IN MEMORIAM Ludovicus Gerardus Holtkamp Dankbetuiging Veiligheidsschoenen Autogeenlassers opgelet <yMMM Op 20 Januari bereikte ons de droeve mede. deling, dat ons personeelslid, de gereed schapslijper L. G. Holtkamp, plotseling was overleden. Holtkamp trad op 27 Juli 1942 in onze dienst.Velen kenden hem als een uitstekend mens en goed collega. Daarom ook verwekte het bericht van zijn plotselinge dood veel beroering. Voor zijn vrouw een harde slag! Laten we haar toewensen, dat zij de nodige kracht moge vinden om zich boven de golf van leed, die haar overspoelde, te kunnen verheffen. Wij zullen de gedachtenis aan hem, die zo onverwacht uit ons midden werd wegge rukt, in ere houden. De Voorzitter van de Oost-Indische Kamer van het Ned. Roode Kruis richtte een dankbetuiging tot het Gusto- personeel voor de goede ontvangst van een bedrag ad 245.40, hem ten behoeve van het Indische werk van de Kamer overgedragen. Wij vragen uw speciale aandacht voor de Veiligheidskast op de Werf. Men ziet daarin het nut van de veiligheidsschoenen aan schouwelijk voorgesteld. In het Zeskant van November '49 j.l. hebben wij Art. 163 van de Veiigheidswet opgenomen. Nu zullen we de algemene gegevens over de dissousgasfles behandelen. Een dissousgasfles is geheel opgevuld met een poreuze massa, waarin vloeibaar aceton is geabsorbeerd. Door het inpersen van gasvormig acetyleen wordt een oplossing van acetyleen in aceton („acetyleen-dissous") gevormd, waaruit door ontspanning wederom acetyleen kan wor den vrij gemaakt. De poreuze massa kan zijn een starre, harde cementachtige, een vezelvormige, of een korrelvor- mige massa, welke zo dicht en homogeen in de fles aan wezig is, dat de gehele flesinhoud is onderverdeeld in een zeer groot aantal heel nauwe kanaaltjes, waarin zich de oplossing van acetyleen in aceton en gasvormig acety leen bevinden. De vaste stof van de poreuze massa neemt een volume van b.v. 20% van de totale flesinhoud in. Het doel van de poreuze massa is te verhinderen, dat een, door een of andere ooraak ingeleide exotherme (warmte- ontwikkelende) acetyleenreactie, zich op een exploisieve wijze over de flesinhoud voortplant. Het aceton heeft tot doel in een kleine ruimte bij rela tief lage druk veel acetyleen onder te brengen, hetgeen mogelijk wordt gemaakt door de grote oplosbaarheid van acetyleen in aceton. Deze oplosbaarheid bedraagt bij 15° C. ca. 25 1 acety leen van 1 ato en 15° C per 1. aceton. Een dissousgasfles van 40 1. bevat een volume poreuze massa bij een porositeit van 80% van 8 dm3 (20%) en een volume aceton van 14,3 dm3 (35,8%). Door acetyleenopname heeft uitzetting van het aceton plaats. Deze bedraagt bij een druk van 15 ato en een temperatuur van 15° C. 11,7 dm3 (29,2%). In de fles is derhalve een vrij volume ter voorkoming van vloeistofdruk bij temperatuurstijging van 6 dm3 (15;). De acetyleenvulling bedraagt acetyleendruk (in ato) X acetyleenvolume X acetyleenoplossing 16 X 13,3 x 25 5720 1. acetyleen van 1 ato en 15° C. Het op een dissousgasfles vermelde tarra-gewicht is het gewicht van de stalen fles zonder dop het gewicht van de poreuze massa het gewicht van de acetonvulling. In sommige landen niet in Nederland zijn wettelijke voorschriften vastgesteld, welke o.a. betrekking hebben op: De maximaal toegelaten vulling acetyleen (15 ato bij 15° C. en slechts zoveel aceton dat bij de vuling van de fles met 15 ato acetyleen bij 15° C. een vrij volume van minstens 15% van de flesinhoud overblijft; de materiaal eisen van de stalen flessen en van de vulling met poreuze massa; de keuring van flessen. (Overgenomen uit „De Veiligheid" Mei '49). Aceton wordt in het groot bereid door droge destillatie van azijnzure kalk; het is een kleurloze vloeistof en een uitstekend oplossingsmiddel voor vele organische verbin dingen o.a. acetyleen. De dampen zijn brandbaar en met lucht vermengd ontplofbaar. Acetyleen is een kleurloos kool waterstofgas en laat zich gemakkelijk verdichten tot een waterheldere vloeistof, welke bij een normale temperatuur zeer explosief is. De volgende maal zullen wij de explosiviteit van acety- een behandelen.

Het Zeskant | 1950 | | pagina 6