B m HET GIETEN ten wat er zich in die tijd allemaal heeft afgespeeld. F'ndeïijk in 1620 wordt een begin gemaakt met de be- liiking van een volgende polder en twee jaar later is p,"rmer van een groot meer herschapen in vrucht baar bouwland. En dan volgen ook de overige polders van Nd. Holland. Tot in het buitenland is Leeghwater bekend: hij krijgt ndrachten uit Frankrijk, Vlaanderen, Duitsland, Zwe den. Overal kan men zijn grote kennis gebruiken. Ook Tn 1629 heeft Prins Hendrik het beleg om den Bosch geslagen. Den Bosch heet een onneembare vesting; het is een der laatste grote schuilplaatsen voor de Span- iaarden. Er is een grote bezetting, er zijn goede wape nen. De soldaten van het Statenleger graven loopgraven en schansen en de Spanjaarden zien het gevaar. Maar ze hebben wat geleerd van de Hollanders: ze doen wat de Hollanders bij het beleg van Alkmaar deden: ze steken de dijken door en het water stroomt de stel lingen van de Nederlandse soldaten binnen. ZaF Frederik Hendrik het opgeven? Nee. Hij herinnert zich die polders in Nd. Holland en die man, die Leegh water. Die moet onmiddellijk komen. „Het kan", zegt Leeghwater, „Er moeten molens konten." „Zo gauw mogelijk," zegt Frederik Hendrik, „de stedendwinger". Dan wordt er dag en nacht gewerkt. Er moeten 21 mo lens komen en in 14 dagen tijds staan die er!J Ze draaien door middei van paarden, want ze kunnen niet afhankelijk zijn van een goede vtina. In Juli werd de dijk doorgestoken. In September is de Bosch in handen van de Prins. Eén grote wens van Leeghwater is nooit in vervulling gegaan. Hij had zo graag ook de Haarlemmermeer drooggelegd. Maar dat wasi zó,n groot water, dat durfde men niet aan. Dan kon je net zo goed zeggen, dat je de Zuiderzee droog wilde maken! Hij heeft een heel boek geschreven om te bewijzen dat het werkelijk kon en nodig was ook, want de Haarlemmermeer vrat ook jaarlijks kilometers land weg. Pas 200 jaar later durfde men het aan om daarmee te beginnen. En de Zuiderzee, daar is men in deze eeuw pas aan begonnen. Maar toen waren er baggermolens en electrische gemalen. Leeghwater, een man die zijn naam verdiend heeft, een man waar Holland trots op kan zijn. Leeghwater, een naam die Nederland niet mag vergeten. R. D. Het leegschenken van de 10-tons gietpan in de gietvorm van een scheepsschroef. Wanneer men zover is, wordt onder een geringe over druk in de oven lucht toegevoerd. De temperatuur stijgt daarbij zodanig, dat het ijzer in de oven gaat smelten. Het gesmolten ijzer druppelt door de cokes naar om laag. Boven de enigszins hellende bodem is in de wand een opening gemaakt, waardoor het gesmolten ijzer in een aangebouwde vergaarbak kan stromen. Deze is, evenals de oven, een stalen mantel met een vuurvaste bekleding aan de binnenzijde. SLOT Het smelten Het smelten geschiedt in een koepeloven. De koepel oven bestaat uit een schacht van vuurvaste steen, om- géven door een stalen mantel. De inwendige diameter kan bedragen 0.3 tot 1.5 m met een capaciteit van 0.3 tot 15 ton per uur. De hoogte van de schacht vanaf de begane grond tot de vul-opening is van 3 tot 7 m. De dikte van de bemetseling is van 15 cm bij de kleinste, tot 35 cm bij de grootste oven. In de koepeloven wordt het ijzer alleen tot smelten ge bracht en ondergaat nagenoeg geen verandering. Als brandstof gebruikt men een voor dit doel vervaardigd soort cokes. Het smeltproces kan men zich als volgt voorstellen In de schacht wordt een hoeveelheid hout tot ontbran ding gebracht. Dan wordt een hoeveelheid cokes in de oven gestort. Zijn deze cokes goed doorgebrand, dan wordt de oven geheel gevuld met beurtelings een laag cokes dan een laag schrot en piekijzer, weer een laag cokes en nog een laag schrot met piekijzer, enz. Een laag cokes met een laag schrot met piekijzer noemt men een zet. INHOUD VAN HETZESKANT JUNI 1949 Algemeen gedeelte Jan Adriaanszoon Leeghwater blz. 42 Het Gieten blz. 43 Ruilen blz. 44 De vacantie staat voor de deur blz. 45 De vacantie, een stap vooruit blz. 45 Firmanieuws blz. 46

Het Zeskant | 1949 | | pagina 3