vermogen om electrische energie om te zetten in mecha nische energie. Wordt nu op de eindvlakken van een kwartskristal een electrische wisselspanning gezet dan geraakt het kristal in trilling. De frequentie is dan de zelfde als de opgedrukte spanning. Deze trilling wordt nu gebundeld in de wand van het ma teriaal gestuurd. Omgekeerd zal een teruggekaatste tril ling door de achterwand van hel voorwerp (de bodem echo) het kristal weer bereiken en omgezet worden in electrische energie. Een tussengelegen verontreiniging kaatst het geluid dus eerder terug. Inhoofdzaak bestaat de Reflectoxope uit een hoogfrequent oxillator en een ontvanger. De electrische trillingen wor den zichtbaar gemaakt op het scherm van een Kathode- straalbuis. Op het scherm beweegt zich een lichtpunt snel van links naar rechs, zo snel dat het oog een rechte horizontale lijn ziet. Zodra er ultrageluid in de ont vanger komt wordt dit_omgezet in electr. energie welke een verticale uitwijking van de lichtgevende punt ver oorzaakt. Het moment van inzending van het ultrageluid in het materiaal wordt links op het scherm gemarkeerd, de z.g. beginimpuls (zie piek B in fig. 3). De bodemecho geeft een piek C, een in het materiaal gelegen verontreiniging geeft een derde piek D. Indien er geen fouten aanwezig zijn is de lijn tussen be ginimpuls en bodemecho recht. Bij de Reflectoxope van Sperry brengt men nu nog een rechthoekige golflijn aan op het scherm van de Kathodestraalbuis. Deze golflijn A in fig. 3 wordt zo in gesteld, dat iedere hele golf een maat voorstelt van een afstand 1" tot 2", zodat men nu gemakkelijk de diepte van de verontreiniging in het voorwerp kan aflezen in fig. 3 "4". De plaats en de diepte van de fout wordt meestal met krijt op het werkstuk aangegeven. Het oppervlak van het tastelement is ongeveer X \z" of 1 X 1". Behalve dat het oppervlak behoorlijk glad moet zijn, moet het liefst geolied worden om goed con tact te verzekeren tussen materiaal en het tastelement (het kristal). De max. dikte van het te onderzoeken materiaal wordt opgegeven tot 22 a 25 Fijne staalsoorten en alluminium legeringen lenen zich het best voor het doorzoeken d.m.v. ultrageluid. De golflengte kan bij reflectoxope van Sperry ingesteld worden van 500 Kp/s. tot 5000 Kp/sec. Evenals bij x-stralen geldt hier ook hoe hoger de fre quentie, hoe groter het doordringingsvermogen en van wege hun kortere golf zijn ze ook meer geschikt om te worden gebruikt bij kleine fouten. Bervöets (Iferf Gusto). Materiaal met fouten. Materiaal zonder fouten. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Stadje in N.H.; 2. Tijdstip; 3. Veel gewicht; 4. Lid woord; 5. Afk. meisjesnaam; 6. Lekkernij; 7. Rusttijd; 8. Eensluidend afschrift; 9 Knaagdier; 10. Vage plaats aanduiding; 11. Volkomen; 12. Landstreek in N.I.; 13. Electr. meubel. 14. Hemellichaam; 15. Oase in Arabië; 16. Loofboom (taai hout); 17. Scheepscommando bij ver trek. 18. Verbindingswoord; 19. Gewicht; 20. Bestand- delen; 21. Vervoermaatschappij22. Hechtmiddel; 23. Ha ven van bestemming van CO. 107 (eerste letter veranderen in E)24. Product van tinmolen; 25. Traag; 26. Wereld vermaarde Organisatie; 27. Kalmte; 28. Beginletters voor Duits N.V.; 29. Verlangen; 30. Lidwoord; 31. Tro pische sierplant; 32 Schilderij van „levenloze"' dingen; 33. Schippersterm voor „laadboom"; 34 Medewerkers aan een krant; 35. horizontale strook zeil; 36. Aldus; 37. Frisse dronk; 38. Achternaam; 39. Lidwoord; 40. Onmis baar deel voor de werking van een baggermolen. VERTICAAL: 1. Gold vroeger als een heerlijke matrasvulling; 41. Sluit

Het Zeskant | 1949 | | pagina 4