Sinds I de laatste keer iets over de montage van de bag germolens Donzère-Mondragon hebt gelezen, zijn vele maanden verlopen en in deze maanden is de Rhóne-vallei tussen Donzère en Mondragon van uiterlijk veranderd. Er zijn wegen aangelegd of verdwenen, bruggen gebouwd, spoorlijnen verlegd en overal heerst dag en nacht bedrij vigheid. Over de hele lengte van het kanaal werken de meest uiteenlopende soorten machines, welke alle hun deel aan dit project bijdragen. Men ziet hier naast ouder wetse stoomtreintjes met kipkarretjes de meest moderne Amerikaanse „bulldozers" en serapers in groten getale aan het werk. In het kanaalstuk tussen Donzère en de te bouwen water krachtcentrale hebben grote draglines reeds delen van liet kanaal klaargemaakt en op de plaats waar straks deze centrale komt te staan gaapt nu een enorm gat van 40 m. diepte.' op de bodem waarvan nietig kleine mensjes bezig zijn de fundamenten voor de turbines te leggen. Ook op de montageplaatsen van onze baggermolen is veel veranderd. De weg waarover het eerste materiaal destijds de bouw plaats te Bollène bereikte, evenals de hellingen waarop de molens hier zijn gebouwd, zijn reeds ten offer gevallen aan de eerste baggermolens. U heeft zich waarschijnlijk aan de hand van voorgaande artikelen in het Zeskant een beeld gevormd van deze bag germolens en U heeft gevonden dat ze gróót zijn. Verme nigvuldigt U gerust dat beeld uit Uw gedachten met drie en U heeft de molens zoals ze werkelijk zijn, drijvende gevaarten In Maart van dit jaar is de eerste molen in bedrijf gegaan en aan de hand van de met deze molen opgedane ervaring zijn de volgende molens enigszins gewijzigd. Op het ogenblik zijn drie molens in bedrijf, waaronder de eerste, welke inmiddels ook is veranderd. De vierde molen zal begin 1950 volgen, terwijl in Don zère, waar in Februari j.l. met de montage van de vijfde molen werd begonnen, het werk zo goed is opgeschoten, dat deze molen met een beetje geluk vóór Kerstmis a.s. nog draait. Februari 1950, twee jaar nadat met de montage werd be gonnen, zal, wanneer alles goed gaat, onze „Hollandse ploeg welke inmiddels tot 30 man is uitgegroeid, weer thuis zijn, een ervaring rijker en met het trotse besef, dat ook de I.H.C. aan dit grootse Franse project zijn deel heeft bijgedragen. P. Verschure Bollène, November 1949. Geachte Redactie van het „Zeskant". Wanneer ik V bij elke tewaterlating had moeten schrij ven, had ik dat 18 maal moeten doen. Nu ik dit in één keer doe kan ik U meldendat zij alle vlot verlopen zijn. Op dit ogenblik zijn we in Bollène aan de vierde en in Donzère aan de vijfde molen bezig. Wanneer alles goed gaat, zal deze laatste begin Januari en eerstgenoemde eind Januari in bedrijf worden gesteld. Maar dan moet het weder medewerken. Als U eens wist, hoe het hier kan waaien; het kan hier n.l. zo spoken, dat we bijna niet aan de slag kunnen blijven. Maar we hopen toch, dat tegen bovengenoemde tijd alle molens in bedrijf kunnen wo den gesteld en dan heeft de I.H.C. een prachtig comple werkstukken afgeleverd. Het is nu bijna 2 jaar, dat we hier zijn. In gedachten zie ik bij onze aankomst nog de tuintjes die hier waren, ter wijl de verdere omgeving een echte rimboe geleek. Er was toen geen plaats om, een roeiboot te water te laten en thans is er een breed kanaal waar een behoorlijke golfslag in kan staan. Er wordt geweldig veel van 't materieel en de manschap pen, die er mede^ werken gevergd. Als U b.v. weet, dat als in de marne(d. i. klei) op 17 m diepte gebag gerd wordt, er 50% van de manschappen zeeziek is, kunt V zich indenken wat er van materieel an bedieningsper soneel gevraagd wordt. Momenteel zijn wij aan het proberen om in plaats van vaste bandschrapers, een gewone staaldraad van 4 tot 8 mm dikte vóór op de diverse transportbanden te mon teren, We hebben al enige draden geprobeerd en het gaat niet slecht. Zo n draad moet snel verwisseld kunnen worden, daar deze soms in één dag versleten is, doch de banden slijten veel minder en daar is het maar om begonnen. Een volgende keer hoop ik te kunnen schrijven: Alles is OKE Leve de IHC. Aan alle lezers van het Zeskant een Vrolijk Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar toegewenst. P. C. van Diepen

Het Zeskant | 1949 | | pagina 2