Kxovri&h DER BEDRIJVEN jongen. Als ik hem naar zijn naam vraag krijg ik te horen „Achmed Ben Razoel Ali Perpoenany", er volgen dan nog 4 namen. Hij is hier als volontair. Daar ik bang ben om mijn tong in te slikken, heb ik hem herdoopt in „Broertje". Langzaam glijden de duinen aan ons voorbij. Door over slaande zeetjes kan ik niet op het voorschip blijven en daarom retireer ik naar het achterschip. Op het achter schip ligt Broertje te kreunen, het bruine gezicht is nu geelgroen getint; met glazige ogen kijkt hij mij aan. Een zekere substantie naast hem en op zijn jasje be wijzen alweer, dat zeeziekte een beroerd iets is. Ik neem de slappe gedaante onder mijn arm en breng hem in zijn kooi, zet een emmer naast hem neer en ga naar boven. Een half pakje zware tabak van de weduwe Verschure opent zijn December-nummer met een verslag van de kernvergadering, om dan een praatje over een boek te houden. Met de vaste rubrieken over Schaken en Klaverjassen, alsmede een tweetal gedichten, wordt het firma-nieuws besloten. Conrad-Stork vertelt ons van het op 3 Dec. gehouden St. Nicolaasfeest voor de kinderen, wat een groot succes geworden is voor jong en oud. Een uit de „Zakenwereld" overgenomen overzicht van het verloop van de Nederlandse in- en uitvoer gedurende 1946, '47 en '48, en de eerste 10 maanden van 1949 geeft een aardig overzicht van onze groeiende export, al is het evenwicht tussen in- en uitvoer nog niet bereikt. Verder meldt het firmanieuws, dat er daar in Januari nieuwe cursussen voor gehuwde vrouwen gehouden wor den, welke cursussen betrekking hebben op naaien en verstellen, kinderopvoeding, kookcursussen enz. Werf Gusto wijdt een artikel aan de uitreiking van 38 koninklijke onderscheidingen aan personeelsleden, die 40 en 50 jaar in haar dienst waren. Tot de gedecoreerden behoren o.a. de heer Liebeek. Chef. afd. Scheepsbouw, de heer J. de Lange, ass. bedrijfsleider afd. Machine bouw en de heer v. Horssen, baas afd. Burggenbouw. De veiligheidsrubriek geeft weer een aantal goede wen ken en doet dit van een paar tekeningetjes vergezeld gaan. De rubriek Woningnieuws bevat een opgave van ge vraagde en aangeboden woningen. J. K. Smit maakt gewag van het zilveren huwelijks feest van de IJzerwerker C. v. d. Werken, die in zijn viel toevallig uit zijn zak. Het is inmiddels 1 uur geworden. De kok heeft het eten klaar, aardappelen, sperciebonen, een stuk behoorlijk vlees en een fles bier en een toetje na. Echt wat je noemt een jofel prakki. De portie van Broertje breng ik bij hem, maar hij wuift afwerend met zijn hand „weg, weg". Zijn glazige ogen doen mij denken aan een schel vis, die te lang in het ijs gelegen heeft. Enfin, ik slik zijn portie ook maar in. Tegen half drie zijn wij in IJmuiden, passeren de sluizen, varen het Noordzeeka naal in, richting Amsterdam. Het valt mij op, dat er in Amsterdam zoveel vrouwen aan de hengelsport doen. Onwillekeurig schiet mij een liedje te binnen: „Mina, heb jij een hengel in je hand?" Enfin, 's lands wijs, 's lands eer. (Vervolg 3e kolom) woning door collega's, de personeelschef en een tekenaar werd gelukgewenst. Een ingezonden idee voor het maken van een ijzeren gelaste ring,, met behulp waarvan het inhameren van loodbronzen banden om zuigers gemakkelijker en vlug ger gaat, werd met ƒ15.bekroond. In verband met de door elke werknemer in te vullen werknemersverklaring voor de loonbelasting wordt aan dit onderwerp een artikel gewijd. Om te voldoen aan het verzoek der regering om gedu