PROEFVAART motoren zo zwaar belast werden, dat de automatische uitschakelaars hun werk gingen doen, moesten de ban den leeggeschept worden, met alle narigheid van dien. Bij een opbrengst van 500 a 600 kubieke meter per uur of ongeveer 1 kubieke meter per minuut is dit een ramp. Na verdere studie werd in overleg met onze bestellers tot de volgende verandering besloten: le. Vermindering der helling van de banden tot hoog stens 10° 2e. Verbreding van de banden van 1200 tot 1400 mm.; 3e Verhoging van de bandsnelheid van 2 tot 3 meter per seconde. De laatste twee maatregelen waren er op gericht de laag van de grond op de banden zo dun mogelijk te maken, omdat vastgesteld was, dat hoe dikker de lagen waren, hoe meer de grond terugliep. Alle veranderingen waren nogal ingrijpend en er moes ten enkele aan ons bij het oorspronkelijk project ge stelde eisen opgeofferd worden, die zoals intussen ge bleken was, toch niet het beoogde doel zouden berei ken, en ten dele overbodig gebleken waren. Hierdoor was het vooral mogelijk, de helling te verminderen en toch nog de vereiste hoogte te bereiken. De banden 1 en 2 werden in één verenigd, waardoor een overstort- plaats verviel en hoogte gewonnen werd. Het besluit om de wijzigingen uit te voeren getuigde van moed, want het betekende, dat er een belangrijke vertraging in aflevering en inbedrijfstelling zou ontstaan. Bij een dergelijke beslissing is het beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald. Ook was een groot deel van deze tegenvallers niet te voorzien geweest en konden dus niet aan nalatigheid of schuld van de ene of andere zijde geweten worden. Toen de beslissing gevallen was, had niemand meer tijd, zich met de ondervonden teleurstellingen bezig te hou den en moest met buitengewone inspanning getracht worden, het tijdverlies tot het geringste te beperken. Onze Franse opdachtgevers en zij, die als hun vertegen woordigers ter plaatse optraden, hebben zich van de beste zijde laten kennen. Zij hebben ook de mouwen opgestroopt, in de bagger meegeploeterd en hun advie zen gegeven bij de uitwerking van de wijzigingen. Zij hadden ook de houding kunnen aannemen, van met ge kruiste armen af te wachten totdat wij alles in orde gemaakt hadden. De tekenkamers van Werf Conrad en Verschure kregen plotseling een hoeveelheid werk te verzetten waar niet op gerekend was en zij waren al overbelast. Specialisten van andere bedrijven werden om raad ge vraagd, ettelijke besprekingen vonden plaats met het enige doel, de wijzigingen zo afdoende en zo vlug mo gelijk uit te voeren. De voor de wijzigingen benodigde materialen moesten in recordtijd aanwezig zijn, de fabrieken die ze moesten uitvoeren moesten alles wat minder haast had op zij zetten, het vervoer naar Bollène moest per vrachtauto geschieden, omdat het per spoor niet snel genoeg ging, de montageploeg in Bollène moest uitgebreid worden, omdat door het aanbrengen van de wijzigingen, de mon tage van de volgende molens niet stilgelegd mocht worden. Ondertussen werkte de eerste molen door, zo goed en zo kwaad als het ging, maar doorgewerkt moest worden. Ook wij hadden daarbij alle belang en niet alleen om de eer, maar wij konden ondertussen verdere ervaring op doen. Aan het bedienend personeel van deze molen dient een eregroet gebracht te worden, want de omstandigheden waarmede deze vele maanden hun werk verricht hebben, altijd en overal in de blubber, regelmatig verstoppingen opruimend en altijd weer opnieuw klaar staand na elke tegenslag, waren niet opwekkend. Zij die dit van nabij beleefd hebben kunnen hierover oordelen. Ook de Fran sen zijn volhouders als het er op aankomt. Hierdoor heeft de eerste molen niettegenstaande al de tekortkomingen toch nog veel werk verzet en heeft het werk niet stil behoeven te staan. En dan onze Nederlandse ploeg in Bollène! Zij hebben meegebaggerd en meegeploeterd. Zij