DER BEDRIJVEN Oplossing van het kruiswoordraadsel In tegenstelling met het model van de kustvaarder(coaster), dat een z.g. waterlijn-model is, volgt hier een foto van een z.g. vol-model van een vrachtschip met een laadver mogen van 3000 ton en een passagiers accomodatie voor 12 personen. Wanneer wij de Januari-nummers der Zeskant-werven dit keer doorbladeren dan vinden we, beginnend in het Noor den, van dhr. A. Verschure een woord van man tot man, waarin o.a. deze zin voorkomt dat Nederland vergeleken met andere landen in het afgelopen jaar goed gewerkt, gebouwd, vernieuwd en uitgebreid heeft en aldus werk mogelijkheden heeft geschapen, waaraan ook de I.H.C.- 'ers hun deel hebben bijgedragen. Ook het kernbestuur van Verschure werpt een blik terug en heeft een woord van lof voor Directie en personeel voor wat werd bereikt, mede dank zij de goede samenwerking tussen Directie-, kern en andere commissies. Onder de titel „Een spoedopdracht" wordt de aandacht ge vestigd op het door Veco voor Brazilië uit te voeren werk n.l. 1 stoomhopper, 1 zelfvarende baggermolen en een 150 tons drijvende kraan, waarvan het geheel met de 3 op de andere werven in aanbouw zijnde motorhoppers uiterlijk op 27 Mei voor vertrek gereed moet zijn. De tijd is zeer kort, de stormbal hangt uit en daarom moet daar het bewuste schepje er op, anders gaat het niet. In dichtvorm wordt ons verder verhaalt hoe de verjaardag van de Sint in Frankrijk voor het daar in Donzere aan wezige Veco-personeel werd gevoerd. Het verschil tussen beide modellen is, dat bij het water lijn-model alleen het bovenwater-gedeelte van het model, en dat bij het vol-model zowel het onder- als bovenwater gedeelte van het model vervaardigd zijn. Wanneer we het vol-model nog van 'n voortstuw-mechanisme voorzien, bv. een electro-motor met batterijen, bezitten we een prachtig varend model. Wilt U een model bouwen waarbij het zelf varen op de voorgrond staat, dan zal i.v.m. beschadigen een aantal kwetsbare details, zoals bijv, de railing, dienen te vervallen. Ik zou nu dit artikel willen besluiten met de hoop uit te spreken, dat er binnen niet al te lange tijd ook een paar foto's van een door U vervaardigd scheepsmodel in ons or gaan opgenomen zullen wordenmocht U echter als begin neling aan een eerste scheepsmodel beginnen, dan raad ik U aan een eenvoudig scheepstype te nemen en voorlopig nog maar niet al te veel Ie delailleren. J. Koutstaal. (Verschure). Conrad-Stork brengt ons het verslag van een toneel-avond, zij kondigt nu reeds de van 2229 Juli te houden vacantie- stopweek aan, terwijl zij enkele regels wijdt aan het jon genskamp 1950 van werknemers tot 20 jaar. Het belang van de industrialisatie voor Nederland wordt in een artikel van 3 kolommen onder de aandacht harer lezers gebracht. Een inzameling van de NIWIN maakte het mogelijk dat Haarlem 30 pakketten naar overzee kon zenden. Aan een 60-tal leerlingen der fabrieksschool kon het 3 maandelijks rapport worden uitgereikt. Werf Gusto begint zijn firma-nieuws met een „Bij de in trede van het nieuwe jaar", waarin de goede wensen voor 1950 uiteraard niet ontbreken. In de rubriek „Doe 't veilig" wordt een beeld gegeven van het aantal ongevallen in de maanden October, November en December 1949. Dit aantal bedroeg 249; 30 gevallen leverden een verzuim op van korter dan 1 week en 46 ge vallen een verzuim korter dan 1 maand. Ongevallen met dodelijke afloop deden zich hierbij gelukkig niet voor. Het valt verder op, dat voor de meergenoemde 249 ongevallen 46 getroffenen de leeftijd hadden van 25 t/m 29 jaar en er 33 getroffenen waren van 40 t/m 44 jaar oud. In de afd. Machinebouw kwamen de meeste ongevallen voor. De rubriek Woningnieuws groeit bij de Gusto. Deze werf opent verder een vervolg-rubriek over Muziek. Muziek, aldus het artikel, is een kunst, welke is opgebouwd uit klinkende lucht. Klinkende lucht noemt men geluid. Het geluid ontstaat wanneer een of ander voorwerp in trilling wordt gebracht. J. K. Smit opent zijn kolommen met een herinnering aan het 40-jarig huwelijksfeest van magazijnmeester Goudriaan, om onmiddellijk daaronder een „In memo riaal" te wijden aan de nagedachtenis van'de timmerman Aart van Krimpen. Het kernverslag brengt ons op de hoogte van bepaalde wensen van het personeel. Op deze werf is het personeel opnieuw doorgelicht. Met correspondentie aan haar militairen sluit deze Kin- derdijkse werf haar kolommen af. L. Smit Zoon neemt in zijn firmanieuws een artikel op namens de kern over loon- en productieverhoging, waarin harde noten worden gekraakt. De zilveren jubilarissen C. v. d. Oever en A. M. v. d. Rhee zien zich een hoekje toebedacht, terwijl meerdere regels gewijd zijn aan het vertrek van Baas de Bie. Dit mag ook wel, als men weet dat de Bie 49 jaar, 3 maanden en 2 weken in dienst is geweest. Zijn opvolger als Baas in de koperslagerij is zijn zoon P. de Bie. Wat onder „Oude Welvaart" verstaan moet worden, zet de heer J. C. L. Smit in een 4-tal kernachtige punten uiteen. Ook deze firma laat haar personeel opnieuw doorlichten. Welke belangrijke functie het spouwmes achter de cirkel zaag uitoefent wordt tot slot uiteengezet. De Klop geeft zijn driemaandelijks overzicht van de stand harer werkzaamheden om vervolgens stil te staan bij de economische toestand van Nederland bij de aanvang van 1950. Thomasvaer en Pieternel laten in een Nieuwjaarswens het Klop-gebeuren in het jaar 1949 de revue passeren. „In de Kroniek der bedrijven" in het Januari-nummer is vermeld, dat de Directie van L. Smit Zoon aan de jon gens overzee een kerstpakket had gezonden. Dit behoeft ill zoverre aanvulling dat het personeel, gesteund door de Directie deze kerstpakketten heeft verzonden. 31-1- 50 v. d. Wiel. Toen we in December het kruiswoordraadsel plaatsten, zeiden wij er bij, dat het erg moeilijk was en dat we dat op verzoek van verschillende I.H.C.-ers gedaan hadden; ze vonden de vroeger opgegeven raadsels doodeenvoudig veel te kinderachtig. Eerlijk gezegd waren we wel wat bang, dat er niet veel oplossingen zouden komen, maar zie, we kregen werkelijk veel meer inzendingen dan vorige

Het Zeskant | 1950 | | pagina 4