De regelzetmachine Op het voorblad van ons nummer van Februari hebben wij al vluchtig het een, en ander gezegd over wat er moet gebeuren vóórdat een artikeltje naar de drukker gestuurd kan worden. Als de tekst bij de drukker aankomt moeten er weer een groot aantal bewerkingen verricht worden. Eerst gaat eent ontwerper de tekst opmeten, dan moet hij de indeling van de bladzijden maken en de grootte van de plaatjes vaststellen, om alles er zo smakelijk mogelijk te laten uitzien. De tekst wordt daarna aan de afdeling zetterij gegeven. Het zetten kan met de hand of met de machine gebeuren. Het grootste gedeelte van Het Zeskant wordt machinaal gezet op de regelzetmachine of Linotype. Op de foto's ziet U deze machine. A is het matrijzen- magazijn waarin, in een aantal 'kanalen, zich de gesor teerde matrijzen bevinden. In elke matrijs is een letter- beeld gegraveerd. Door op een toets te drukken vallen de matrijzen uit het magazijn in een houder (B). Wan neer een regel vol is wordt deze automatisch getranspor teerd naar een gietpot met gesmolten lettermetaal, waar van de letters (die op deze machine koperen giet- Nadat ik met grote belangstelling het eerste artikel in Het Zeskant had gelezen over „Drie maanden tinbagge- ren, slibzuigen en met stokjes eten", door de heren C. H. Holgen en F. C. Rauwenhoff en daar de namen in aan trof als Kuala Lumpur en Ipoh, kwamen er voor mij weer herinneringen van ongeveer 20 jaar geleden naar voren. In mijn verbeelding zag ik weer het slepen en sjouwen door de koelies en het werken der Chinezen, om de tinmolens welke er nu nog werken, op te bouwen in de rimboe, of op moeilijk te bereiken plaatsen. Als men tegenwoordig hoort spreken over tinmolens denkt men ten eerste aan de zes samenwerkende werven I.H.C. Holland, waar de laatste zes tinmolens kant en klaar werden opgebouwd en daarna het Noordzeekanaal of Nieuwe Waterweg werden afgesleept om vervolgens de reis naar de plaats van bestemming in de tropen te aan vaarden. Dit kant en klaar wegslepen komt echter niet zo heel veel voor. Van de ongeveer 120 tinbaggermolens, vlak voor de oorlog in Malakka aanwezig, zijn de meeste ter plaatse opgebouwd. Ruim 40 stuks werden hiervan door de Werf Conrad geleverd; het grootste aantal in de periode 19221928. De molens werden wel op de werf opgebouwd en enkele onderdelen, zoals spanten en knie- platen, geklonken, maar daarna gemerkt en geheel ge demonteerd, om in colli en kisten te worden gepakt. Daarna moesten de delen met vrachtboten van de Mij. Nederland of Rotterdamse Lloyd naar de dichtstbij ge legen haven worden gebracht, om vervolgens met kust boten naar de plaats te worden gebracht waar de molen ZOU: worden opgebouwd en tin zou moeten baggeren. Niet zo eenvoudig in die tijd! Ruim 20 jaar geleden waren er nog geen jeeps, bull dozers, zware vrachtauto's, enz. Het vervoer naar de rim boe gaf dus diverse problemen. Ik wil nu proberen daar nog het een en ander van te vertellen, opdat U zich enigs zins een. voorstelling kunt maken van het lang niet altijd gemakkelijke werk. Zoals ik reeds zei, kwam alles in de tropen met vracht boten in de havens aan. Ik noem hier Penang, omdat in de periode waarover ik schrijf, de meeste molens naar de Federated Malay States gingen of zelfs naar Siam. Penang is een eiland aan de Westkust van Malakka, on geveer 22 uur sporen boven Singapore. Het materiaal werd vanuit de grote vrachtboten aan de kade opgehoopt en opgestapeld. Vandaar moest het weer worden ingeladen in pakketboten, dat zijn kleine vracht boten die minder diep liggen en daardoor makkelijker in kleine havens of riviermondingen kunnen komen. Zij kunnen maar weinig tegelijk meenemen want zij nemen voor verschillende plaatsen ook nog stukgoederen mee. Zij varen dan ook in hoofdzaak langs de kust. Maar de kust is nogal rotsachtig en de riviermondingen vaak zeer ondiep, zodat het ook nog dikwijls voorkomt dat de pak ketboot aan de rede moet blijven liggen om het materiaal nu weer over te laden in vletten die door een kleine motorboot naar de haven worden gesleept; zelfs met matrijsjes zijn) een regel gegoten wordt. De gegoten regel valt uit de machine en de koperen matrijzen wor den naar de bovenkant van het magazijn getransporteerd en. elk matrijsje komt weer in zijn eigen kanaal te recht! Al deze bewerkingen geschieden automatisch; het is de moeite waard een dergelijke machine aan het werk te zien, men komt dan sterk onder de indruk van de vernuftige bouw van deze machine en van het mooie werk dat de typografen ermee maken; het drukkersvak is een moeilijk maar een mooi vak. Foto s welwillend afgestaan door Hagra Amsterdam

Het Zeskant | 1949 | | pagina 4