3*A 2 y2 INHOUD VAN HET ZESKANT FEBRUARI 1950 Algemeen gedeelte De walserij voor dikke platen van de Hoogovens, blz. 10 Wat doet U in uw vrije tijd, blz. 11 Kroniek der bedrijven, blz. 12 Oplossing kruiswoordraadsel, blz. 13 Foto van de maand, blz. 13 Firmanieuws, blz. 14/16 Het tot plak gewalste staalblok na de eerste gang door de quarto-walsen tegen gaan, wegen 31}4 ton per stuk en zijn 1400 mm in middellijn. De rollagers van iedere wals houden 4000 ton druk uit en het hele walsraam weeg 710 ton. De motor van 5500 pk kan tijdelijk 15000 pk afgeven, waarbij het kop pel, dat aan de walsen afgegeven wordt max. 181 m ton is. In dit walstuig vinden dan de volgende dikteverminderin gen plaats van ons gekozen voorbeeld Doorgang No. Breedte Dikte Lengte Dikte vermind. mm mm mm mm Uit duo 2035 40 2380 1 (heen) 2035 32 2980 8 2 (terug) 2035 25 3820 7 3 (heen 2035 20 4770 5 4 (terug) 2035 16 5950 4 5 (heen) 2035 12 Yi 7600 6 (terug) 2035 10 9550 7 (heen) 2035 8 11900 2 8 (terug) 2035 6'/2 14700 154 9 (heen) 2035 6 15900 0.5 Dat duurt ongeveer 55 sec. en daarmee is de eigenlijke walsarbeid afgelopen, maar we hebben nog geen verkoop bare plaat, want de randen zijn nog allesbehalve recht, de plaat is min of meer gegolfd. De plaat, die wij als voor beeld gekozen hebben is betrekkelijk dun en het is ge bruikelijk om zulke platen na het walsen nog in een oven te gloeien, omdat de temperatuur waarbij de laatste wal singen hebben plaats gevonden, niet zo hoog is als bij dikke platen, die minder snel afkoelen. Door het walsen bij deze lagere temperatuur gaan de materiaaleigenschap pen van de plaat achteruit en dit nadeel kan opgeheven bezitten, zoals b.v.een zaag, een figuurzaag, enige beitels, enige vijlen en wat schuurpapier. De aanschaffing van een stukje hout, wat triplex, ijzerdraad, garen en verf zal ook wel niet veel moeilijkheden opleveren. Op ons zelf komt het echter het meeste aan, want geduld en volharding vor men voor een goed modelbouwer een allereerste vereiste. Vooral de beginneling zal vaak ondervinden dat de ver vaardiging van een bepaald onderdeel heel wat meer tijd vraagt dan oorspronkelijk gedacht werd. Want model bouw moeten we vooral niet onderschatten; het is nu eenmaal niet zo, dat we op een Zaterdagmiddag met een klomp hout thuiskomen en dat die twee weken naderhand omgetoverd is in een sierlijk coastertje. Proberen we dit toch te bereiken, dan zal onherroepelijk de kwaliteit van het model eronder te lijden hebben. Nu zult U natuurlijk zeggen, hoe bouwen we zo'n model toch eigenlijk? Om dit in een kort bestek te beschrijven is onmogelijk en trouwens ook niet noodzakelijk, omdat er in ons land diverse tijdschriften op modelbouwgebied uitgegeven worden, waarin van tijd tot tijd een complete bouwbeschrijving van een scheepsmodel voorkomt. De langste staat van dienst van deze tijdschriften heeft on getwijfeld „de Modelbouwer", uitgegeven door de Neder landse Vereniging van Modelbouwers of kortweg N.V.M. Bovendien zijn er in diverse grote steden clubs gevormd, die, bijv. elke maand, een bijeenkomst hebben waarop dan de in aanbouw zijnde modellen besproken worden. Vooral voor beginnelingen is dit natuurlijk reusachtig leerzaam. Ook in Amsterdam bestaat een dergelijke club; het adres van het secretariaat luidt: Heemstedestr. 49U1. worden door de plaat te gloeien op een temperatuur van 800 a 900° C. Dit gloeien gebeurt direct in aansluiting op het walsen, dan wordt nog zoveel mogelijk geprofiteerd van de warm te, die de plaat nog na het walsen heeft overgehouden. Ook deze oven is een lang kanaal (24 m), waar een vlam doorheen strijkt. De haard bestaat hier echter uit een groot aantal rollen. Aan het ene einde rolt de plaat er in en aan het andere er uit. Plaat die niet gegloeid behoeft te worden, volgt een an dere weg over een rollenbaan buiten de oven om en komt direct in de richtmachine. (Wordt vervolgd)- Het op „onze" werf gebouwde schip is klaar; het heeft zijn officiële proeftocht gehouden en is nu door de Reder overgenomen. Morgen vertrekt het naar zee. Op de werf is nu een zekere leegte ontstaan, want iets dat gedurende vele maanden langzamerhand door onze arbeid gegroeid is, is plotseling verdwenen. Een enkele foto of een krantenbericht zal ons later nog wel eens aan het schip doen denken, maar het nieuwe werk wacht alweer en dat doet ons het verleden maai al te gauw vergeten. Toch hoeft dit niet ,want ziet U maar eens naar de foto: Dit schip (een kustvaarder van 425 ton deadweight) werd jaren geleden door een bepaalde werf afgeleverd. Zo te zien vaart het met matige snelheid in een breed kanaal waarvan de walkant achter het schip te zien is. De wer kelijkheid is echter wel iets anders, want het schip is nog geen 45 cm lang en het brede kanaal is een mooi spie gelende glasplaat. Ook U kunt zoiets vervaardigen en wel met heel een voudige hulpmiddelen, die de meesten van ons wel zullen

Het Zeskant | 1950 | | pagina 3