WAT IS RADAR? L AS-OGEN Woningnieuws 23 Van de dagelijks 95 bezoekers van de verbandkamer zijn een groot percentage lasogen-patiënten. Wat wordt er met het woord lasoog bedoeld? Daar bedoelt men mee een ontsteking van het bindvlies en het hoornvlies van het oog, tengevolge van de inwerking van stralen, welke bij het electrisch lassen ontstaan. Bij het lassen ontstaan zichtbare stralen, die een sterk verblindende werking op het oog hebben, en onzichtbare stralen. De laatste zijn aanwezig in 2 soorten, nl. de infra rode of warmtestralen en de ultra-violette. De lasogen worden veroorzaakt door de ultra-violette stralen en komen b.v. ook voor bij het lopen over een door de zon beschenen sneeuwveld (sneeuwblindheid) De laskap welke de lasser gebruikt, bevat een stralenkerende gla zen ruit, welke de ultra-violette stralen tegenhouden plus warmtestralen en zoveel lichtstralen, dat ook daardoor geen schade wordt teweeggebracht. (Overgenomen uit „De Veiligheid" Dec. '47). Gelukkig is tot op heden niet gebleken, dat herhaaldelijk optreden van lasogen een blijvende oogbeschadiging na zich sleept, maar wél is gebleken, (daarom geeft de ver- bandmeester het ook niet graag), dat het gebruik van oogdruppels schadelijk kan zijn. Nu weten we zelf bij ondervinding, dat het geen pretje is lasogen te hebben, maar juist omdat wij weten, dat het pijnlijk is, moeten we allen meehelpen om dit te voorko men. Waarom geen schermen gebruikt, wanneer dat gaat? We moeten niet denken: ik ben beschermd, een ander moet maar voor zich zelf zorgen. Wanneer er geen schermen zijn, vraag ze dan aan, maar wees er dan ook zuinig op en laat ze niet-slingeren. Natuurlijk zijn er ge vallen, waarbij het niet mogelijk is schermen te gebrui ken, maar hoe vaak kan het echter wél? Juist, en daar om, laten we samen dit euvel onderdrukken, dan weten we zeker, dat er heel wat slapeloze nachten zullen ver dwijnen. Kaart van Ma&dlnxvzld an omgemng met daarnaast de „Itehtkaart" op de PPT, die thans is ingesteld op IJ mijl. De afstand van het midden tot de omtrek van de PPI komt dus in wer» keiijkheid overeen met 2,7 km. Om de Nieuwe Morwede goed te laten uitkomen is het volume van de versterker flmk opgevoerd, waardoor overbelichting en daardoor enige ver- tekening ontstond. Let op de dijken in, de polders, die duidelijk te onderscheiden sijn. Het woord „Radar" is ontstaan door de beginletters te nemen van Radio Detection ^nd Ranging. Dit betekent dus opsporing en afstandsbepaling met behulp van radio. Het doel van Radar is dus het bepalen van de richting en de afstand van een voorwerp ten opzichte van de plaats, waar de radar staat opgesteld. Het voorwerp moeten wij in de ruimste zin des woords nemen, dit kan zijn een schip, een ijsberg, een boei, een vliegtuig, een kustlijn enz. In principe berust radar op een krachtige ultra-korte golfzender, welke impulsen (radiogolven in een bepaalde richting met een gerichte zendantenne) zendt. Deze plan ten zich door het luchtruim voort met een snelheid van 300.000 Km/sec (de lichtsnelheid). Treffen deze uitgezonden golven een voorwerp, dan wor den ze in meer of mindere mate teruggekaatst. De hoe veelheid energie, die teruggekaatst wordt, hangt af van de electrische eigenschappen van het voorwerp. Na ont vangen en versterkt te zijn, wordt hij toegevoerd aan het aanwijsapparaat. Ook een gedeelte van de uitgezonden golf wordt aan het aanwijsapparaat toegevoerd en het tijdsverschil tussen deze twee impulsen wordt vastgelegd. Hieruit is de afstand van het voorwerp, dat de echo ge geven heeft, bekend. De aanwijzing wordt verkregen op een kathodestraalbuis. afstand op bepaalde schaal U Jl Op de P.P.I. (Plan Position Indicator) die tegenwoordig bij alle moderne scheepsradars wordt toegepast, kan men ook de richting, waarin het voorwerp zich bevindt, aflezen en krijgt men tevens tegelijkertijd een overzicht van alle voorwerpen, die zich binnen het bereik van de radar bevinden. Bijgaand een kaart van Hardinxveld en omgeving met daarnaast de lichtkaart op de P.P.I. B. Aangeboden: 1. Woning te Rotterdam in ruil voor huis te Schiedam; 2. Woning te Rotterdam (3 ka., keuken, zolder) in ruil voor woning in Schiedam; 3. Woning te Rotterdam (ka, keuk., 2 sl.kamers, zolder kamer) voor huis in Schiedam of Rotterdam dicht bij de Werf; 4. Woning te Rotterdam (ka., keu., 3 sl.ka., zolder) in ruil voor woning in Schiedam; 5. Huis te Schiedam (3 ka., keu., tuin) voor grotere wo ning in Schiedam;

Het Zeskant | 1950 | | pagina 7