hebben ook hun adviezen gegeven, hun ervaringen medegedeeld, zij heb ben gezwegen als alles niet zo klopte als gewenst werd, zij hebben gezwoegd in overuren en zo nodig op Zon dag. Zij hebben de goede stemming bewaard en hun ge zond optimisme aan de Fransen overgedragen. Ze zijn nooit ontmoedigd geweest en toen de eerste gewijzigde molen in Bollène had proefgedraaid, kwam er een tele gram: „Proefgedraaid met molen W de I.H.C. gaat nooit verloren!". Er zijn nu drie molens, voorzien van de wijzigingen, in bedrijf, die bewezen hebben, dat het een goed besluit was, de constructie te wijzigen. Nog is niet alles, zo het wezen moet, er kunnen nog en kele details verbeterd worden, en hieraan wordt ge werkt. Maar de grond wordt verslonden en het ziet er naar uit, dat de molens een succes zullen worden. Onder de werken, waarbij aan de leiding, aan de tech nische kennis, aan de organisatie en aan de vakman schap, doch vooral aan de goede wil en samenwerking de hoogste eisen gesteld zijn, behoort zeker de bauw en de montage van de vijf baggermolens in Donzère-Mon- dragon. Zij, die hieraan medegewerkt hebben, zullen dit nooit vergeten, het zal een deel van hun levenswerk zijn en blijven. Voor de directies, die in de I.H.C. verenigd zijn, is dit werk een bron van bijzondere zorg geweest, omdat zij de gehele verantwoordelijkheid gedragen hebben. Ook zij zijn door de reeds bereikte resultaten voor een deel hiervan ontlast en zij kunnen rustiger het verdere ver loop afwachten. Er is meer te doen, de fabrieken heb ben weer werk nodig en er is nu meer gelegenheid daaraan de volle aandach te wij den. A. V. Een van onze I.H.C.-ers zond ons de volgende herinne ring aan het jaar 1939, toen hij een proefvaart mee maakte met een hopperzuiger. Aan de steiger ligt gereed voor de proefvaart de Sia mese hopperzuiger Sandon I. Als Manus van alles be vond ik mij aan boord, om, waar nodig, de behulpzame hand te bieden. Als tegen 10 uur de zon erin slaagt, de mist te verdrij ven, klinkt het bevel: „voor en achter alles los". Twee sleepboten, de „Independent" en de „Argus" helpen ons om van de wal los te komen. Nu varen wij, het water is van ebbe. Als wij "Vlaardingen gepasseerd zijn rinkelt de telegraaf in de Machinekamer: „Volle kracht vooruit". Het is alsof er een siddering door het schip gaat, zoiets als van een rijpaard, dat de sporen voelt. Beneden in de machinekamer gaan de drijfstangen als razend op en neer. Er is actie en er is spanning te lezen op de gezichten van de bankwerkers beneden. Er is spanning te lezen op de gezichten van leden van de Directie, tekenaars en van allen, die aan de bouw van het schip hun medewerking verleend hebben. Tussen Hoek van Holland en Maassluis minderen wij vaart, draaien en daar gaat het weer volle kracht voor uit. Daar ik de nacht tevoren alles een goede beurt ge geven had, behoef -ik nu niets te doen, maar daar ik erg onrustig van aard ben, hak ik een zootje hout voor de kok en schep kolen. Ik weet als bij intuïtie dat je met een kok op goede voet moet blijven, vanwege de in wendige mens. Als ik mij van mijn taak gekweten heb, hoor ik van onze Pil, dat de snelheidsproef geslaagd is. Wij zetten koers naar zee, we passeren 2 Engelse vracht boten en 1 Franse. Achter, midscheeps en vóór staan dreigend kanonnen en afweergeschut opgesteld. Het is alles zo onwezenlijk met dit stralende zomerweer, en toch, er hangt een dreiging in de lucht. Ik kan niet na laten om bij mijzelf te denken aan die dichter, die eens gezegd heeft: „Och waren alle mensen wijs en deden daarbij wel". De rest kennen jullie wel, hè? Wij zijn op zee, passeren een Hollandse kruiser, groetend gaat onze vlag neer. Als een trouwe waakhond houdt dit eenzame oorlogsschip de wacht. Wij hebben een gemengd gezelschap aan boord. Ik maak kennis met een volbloed Indonesiër, een slanke

Het Zeskant | 1950 | | pagina 4