MATERIAALONDERZOEK DOOR MIDDEL VAN Coax ia L Ka Lil (puartz kristal ie onderzoeken materiaal Gereflecteerde dolf van een verontreiniging Slak insluiting Gereflecteerde 90lm Van de andere ziidt van hit mal triaal /Boden tcho! met 90100 km snelheid. Ik prefeerde toen een vlieg tuig. hoewel ik zonder ongelukken op de plaats van be stemming kwam. Mijn ander gesprek, waarover ik iets vertellen wil, vond plaats tijdens het diner, waarbij ik een K.L.M.- employé als tafelgenoot had. Een der negerbedienden vroeg ons of we van de conferentie te Bogota kwamen. Deze was juist enkele dagen geëindigd en op ons ont kennend antwoord, waren we beslist in zijn achting ge daald. Tijdens het opdienen van capucijners meende hij, het volgende grapje wel te kunnen lanceren: „Deze capucijners zijn toch stukken beter dan die van vóór de oorlog", zei hij. Wij, toch al niet meer jonge blanken, vlogen erin en op onze vraag waarom, antwoordde hij met een brede grijns op zijn gezicht: „Omdat deze dan al acht jaren in het pakhuis gelegen zouden hebben". En zo zou ik nog vele bladzijden kunnen volschrijven maar ik vermoed, dan ruzie met de hoofdredacteur te krijgen en dat deze er dan per vliegmachine verhaal op komt halen. Als derde en laatste artikel zal ik nog over mijn reis via Aruba naar Venezuela vertellen en bovendien iets over mijn verblijf in Venezuela. De Reus. (Foto's welwillend, ter beschikking gesteld door het weekblad Panorama Vroeger was het, behalve door middel van x-stralen, niet mogelijk materiaal inwendig te onderzoeken op slak insluitingen, scheuren, enz. Ook vóór bet electrisch lassen is soms onderzoek van de randen van het materiaal van belang, naar inslui tingen of segregatie onder de oppervlakte van het mate riaal. Vooral wanneer het materiaal na het lassen aan zeer hoge spanningen weerstand moet bieden, zoals b.v. in de H.D. stoomketels. Vooral in Amerika in de vliegtuigindustrie, waar door het opvoeren van de vermogens steeds hoger eisen werden gesteld aan het materiaal van motoren, schroeven, enz. past m;en deze methode van onderzoek door middel van ultrageluid veel toe o.a. bij Curtiss-Wright en bij Bab- cock Wilcox bij de stoomketelbouw. De voordelen van de controle d.m.v. ultrageluid zijn de grote snelheid van werken, de mogelijkheid de juiste plaats en de diepte van de fouten in het materiaal te kunnen opsporen en het uitsluiten van afkeuren van eind producten. Het instrument heet in de U.S.A. „Reflectoxope"o.a. van Sperry. Het was reeds lang bekend, dat geluid zich in vrijwel alle vaste lichamen zeer gemakkelijk, dikwijls gemakke lijker dan in lucht voortplant. Zo is de snelheid van ge luid in staal en ijzer ca. 5000 m/sec. in de lucht slechts 330 m/sec. Wanneer nu een geluidstrilling zich in een metaal voortplant en het ontmoet een luchtspleet of een slakinsluiting dan zal het liever in het materiaal blijven, waar het zich gemakkelijk beweegt, dan over te gaan op b.v. lucht waarin het zich moeilijker beweegt. Voor ultrageluid is een spleet met lucht of een slakin sluiting te vergelijken met een spiegel. Het geluid kaatst er op terug. Voorts bezit ultrageluid de eigenschap dat het zich laat bundelen. Het overdragen van het geluid op het werkstuk geschiedt door middel van een kristal. Nu bezit een piëzoelectrisch kristal (kwartskristal) het INHOUD V N HET ZESKANT JULI 1949.Ï Algemeen gedeelte Vliegend naar Venezuela II blz. 50 Materiaalonderzoek door middel van ultrageluid blz. 51 Kruiswoordraadsel blz. 52 Baggerallerlei blz. 53 Firmanieiiws blz. 54

Het Zeskant | 1949 | | pagina 3