RUILEN 44 mmMszL mums. STALE* MJtHTCl TwtlDtL/EE DEt/R SCMRRWlREtlpC Niet echter alleen het ijzer smelt, maar ook de as van de cokes en andere onreinheden van de vulling smelten mede en vormen een vloeibare slak. Deze vloeibare slak druppelt evenals het ijzer tussen de cokes door naar de bodem van de schacht en via de opening in de oven- wand naar de vergaarbak. Doordat het soortelijk ge wicht van de slak kleiner is dan van het ijzer, drijft de slak op het ijzer. Op geregelde tijden wordt een opening in de wand van de vergaarbak vrij gemaakt. Deze opening bevindt zich, evenals bij de oven, even boven de enigszins hellende bodem. Hierdoor 'kan het ijzer wegstromen, waarbij het wordt opgevangen in een gietpan. Zodra het ijzer is afgevloeid en de bovenste slak door de opening komt, wordt deze afgesloten door middel van een prop klei. De slak moet eveneens op geregelde tijden worden af getapt. Dit geschiedt door een hoger aangebrachte opening in de wand van de vergaarbak. Hier stroomt dan de slak uit de opening tot het ijzer zich vertoont. Terwijl het ijzer in de vergaarbak stijgt, stroomt de slak door de opening weg. Als het ijzer zo hoog geste gen is, dat dit bij de opening gekomen is, wordt de ijzer- afvloeiopening vrij gemaaakt en de slakopening met klei of leem gesloten. Het gieten Is nu op deze wijze zoveel gesmolten ijzer in de gietpan verzameld, dat de hoeveelheid voldoende is om het giet- stuk te vullen, dan gaat men over tot het gieten van het werkstuk. Het is noodzakelijk, dat de inhoud, dus ook het gewicht, van het gietstuk reeds tevoren bepaald is, want het gietstuk moet onafgebroken volgegoten worden. Ook bij dit volgieten van de vorm wordt van de eigenschap, dat de slak op het ijzer drijft, gebruik gemaakt. De eventueel meegestroomde slak drijft ook in de gietpan boven op het ijzer. Vóór met het gieten wordt begonnen, wordt de slak eerst verwijderd. Ten einde nog meer zekerheid te krijgen, dat er alleen ijzer en geen slak in de gietvorm stroomt, giet men het gesmolten ijzer niet rechtstreeks in de vorm, maar in een op de vorm geplaatste gietbak, waarvan de vorm en de inhoud zodanig is, dat tijdens het volgieten van de vorm deze gietbak geheel gevuld blijft en het ijzer vanuit de onderkant van de gietbak in de vorm kan stromen. Op deze wijze wordt voorkomen, dat de boven drijvende slak in de vorm komt en een gietstuk wordt verkregen van zuiver ijzer. N. J. de Haas (Gusto) Er is voor ons allen een tijd geweest dat we „den boer op" gingen met een laken, een stuk stof of een ander gebruiksvoorwerp, in de hoop deze goederen te kunnen ruilen tegen wat rogge of een stukje spek. Het geld had weinig waarde, en wij moesten er wel toe overgaan het beetje aan waardevolle goederen dat wij nog had den, om te zetten in levensmiddelen. Maar wist U, dat dit op het ogenblik nog steeds ge beurt, zij het dan niet door U en mij, maar tussen de verschillende landen onderling? Nederland b.v. ruilt regelmatig tal van producten tegen die van andere lan den en op deze wijze komen wij aan goederen, die wij anders zouden moeten missen. Velen denken dat wij alle artikelen die wij exporteren, betaald krijgen in dollars, dus' in deviezen. Als dat zo was, en wanneer alle landen, waarnaar wij uitvoeren, inderdaad zo royaal zouden zijn met hun kostbare dollars of Zwitserse francs, dan behoefden' wij ons als land niet zoveel zorgen te maken. Maar in werkelijkheid is het zo, dat er op het ogenblik zeer veel arme landen zijn, dus landen, die niet beschikken over veel internationaal aanvaarde betaalmiddelen. De meeste landen willen daarom uit het buitenland alléén spullen hebben, die hard nodig zijn. Voor luxe voor- werpen geven zij hun goede geld niet uit. Daarom gaat men ruilen. Neem b.v, uit een hele reeks van landen Italië, Oostenrijk en Griekenland als landen die heel slecht in hun dollars zitten. Ze kunnen van ons bijna niets kopen, want hun nationale geld kunnen we niet gebruiken. Daarbij komt, dat wij zelf ook niet zo erg best in onze internationale „slappe was" zitten en het beetje goed geld, dat wij bezitten, hard nodig hebben voor de aankoop van graan, machines en hoog nodige grondstoffen. Dus zouden we tegen die landen moeten zeggen: „Hoe graag we jullie producten, jullie staal, machines en tabak ook zouden willen hebben, we hebben ons goede geld te hard nodig voor eten en kleren". Maar, we zijn in Nederland toch nog verstandiger/We hebben altijd wel producten, die we toch niet direct voor dollars kunnen verkopen, maar waarvoor in de bovengenoemde landen wel interesse bestaat. We gaan ruilen! We sturen Oostenrijk wat tuinbouwproducten of electro-technische producten en krijgen daarvoor in ruil staal, landbouwmachines, papier, magnesiet, medi sche instrumenten en andere goede dingen, die we goed kunnen gebruiken. Italië ruilt met ons reken- en schrijf machines, auto-onderdelen, kogellagers, machine-instal laties. en veel instrumenten. Griekenland tabak en kren ten. U begrijpt, dat dit voor ons land méér dan een voordeel oplevert: wij krijgen belangrijke, waardevolle goederen, raken producten kwijt, die we maar moeilijk tegen de- viezen kunnen verkopen en blijven dus werkgelegen heid verschaffen aan onze arbeiders. Nu komt het ook herhaaldelijk voor, dat er landen zijn, j die niet alleen geen geld hebben, dat we in betaling kunnen gebruiken, maar die ook niet beschikken over goederen die wij nodig hebben. Wel hebben ze b.v. goe- deren met een erg luxe-karakter. Als voorbeeld noemen we hier Iran (Perzië), dat graag compensatie-zaken (ruilzaken) met ons zou doen, maar slechts tapijten heeft om te ruilen. Wij zijn een arm land en voeren dus geen dure tapijten in. Toch willen we graag onze producten aan Perzië kwijt. We laten er ons toch mee betalen en voeren ze in voor verkoop naar een rijker land, waar we er dol lars voor krijgen. Of we maken er een driehoekszaak van: we laten het land, dat een schuld aan ons heeft, naar een derde land leveren en dat derde land weer een artikel dat we gebruiken kunnen, naar hier. De goederenkring is weer gesloten en ieder krijgt het zijne. Ons land ruilt, waakzaam en actief en steeds wordt nauwkeurig uitgekiend met wie en tegen wat geruild zal worden. Hopen we, dat er een tijd komt, dat we weer rustig kunnen kopen en verkopen, zoveel als we willen en waar ook ter wereld. Tot zolang ruilen we.

Het Zeskant | 1949 | | pagina 4