DE U. If. Ill OF Op Maandag 25 Juli 1949 vertrok van de werf van J. K. Smit te Kinderdijk de dubbelschroef Dieselelectrische sleepzuiger „Borneo", om de verre reis naar Tandjong Priok (de haven van Batavia) te beginnen. De reis wordt op eigen kracht gemaakt. De l.H.C. kreeg de opdracht tot de bouw van deze sleepzuiger van het Ministerie van Overzese Gebiedsdelen (Minog) en het toezicht tijdens de bouw werd uitgeoefend door het Technisch Bu reau van dit Ministerie. De sleepzuiger is bestemd om de havens aan de riviermonden in Indonesië tegen dichtslibben te behoeden. Dit vaartuig zal voornamelijk slib te verwerken krijgen, hetgeen in die riviermonden rijkelijk aanwezig is. De zuiger is met deze specie in minder dan 20 minuten gevuld, dus dan met 1000 ton slib gela den om naar diepere zeegronden vervoerd te worden. Met de vaart naar de losplaats, het lossen en terugvaren en opnieuw vullen is toch een lange tijd gemoeid. Zodoende zullen bijvoorbeeld 14 a 18 vaarten per etmaal gedaan kunnen worden. Men werkt n.l. het gehele etmaal door en Zater dag en Zondag „rust" men, in zoverre dat Zater dags technische inspectie plaats heeft met even tuele reparatie, welke zo nodig Zondags wordt voortgezet, om Maandag weer te kunnen zuigen. Zoals reeds beschreven in het Zeskant van Sep tember 1948 moet het schip min of meer als eigen voorraadschip dienen voor de verafgele gen havens (Pontianak op Borneo). Voorts is de accomodatie zeer geriefelijk en be stemd als een thuis voor de bemanning bij deze verafgelegen objecten. Op de foto ziet U de „Borneo" afgebeeld tijdens een van de proeftochten op de Nieuwe Water weg. Zoals U zien kunt is het een sierlijk schip, lichtgrijs geschilderd met hagelwitte bovenbouw. De constructie van de romp is gebaseerd op de eisen van Bureau Veritas en van de opdracht gever. Het electrisch lassen is op ruime schaal toege past. De schottenindeling is zodanig, dat bij vollopen met water van een compartiment, het schip nog blijft drijven. De zuigbuis is in een centrale bun opgehan»e en wel op een bijzondere wijze. De eis uit Indië was n.l. om geen ladder voor geleiding en kooi ter versterking van de buis aan te brengen. De buis moet dus zelf de nodig stijfheid bezitten om de bij het zuigen optreden de krachten het hoofd te kunnen bieden. Een slijtvoering (steeds er door glijdende slib is een goed schuur- en slijtmiddel) wilde men lie ver ook niet aangebracht hebben. Na rijp beraad is een nieuwe uitvoering van buis en aansluiting aan de zuiger verkregen De buis is berekend op sterkte in versleten toe stand en de toe te laten slijtage dus als extra dikte toegevoegd. Voorts is de buis 180° om de lengte-as draai-

Het Zeskant | 1949 | | pagina 2