HET PSYCHOTECHNISCH ONDERZOEK I>e Heer .T. «F. Iteijnart geridderd Na de oorlog is het psychotechnische onderzoek sterk in het middelpunt van de belangstelling gekomen, vooral toen het bedrijfsleven van de toepassing dezer weten schap bij de aanstelling van personeel een veelvuldig gebruik ging maken. Wat beoogt nu dit onderzoek? Het psychotechnische onderzoek gaat na, voor welke functie de man of de vrouw, gezien zijn of haar natuur lijke aanleg en karaktereigenschappen, in aanmerking kan komen. Dit wordt vastgesteld door het nemen van proeven, de z.g. „tests", welke zodanig zijn gekozen, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aan het licht komt, voor welk werk of functie de man of vrouw het meest geschikt is. Het psychotechnisch onderzoek kan eveneens uitwijzen, welke verdere opleiding theo retisch of practisch de naar een betrekking sollici terende zal hebben te volgen. Als het ware vergroot dit onderzoek de levenskansen van de mens, want uit dit „vooronderzoek kan blijken, over welke geestelijke gaven welke dikwijls niet zo direct tot uiting komen hij beschikt en op welke wijze hij die gaven het best dienstbaar kan maken. Men zou het ook zo kunnen stellen: het psychotechnische onderzoek tracht de leus in practijk te brengen „de juiste man op de juiste plaats!" Zoals reeds gezegd, gaat de onderzoeker terdege na, over welke eigenschappen of samenstel van eigenschappen iemand beschikt. De „tests omvattende o.m. het doen verrichten van be paalde handelingen, het stellen van vragen (mondeling of schriftelijk te beantwoorden), enz. geven de onder zoeker het gewenste inzicht in de persoonlijkheid van de gegadigde. Vooraf heeft hij van het bedrijf de gegevens verkregen, welke betrekking hebben op aard en omvang van de functie, welke vacant is. Dikwijls is het zo, dat de onderzoeker psycholoog zijn vereist materiaal Wanneer aan een lid van het Gustopersoneel eer wordt bewezen, dan vermelden wij dit gaarne, immers straalt er van een dergelijk huldebetoon een weinig af op de hele Gustofamilie en in het bijzonder op onze afd. Kraan- bouw. En dit is zeker het geval met de Heer Reijnart, chef van de Afd. Kraanbouw, die door H.M. de Koningin tot ridder in de orde van Oranje Nassau werd benoemd. De aanleiding hiertoe was de viering van het 30-jarig bestaan van de Ned. R.K. Bond van hoger-, middelbaar- en lagere Technici „St. Bernulphus", waarvan de Heer Reijnart 25 jaar hoofdbestuurslid was en gedurende 22 jaar voorzitter. Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, sprak bij deze, gelegenheid een rede uit, waarin hij hoog opgaf van de verdiensten van de Hr. Reijnart, niet alleen als bondsvoorzitter, maar ook als raadslid van Schie dam en zijn werk op politiek,-cultureel en charitatief terrein. Vooral memoreerde hij het feit, dat de geridderde een autoriteil is op het gebied van de Kranenbouw. Als zodanig heeft Hr. Reijnart op het Internationaal Con gres voor Haventechniek, dat op 16 17 18 19 Juni jl. te Antwerpen"werd gehouden, een voordracht gehouden over het onderwerp „Kranen met groot hef vermogen". Wij wensen de Heer Reijnart van harte geluk met de hem verleende hoge onderscheiding. De Burgemeester van Utrecht spelt de Heer Reijnart ie ridderorde op.

Het Zeskant | 1949 | | pagina 6