BAGGERALLERLEI stuk; 42. Nieuwsbureau; 2. Vergif in tabak; 43. Aange sproken persoon; 3. Veredelingsproces; 44. Zuiverings kamer; 45. Eilandengroepen; 46. Dienst voor materiaal onderzoek (X-stralen en ultra-sonoor); 4. Hoog aanzien; 47. Zindelijk; 6. Tjokvol. 48. Overal; 49. Finse stad; 50. Graveerkunstenaar; 51. Schelpdier; 18. Ingezette loot; 52. Hoofdstad der Philippijnen; 53. als 4 verticaal; an ders geschreven; 54 eromheen; 55. zurig; 56. Landstreek in Abessinië; 27. Reclameletters der Raden van Arbeid; 57. Lidwoord; 29. Ons voornaamste werkterrein; 58. lichaamsdeel; 31. Klaar; 59. Levende have; 60. Heerst in de wijdste stoomcylinder61. Eng. maat (eerste letter veranderen in E)62. Rivier in Rusland; 63. Dakspant; 64. Rivier in Hongarije; 35. Horizontaal rondhout. Zie zo, dat is opgelost! En wat nu om een prijs te krijgen? Tja, U bent nog niet klaar....; al puzzlend hebt U misschien wel gemerkt, dat er in de warwinkel van woor den „nog wat zit". U hebt gelijk, er zit in de horizontale tekst een toepasselijke wens voor deze dagen. Wie vindt die nu nog? We zullen u een tikje helpen. De zin bestaat uit 12 woorden; 26. hor. is daarin niet begrepen. Nu... hoe is die wens aan U Als U die gevonden hebt, vul dan het hele geval in, of schrijf de puzzlewoorden onder elkaar op een papier, met bovendien de verborgen zin. Geef dat papier aan Uw firmaredacteur en U dingt mee naar de bekende pracht- prijzen. Veel plezier van Uw vacantie en van de puzzle! Vergeet vooral niet Uw naam te vermelden. Inzenden uiterlijk 10 Augustus; Militairen uit Indië 31 Augustus 1949, bij uw firmaredacteur. Redactie Zeskant. P.S. Wie kan ons helpen aan een originele puzzle? Moet natuurlijk niet te klein zijn, maar overigens laten we u geheel vrij. Overleg eens met Uw firmaredacteur. Enne. mondjetoe verder hé? Eigenlijk moesten we naast de foto van de tjalk met bag- gerbeugel een afbeelding plaatsen van een moderne baggermolen, maar het contrast met de moderne bagger machines is zonder meer duidelijk genoeg. Toch is de moderne techniek ook tot de baggerbeugel doorgedron gen, een liertje met een kleine benzinemotor trekt de volle linnen zandzak op, nadat de man aan de boom de zak volgetrokken heeft. De foto werd genomen bij Har- dinxveld aan de Merwede. Daar ligt een dunne laag zand van een 50 cm dikte, het zand is van goede kwali teit en de beugelbaggeraar verdient er zijn brood. In 4 uur heeft hij zijn praam volgeschept; met het bekende kipemmertje wordt het scheepje gelost. In Het Zeskant, 2e jaargang blz. 50 beschreef dhr. v. d. Wiel dit „beu gelen". U herinnert zich nog wel, dat baggerzuigers in de Nieuwe Waterweg goudstaven naar boven brachten, die daar ge durende de oorlog gezonken waren, en de Karimata, die naar het goud van de Lutine ging baggeren. Dit waren maar toevallige werkzaamheden, die buiten het normale baggerwerk vielen. Minstens even interessant is het bericht over een zuiger die speciaal gebruikt wordt voor een ongewoon karwei, n.l. voor het zuigen van.oesters. In Amerika (ja natuurlijk in Amerika, hoor ik U al zeg gen) worden oesters van de oesterbanken opgezogen. De zuigmond heeft de vorm van de zuigmond van een stofzuiger, is 1.80 m breed en is bevestigd aan een rubber slang van 25 cm doorsnede. Een ejecteur brengt een luchtledig in de slang tot stand en zeewater met oesters komt naar boven met een snelheid van 3 meter per sec. Het water verlaat het schip over een roestvrij stalen goot en de oesters worden over een bandtranspor teur van geweven gaas naar het laadruim gebracht. Een enorm voordeel is behalve de arbeidsbesparing dat men met dezelfde zuiger de ledige oesterbanken reinigt van de beruchte boormossels, die de oesters aan vreten, vóórdat men op de ledige banken het nieuwe oesterbroed uitzet. v. L.

Het Zeskant | 1949 | | pagina 5