IDEEËNBUS STUDIE-CLUB AAN ALLE WANDELAARS(STERS) VROEGER EN NU Met genoegen kon worden vastgesteld, dat de opwek king, welke in Het Zeskant van December werd geplaatst, goede vruchten heeft gedragen. Niet minder dan 16 ideeën kwamen er bij de commissie binnen. De bestudering en beoordeling ervan kostte vanzelfsprekend veel tijd, van daar, dat eerst op 10 Maart jl. de slotvergadering van de Commissie kon plaats vinden en het resultaat aan de Directie worden voorgelegd. Aan alle inzenders werd schriftelijk het oordeel van de Commissie medegedeeld. Het spreekt vanzelf, dat niet alle ingezonden ideeën ge schikt werden bevonden om in de practijk te worden toegepast. Laten zij, die ditmaal geen premie toegekend kregen, de moed niet laten zakken, want het niet toe kennen van de premie betekent niet, dat hun inzending niet werd gewaardeerd, integendeel. De volgende premiën werden toegekend ƒ10.aan C. Bakker te Slikkerveer (4054) (lastang). ƒ10.aan A. Triel (105) (materiaalverbetering v. h. ponsen van lange hoekijzers). 15.aan N. Onderdelinde 1 (163) (verandering bij joggelbank). 10.aan A. Maasdam (350) (trekbouten aan boor- baan). ƒ10.aan M. T. Etman (1234) (voorkomen moeilijk heden bij verstellen van wielen of tandwielen). ƒ5.aan P. A. v. Waas (1221) (schoonwassen van vuile onderdelen). Deze premie is voorlopig in afwach ting van de beproeving op de practische waarde. Dè openbare les, welke op 14 Maart jl. door de Studie club werd gegeven, was een openbaring. Het was intiem en gezellig in de sfeerrijke benedenzaal van „Irene", welke voor deze speciale avond stemmingsvol in gereed heid was gebracht. Jammer, dat de zaal slechts voor drie vierde was gevuld met belangstellenden. Het gemis van de „massa" werd echter niet al te sterk gevoeld, daar de aanwezigen blijk gaven het gebodene op prijs te stellen en te kunnen waarderen. De voorzitter, de heer v. Dijk, sprak een openingswoord, dat de avond al direct stempelde en in de gewenste sfeer bracht. De leraar, de heer Hildebrink, schetste het verloop van de studie-avonden. En daarna hoorden wij een zeer gevarieerd programma. De gewone Gustomensen ontpopten zich als spreker. Man voor man wist de aandacht te boeien en bracht beschaafd en met kennis van zaken zijn opgedragen of zelf gekozen onderwerp naar voren. Ieder van de aanwezigen, zonder uitzondering, was ver baasd over hetgeen met ernstige wil in korte tijd bereikt kon worden Er waren geen zwakke plekken, al was er natuurlijk een gradueel verschil. Het spreekwoord „ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is", was ook hier van kracht. De heer Wink sprak tenslotte als bestuurslid der P. V. Hij zei verbaasd te zijn over het vele, dat in zo'n korte tijd tot stand was gekomen en wenste de studieclub in de toekomst nog vele en grotere successen toe. De voorzitter kon zich dan ook tot. een dankbaar en vol daan publiek wenden, toen hij om 11 uur de bijeenkomst sloot. De leraar, die met zijn leerlingen kon terugzien op een welgeslaagde avond, welke op hoger peil stond dan in doorsnee het geval is, werd een boekwerk aangeboden. Er werd inderdaad iets goeds gebracht. Bravo Gusto, ik zag je betere zijde. Een toehoorder De Niwin-mars, welke wij Zaterdag 26 Maart j.l. gelopen hebben was weer een succes door het bij uitstek mooie weer. Ondanks het feit, dat tegen het vallen van de avond een koude mist kwam opzetten hielden wij de goede stemming er in. Het is wel jammer, dat er op een zo grote fabriek zo wei nig animo schijnt te zijn voor de wandelsport. Het be stuur van de W.S.V. Gusto verzoekt daarom een ieder, zowel op kantoor als in de fabriek, die 's Zaterdagsmid dags en eventueel 's Zondags van de buitenlucht wil ge nieten zich op te geven bij de volgende personen: Voor de fabriek bij de heer A. Been (loonafdeling). Voor het kantoor bij Mej. R. V. Gent (correspondentie), de heer D. v. Willigen (staalbouw), de heer B. Pil (licht druk). Wij hopen op een grote toeloop van nieuwe leden, zodat wij bij een eerstvolgende mars van een flinke Gusto- groep kunnen spreken. Het Bestuur Jaren geleden bracht één onzer staatslieden een bezoek aan een grote smederij, waar gesmeed werd met de in die dagen populaire stoomhamers, die door middel van een hefboom bediend werden. De hamer volgde precies de bewegingen van de hefboom. Een smid, die jaren lang een dergelijke hamer bediend had, had de volle belang stelling van de hoge bezoeker. Hij en z'n hamer waren in de loop der jaren één geheel geworden en hij vroeg het te mogen tonen. „Mag ik Uw horloge dan even hebben?" Het gevraagde werd met ketting en al overhandigd. U kent het wel, zo'n dubbeldik gouden wekkertje met een sleuteltje en een ketting, waaraan je een hond kunt vastleggen. De smid legde zijn zweetdoekje op het onderblok en het klokje er op. Hij liet de hamer op en neer dansen en met elke slag kwam deze dichter bij het klokje. De slagen werden steeds korter en eindelijk stond de hamer stil op het kostbare stuk. Het gezicht van wijlen Zijne Excel lentie zal ik niet beschrijven, maar in ieder geval hij werd niet kwaad. De smid liet aan de ketting trekken en waarlijk, het hor loge lag klem. Even later ging de hamer omhoog en het klokje kwam te voorschijn, zonder enige beschadiging. Zelfs het glas niet, dat in die dagen nog breekbaar was. Routine, geen vakmanschap. Zo was het vroeger. En nu? Ik heb gedurende een half jaar één onzer jonge draaiers in z'n werkzaamheden gevolgd. In die tijd zag ik hem aan een kleine draaibank, dan weer aan een met een as erop van 6 meter lengte. Ik zag hem aan de boor- kotterbank, aan de frais-kotterbank, ja, waar zag ik hem niet. Het kan niet anders, of zo'n knaap moet een all round vakman worden. En wat een afwisseling in werk stukken! Zo kan het lang duren, eer je een hekel aan je werk krijgt. Bravo, draaiersbaas, zo behoort het! Ik sprak met een van onze oudste machineboorders. Hoeveel gaten en gaat jes hij al geboord had wist hij niet meer. Hij stond sinds kort aan een nieuwe machine, U weet wel, zo'n „all American" met een 30 verchroomde handels en knoppen, snelheidsmeters en wat niet al. Een lieve lust, als zo'n machine aan je zorgen is toevertrouwd! Ik vergeleek hem met een vliegenier in z'n cockpit. Ook zoveel verchroomde handels en knoppen. Hij gnuifde van trots en ging aan het demonstreren, zeer snel, buitenge woon langzaam, omhoog, omlaag, dwars weg, ik weet niet wat al. „Ja, net een vliegenier," zei hij, „alleen verdienen we wat minder." Zo'n ouwe sok!, maar ik dacht, die oudjes doen het nog best. v. B. Copyright 1949, I.H.C. Den Haag, Holland. Overneming van artikelen slechts na schriftelijke toestemming geoorloofd. Druk en ontwerp Holdert Co. N.V., Amsterdam

Het Zeskant | 1949 | | pagina 8