rende de wintermaanden in de morgen-uren het stroom verbruik drastisch te beperken, werd op deze werf en op de omliggende bedrijven besloten de werktijden daarnaar te regelen. L. Smit Zoon vult een groot gedeelte over de Jongens over zee, waaraan deze Directie, evenals die der firma J. K. Smit, een kerstpakket heeft gezonden. oor de feestdagen geeft C.S.W.B. enige recepten van lekkernijen, terwijl deze firma de dames verder aan het werk wil zetten door te wijzen op de mogelijkheid van het volgen van een naaicursus, welke vanwege de „Stich ting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande" zal worden gehouden. De Klop geeft een Jaaroverzicht, waarin een opsomming van de voornaamste uitgevoerde werkzaamheden wordt gegeven. Zij vraagt verder aan haar personeel wat het doet in zijn vrije tijd en sluit met een inhouds-opgave van het firma- nieuws.. Tegen half vier ankeren wij en na de thee gaan wij proefzuigen. Geweldig wat heeft zo'n machine een zuig kracht. Gewoon reuze. De baggerspecie opzichzelf inte resseert mij niet erg. Ik heb vaak een rammeling op gelopen, als ik onder de blubber thuis kwam. Nee, de diverse dingen en de vis, die op de zeeftrommel ge spoten wordt. Ik krijg een flinke paling te pakken. Onze chef-tekenaar heeft daar wel interesse voor en voor 2 sigaren verwisselt de paling van eigenaar. Net als de bun vol bagger is hebben wij stagnatie; in het T-stuk van de zuiginstallatie moet het zitten. Drie bank werkers maken de flenzen los en zowaar, een dikke boomstomp zit er dwars in. Wij trekken ons gewoon de kouwe koorts, maar lauw loenen, dat stuk hout zit zo vast als een muur. Als wij ons een uur lang de krampen getrokken heb ben, houden wij er maar mee op, want morgen komt er weer een dag. Nu maken allen zich op om de stad in te gaan. De hele middag had ik al gehoopt om vandaag de stad in te gaan. Het moet daar bar gezellig zijn. Maar mijn hoop op een gezellige avond vervliegt al gauw in rook als er van de brug geroepen wordt „Manus, jij hebt de le wacht'!' Wie dit bevel gaf weet ik nog niet, maar wel weet ik dat, als mijn verwensing uitgekomen was, de man in kwestie nog de hik gehad zou hebben. Een kwartier later verlaat de laatste man het schip. Sarcastisch wenst hij mij een goede wacht. Om 8 uur zou ik afgelost worden, maar jawel hoor, er kwam geen mens. Broertje was in zoverre hersteld, dat hij ook de kans benutte om de benen te nemen. Traag verlopen de uren en ik begin honger te krijgen. In de kombuis liggen nog 8 broodjes, behoorlijk versierd. Maar alles is op slot. Maar, nood maakt vindingrijk en via de koekoek beland ik in de kombuis. Na de inwendige mens terdege versterkt te hebben, neem ik een halve sigaar om op te kouwen en hervat mijn wacht. Tegen 2 uur kwam het eerste ploeg je terug. Nog even een relle tje: „dat is mijn kooi, nee, van mij" en dan stilte. Ik ben nu over mijn slaap heen en besluit die paar uur maar door te staan, 's Morgens om 8 uur verlaten wij Amsterdam. Buiten de 3-mijlszone gaan de bodemklep- pen van de bun open en binnen enkele minuten is de bun leeg. Met een bun zeewater als balast varen wij huistoe. Twee dagen later werd het schip overgenomen. De Gusto- vlag ging neer. De Siamese vlag naar boven. De Werf Gusto kon wederom bogen op de roem een goed schip en een degelijk werktuig te hebben afgeleverd. Juli 1939. M. v. Lienden (Gusto). RECTIFICATIE (Kruiswoordraadsel December) Nr. 238 verticaal moet zijn: „wordt mee gespeeld."

Het Zeskant | 1950 | | pagina 5