Frederik Willem ('onrad EEN GROOT MAN werd een telegraafdienst geopend tussen Amsterdam en Haarlem en spoedig daarop werd in ons land de eerste telegraafmaatschappij opgericht, waarvan Conrad presi dent werd. En het duurde niet lang of wij genoten ook op dit gebied een goede reputatie in het buitenland. Tenslotte het Suezkanaal. Op vijfenvijftig-jarige leeftijd werd Frederik Willem Conrad door de onderkoning van Egypte aangezocht om zitting te nemen in een commissie van deskundigen, die een onderzoek zou instellen naar de mogelijkheden be treffende de doorgraving van de landengte van Suez. Korte tijd later werd Conrad tot voorzitter dezer com missie benoemd en op talloze manieren gaf hij blijk een warm voorstander te zijn van deze grootse onderneming. Ook toen de plannen eenmaal ten uitvoer werden ge legd behield hij een werkzaam aandeel in de totstand koming van het Suezkanaal en in 1869, enige maanden voor zijn dood, mocht hij tenslotte getuigen zijn van de feestelijke opening van het kanaal. In vele commissies en raden heeft Conrad zitting gehad; als lid, als inspecteur, als voorzitter of als president. Een groot aantal geschriften van zijn hand over diverse onder werpen zag het licht en in vele landen bleek men zijn be kwaamheden op hoge prijs te stellen. Hoge Engelse, Franse, Noorse en Deense onderscheidingen vielen hem, naast die van zijn eigen land, ten deel. Een welbesteed leven nam tenslotte in 1870 te Miinchen een einde, waar Frederik Willem Conrad op zijn terug reis van Egypte overleed. Thomas Figee zijn Werf Conrad aan het Spaarne, noemde. Een bedrijf, dat zich al gauw een wereldnaam verwierf door de bouw van baggermateriaal en later ook van grond boorinstallaties. Geboren op 15 Februari 1800 te Spaarndam, als zoon van de toenmalige inspecteur-generaal van de Waterstaat, werd Frederik Willem Conrad op veertienjarige leeftijd cadet van de Waterstaat aan de artillerie- en genieschool te Delft. Drie jaar later kwam zijn aanstelling af als aspirant-ingenieur. Na zijn aanstelling tot ingenieur 2e klasse werd Conrad in 1825 tot provinciaal ingenieur in Noord-Brabant be noemd en in 1834 volgde zijn aanstelling tot ingenieur le klasse. Kanalen, stoomgemalen en kerken kwamen gedurende deze periode mede door zijn toedoen tot stand en meer en meer bleek hij een figuur van groot formaat te zijn. Amper veertig jaar oud, nam zijn carrière vervolgens de geweldige vlucht die hem zijn nationale en internatio nale faam zou bezorgen. Als ingenieur-directeur van de Hollandse IJzeren Spoor wegmaatschappij zag hij zich geplaatst voor bijna onover komelijke moeilijkheden, maar telkens weer was het zijn geniaal vernuft dat hem de vele bezwaren te boven deed komen. Hij construeerde draai- en kraanbruggen, bond de strijd aan met onwillige grondeigenaars en bracht vele nieuwe spoorwegtrajecten tot stand. Ook aan de drooglegging van de Haarlemmermeer heeft Conrad zijn beste krachten gewijd en voor altijd zal zijn naam verbonden blijven aan dit werk met meer dan nationale reputatie. Veel tegenkanting werd hier ondervonden, om redenen.van de meest uiteenlopende aard, maar de Haarlemmermeer kwam droog en steeds vond Conrad de zege aan zijn zijde. Als derde groot werk van nationaal belang noemden wij de aanleg van de eerste telegraaflijn in ons land. In 1845 Wanneer wij het hebben over onze spoorwegen, ovep de drooglegging van de Haarlemmermeer, over onze eerste telegraaflijn en over het graven van het Suezkanaal, drie werken met nationale en een met internationale reputatie dan stuiten wij al gauw op de figuur van Frederik Conrad, die ten nauwste bij deze ondernemingen betrokken was. En naar hem was het, dat in 1878 de oud-zeekapitein

Het Zeskant | 1949 | | pagina 2