je eigenlijk heel lang van te voren maken. Niet alleen omdat de „voorpret" dan zo veel te langer duurt, maar ook omdat het voor sommige gevallen beslist noodzakelijk is, wil je niet achter het net vissen. Als je bijv. een zomerhuisje wilt huren, wat tegen woordig meer en meer gedaan wordt, dan moet je er heel vroeg bij zijn en zo is het met het huren van tenten al net eender. Er zijn veel manieren om je in de vacantie te amuseren: er zijn mensen die zeggen: ik blijf heerlijk thuis. Daar heb ik het het beste naar m'n zin. Anderen willen weg. Zo ver mogelijk. Per trein, per fiets, per cano, per zeil boot, te voet. Mensen met kinderen zullen bij voorkeur naar het strand gaan; anderen (en dan liever zónder kin deren gaan liever naar een veelbelovend viswater Zo dwalen de mensen in de vacantietijd over de grote wereld. Een heel klein stukje maar van hun gewone plekje vandaan en toch, de zon schijnt er anders, de men sen zijn anders, het brood smaakt anders, je bent zelf anders. Dat is het wonder van vacantie. Op enkele kilo meters van huis ontdek je hoe groot de wereld is en hoe klein je eigen plekje (en dikwijls ook hoe dierbaar), ontdek je dat er talloze mensen anders leven dan jij, met een andere levensbeschouwing, een andere manier van werken, van wonen, van eten. Je ontdekt dat er vele opvattingen zijn, anders dan de jouwe, maar evenzeer goed, ook al zou je voor geen geld van de wereld met de ander oversteken. Vacantie kan je een ruimere blik ge ven op het leven van jezelf en anderen, en dat is een van de meest waardevolle dingen van de vacantie. Hoewel je vanuit je eigen huis dikwijls fijne tochten kunt ondernemen, zouden veel mensen wel graag een hele week in een heel andere omgeving zitten. Dat is dan dikwijls een onmogelijke wens omdat het te veel financiële offers zou vragen. Wij wilden U daarom het volgende plan aan de hand doen: Je hoort tegenwoordig veel van woningruil. Hoe zou het zijn als enkele leden van de grote I.H.C.-familie tijdens de vacantie eens een week van woning verwissel den? Ik zou me kunnen voorstellen dat een stedeling wel eens in de Biesbos of aan de Kinderdijk zou willen zitten en omgekeerd, dat een Sliedrechtenaar of Kinderdijker wel eens een weekje voor stedeling wil spelen. Denkt u er eens over en als het u wat lijkt, geeft u zich dan op bij uw firmaredacteur. Het beste kunt u een briefje inleveren, waarin behalve uw naam en adres alle gegevens staan van uw gezin (aantal jongens en meisjes, leeftijd, enz.) en alle gegevens van uw woning (grootte, aantal bedden, enz.). Wij kunnen dan de gegadigden eikaars adres geven en dan kan ieder voor zich uitmaken of deze tijdelijke woningruil voor zijn geval geschikt is. Maar, als u er iets voor voelt, wacht u dan in elk geval niet te lang! R. D. INHOUD HET ZESKANT APRIL I 9 4 9 Mexico blz. 26 - Hebt U al vaeantieplannen blz. 27 Uit de keuken van Het Zeskant blz. 28 Van Toen en Nu, herinneringen van een oudgediende blz. 28 Firmaniéuws blz. 30

Het Zeskant | 1949 | | pagina 3