De walserij voor dikke platen van de Hoogovens (vervolg) De richtmachine bestaat uit twee horizontale rijen, dicht naast elkaar gelegen rollen. Eén rij boven en een rij on der, zig-zag geplaatst, d.w.z. zo, dat de bovenrollen ver sprongen liggen ten opzichte van de onderrollen en er half tussen vallen. De hele partij bovenrollen kan in een sterk frame op en neer bewogen worden en wordt zo in gesteld, dat de plaat gedwongen is de zig-zagvormige weg om de rollen te kiezen. De plaat, die zich om iedere rol heen moet buigen, ondergaat een rekkende werking, waardoor oneffenheden geëgaliseerd worden, en komt behoorlijk vlak uit de machine, wanneer zij bij het wal sen tenminste niet al te veel gemaltraiteerd is. Platen van 3 tot 25 mm. liggen in dikte te ver uiteen om op één richtmachine te behandelen, vandaar dat er twee zijn, één met 7 richtwalsen van 210 mm. middellijn voor de dikke plaat en één met 13 richtwalsen van 130 mm voor de dunne plaat. De volgende bewerkingen, die de plaat ondergaat, ge beuren in koude, toestand en dus is het nodig te zorgen, dat afkoeling plaats vindt tot op een temperatuur, waarbij de plaat met handschoenen of handzakken aangepakt kan worden. Het koelen gebeurt gewoon aan de lucht en er is dus niets anders nodig dan een installatie waarop de plaat de nodige tijd kan blijven liggen. Doordat het koelen vooral van dikke plaat langzaam gaat 90 minuten voor 25 mm dikte beslaan de koelbanken, waarop de plaat in dwarsrichting op rollende kettingen langzaam getransporteerd wordt, een hele oppervlakte, die niet in de breedte van één hal onder te brengen is, zodat het laatste gedeelte van de walserij uit twee hallen naast elkaar bestaat. Een derde is thans in aanbouw. Aan het begin van de tweede koelbank, die de platen weer naar de eerste hal terugvoert, is een inrichting, waarmee de platen ondersteboven gekeerd kunnen worden de platentuime- laars om het tot zover naar beneden gekeerde oppervlak van de plaat te kunnen inspecteren. Nu de plaat voldoende afgekoeld is, rest nog het op maat knippen. Allereerst worden de randen geknipt. Na het knippen moet de plaat de gewenste breedte hebben en bij het walsen moet dus met een zekere toeslag voor knipver- lies gerekend worden. Vandaar, dat het gekozen voorbeeld 2035 mm. breed gewalst is, om een geknipte plaat van 1800 mm. breed te kunnen maken. Die toeslag moet wel ongeveer zo groot zijn, omdat de rand van de plaat in z"n geheel ook enigszins „sabelvormig" kan zijn. Door de plaat door twee draaiende cirkelvormige messen door te voeren, die op een afstand gelijk aan de gewenste plaatbreedte van elkaar staan, worden de randen in één doorgang over de gehele lengte afgeknipt, waarna de plaat bij de dwarsschaar belandt, die voor het knippen op de goede lengte zorgt. Ook hier treedt een verlies van beteke nis op, want de blokken zoals zij van de staalfabriek komen, hebben aan de bovenzijde een z.g. slechte kop, die bij het gieten niet te vermijden is, en die voor een goede plaat niet gebruikt mag worden. Vandaar, dat de plaat op een lengte van 15.9 m gewalst is om een netto plaat van 12 m te verkrijgen. De dwarsschaar is een z.g. guillotineschaar van het gebruikelijke type; een bovenmes, net zo lang als de plaat breed is, dat onder een kleine helling staat en van boven naar beneden door de plaat gedrukt wordt, die er onder geschoven is en die op het ondermes rust. Veronderstel, dat het een doodgewone plaat betreft, dan is hiermede de fabricage klaar. Wanneer de plaat niet rechthoekig, maar b.v. trapeziumvormig moet zijn, komt de langschaar, die geheel gelijk is aan de dwarsschaar, maar anders opgesteld, nog aan de beurt. Dit is ook 't ge val wanneer de randen van een plaat dikker dan 18 mm. gekipt moeten worden, want zo'n zware plaat kan de ro terende schaar niet meer verwerken. De vraag zal misschien opgekomen zijn, waardoor de grootste lengte die op deze installatie gewalst wordt, kan worden bepaald, want in tegenstelling tot de grootste breedte, die door de breedte van de walsramen gegeven is, is dit nog niet ter sprake gekomen. De lengte van de plaat waarmede gerekend moet worden is een factor, die Scharen in de ajwerkerij

Het Zeskant | 1950 | | pagina 2