Let op! VEILIGHEID 71 degenen voor wie het niet noodzakelijk zou zijn over te werken. Zij begrijpen evenwel niet, dat zij zichzelf schade berokkenen met hun te laat komen, doordat hun gehele dagindeling door die enkele minuten in de war wordt gestuurd, zodat zij óf onnodig moeten jagen, of gedwongen zijn over te werken. Bovendien is stiptheid een der meest elementaire beleefdheden die men van een volwassen mens verwachten kan. Als iemand met een goede klant afspreekt dat hij hem om drie uur zal ontmoeten, dan kan men er wel zeker van zijn dat hij zich aan die afspraak zal houden. Als men bij een superieur op bezoek gaat, zorgt men ook wel op tijd te zijn. Maar toch.... met de afspraak die men ingevolge zijn arbeidsovereenkomst met zijn „baas" heeft lopen, neemt men het vaak niet zo nauw. „Wat maken die paar minuten nu uit", is steeds weer het antwoord, dat men zijn geweten geeft. En toch, ieder die door eigen schuld wel eens te laat komt, weet heel goed dat hij iets doet dat niet juist is. We behoeven hier niet uit te gaan rekenen hoeveel man-uren er per jaar in een groot bedrijf verloren gaan. We wijzen er alleen even op hoe onbevredigend het voor de man zelf is, dat hij niet over voldoende zelfbeheersing be- ,scikt om zijn verplichtingen eerlijk na te komen. Want moeten worden. Och, er zijn nog zoveel dingen, die nu heel wat beter gaan. Kortom we gaan vooruit! Alleen hebben wij nu nog een dringend verzoek aan allen, die met kettingen, takels, enz. omgaan. Zoals jullie weteu zijn alle kettingen nagezien en wettelijk getoetst en gerepareerd, wat niet meer goed was, is vernieuwd, zodat wij momenteel behoorlijk goed in ons kettingwerk zitten. Dat dit kapitalen heeft gekost, behoef ik zeker niet te vertellen, dat weet iedereen. Nu ligt het echter aan jullie om dit kettingwerk in goede staat te houden. En dat kan! Van nu af behoren overbelaste en stukgetrokken ket tingen tot het verleden. Wij kunnen allen bekijken wat een ketting mag hebben, d.w.z. dat wij nooit over de werkbelasting mogen gaan (zie boekje „Veilige Belas tingen"). Stel het U tot een eer hieraan mede te werken, vooral omdat dit in ons eigen belang is. Help collega's, die dit nog niet weten. Laat onze werf met veilig werken aan de spits komen te staan. Wij rekenen op jullie! Waarom nog knopen in hijskettingen gelegd? Waarom worden de waarschuwingen hiertegen in de wind ge slagen? (zie Uw veiligheidsboekje bl. 4) Bazen en voor lieden worden verzocht mede te werken om dit te voor komen. hij is verplicht op tijd te komen, vrijwillig is hij een desbetreffende verbintenis aangegaan. Laat daarom ieder, die aan deze speciaal na-oorlogse kwaal van te laat komen lijdt, bij zichzelf eens nagaan of het niet beter zou zijn 's avonds een half uur eerder naar bed te gaan, dan 's morgens als een razende Roe land de strijd tegen de klok aan te binden. Geregeld worden er in Het Zeskant richtlijnen gegeven om tot zo veilig mogelijk werken te komen. Dat dit in ons eigen belang is, beginnen we zo langzamerhand te begrijpen, al lijkt het soms wel, dat we een beetje „schoolmeesteren". Wend er vroeger met een ongelijke ketting doorgewerkt, tegenwoordig komt dat practisch niet meer voor. Wij hebben geleerd, dat deze, zo snel mogelijk ingeleverd Een scheut en een kramp Door een klap van de stamp, Naar huis en naar bed! Ongevallenwet Een blaar of een zweer Een golf hete teer, Niet goed opgelet Ongevallenwet Een aai van de kraan, Op een wippie gestaan, Een balk op je pet Ongevallenwet! Een lik van een plaat, Je pink ligt op straat, Je ribben ontzet, Ongevallenwet! Zo gaat het maar door. Laat de veiligheid voor En je hersens niet thuis, anders ziekenhuis. P. J. M.

Het Zeskant | 1949 | | pagina 7