BEDRIJVEN DER TEWATERLATING „MATEBA" Om over de vorm te kunnen oordelen en van gedachten te wisselen, heeft men verschillende begrippen ingevoerd, waardoor men de vorm van overigens zeer verschillende schepen weer vergelijkbaar maakt. Een zeer belangrijk inzicht geeft de blokcoëfficient de <5, een scherp schip heeft een kleine <5 een vol schip een grote 8 8 is de verhouding tussen de inhoud onder water van liet schip tot het blok met dezelfde lengte, breedte en diepgang. Dus voor een ponton met scherpe hoeken is de 8 gelijk aan 1. Tal van onderzoeken uit sleeptanks, waarin scheeps modellen onderzocht worden op de beste vorm, hebben aangetoond dat er een wetmatig verband bestaat tussen de snelheidsgraad en de volheidsgraad, wil men tenmin ste een goede vorm nastreven. Een snel schip moet men niet te vol maken, en onnodig Onlangs werd de hopperzuiger „Mateba" te water ge laten van de werf L. Smit Zoon. Hiervoor waren enige afgevaardigden van het Ministerie van Koloniën uit Brussel overgekomen. Ook de Belgische Consul met echtgenote en hun dochter namen aan de plechtigheid deel; de naamgeving geschiedde door Mevr. Vander- Pitte. 1 j j j Een zusterschip, de „Matadi", dat onder CO. 106 op dezelfde werf gebouwd wordt, zal over enige maanden volgen. Belangrijke artikelen over deze schepen zijn ver schenen in de nummers van Maart en November 1949. scherp is oneconomisch, omdat dan te weinig nuttige lading vervoerd kan worden. Maar met de bepaling van de 8 alleen is men er niet, want er komt nog veel meer om de hoek kijken, waar aan men moet voldoen, wil men een gunstige vorm ver krijgen. Zo zijn nog te noemen de vormen van de lijnen. Het is in te denken, dat men de scheepsinhoud op zeer verschillende wijze kan distribueren over de lengte, met behoud van dezelfde 8. Men kan bijvoorbeeld een vet middenschip maken, en de einden zeer scherp, of ook de einden niet extreem scherp en midden niet extreem vol. Dit is n.l. dan eens voordelig bij deze snelheidsgraad, dan weer de andere verdeling voor een andere snel heidsgraad. Scherpe lijnen vóór kunnen zelfs zo scherp worden dat de waterlijnen (lijnen evenwijdig aan de waterpas) hol worden, hetgeen bij grote passagiersschepen nogal eens voorkomt. Verder is van invloed voor de vorm van het achterschip het aantal schroeven en/of eisen gesteld worden aan koersbestendigheid (goed rechtuitvaren zonder veel roer geven voor correcties) of wel aan goede manoeuvreer baarheid (draaien). Voor koersbestendigheid brengt men graag voor het roer een z.g. scheg aan, dit is een smal verticaal gedeelte. Evenals de vorige maal opent Verschure ook dit keer zijn firma-nieuws met een kernverslag, om dan een praatje te maken over een specifiek Amsterdams boek, getiteld: „Ons Amsterdam". Een derde artikel over „De weg der electronen" vindt een plaatsje naast „Als het bos brandt". Nu de verkwikkende stralen van de voorjaarszon de komst van de zomer gaan melden, gaat men in A'dam een terugblik werpen op de resultaten van de piekbeper- kings-campagne in de afgelopen winter. Het beoogde doel, nl. geen hogere belasting dan in 1948, werd nagenoeg bereikt. Dat de tijd niet stilstaat wordt weer bevestigd in een tweetal artikeltjes gewijd aan een afscheid en een jubi laris. Bij Conrad-Stork vraagt het 40-jarig jubileum van W. S. Overbeek de aandacht. Over het woningprobleem werd daar door de Directeur van het Huisvestingsbureau een lezing gehouden. De personeelsafd. van Conrad gaat nu alle bij het woningprobleem direct geïnteresseerden alle gevraagde inlichtingen verstrekken. Dit voorkomt namelijk zijdelings wegdrijven, dit is dus juist ongewenst voor goed manoeuvreren, waar men juist een sterk weggesneden achterschip toepast. Natuurlijk wordt er steeds naar gestreefd om alle vorm veranderingen en alle vormen geleidelijk te doen ver lopen, omdat plotselinge uitsteeksels veel weerstand ver oorzaken, in de vorm van wervels. Hoe meer wervels men ziet, hoe meer kracht er nodig is geweest om deze op te roepen, en dus hoe meer weerstand het schip heeft. Daarom ziet men tegenwoordig stroomlijn-roeren en de kimkielen en landen van de platen in de richting van de stroming langs de huid. Deze stroomrichting onderzoekt men meer aan model len, en wel zodanig, dat er op het model droppels natte verf worden aangebracht, welke bij het slepen door de stroming in de richting van de stroming worden uit gesmeerd. Zo krijgt men dus kleine streepjes, stippellijntjes op het model en door hierdoor lijnen te trekken krijgt men de stroomlijnen in beeld. Plaatst men nu de landen en kimkielen volgens dezelfde lijn, dan ontmoeten de waterdeeltjes dus geen obstakels bij hun gang langs de scheepshuid. (Wordt vervolgd). Ir ,C. de Groot (J. K. Smit). Werf Gusto zegt het met een vijftal foto's hoe de Schie- darnse jongelui aan hun voetbalveld werken. De studieclub „Gusto" die ten doel heeft het angstvrij spreken in het openbaar te beoefenen, hield haar tweede openbare lesavond. De leden deden hun best en velen ging het goed af. De te Slikkerveer opgerichte hengelclub organiseerde een hengelwedstrijd, welke met veel enthousiasme en animo werd gehouden. Door dhr. N. Conijn Jr. werden enige prijzen beschikbaar gesteld. De rubriek: Woningnieuws telt 16 nummers, terwijl de muziekrubriek een waardige afsluiting vormt. J. K. Smit maakt melding van een nieuwe opdracht, nl. voor de motorboot „Oceaan", een zusterschip van de „Rode Zee" van L. Smit Co's Intern. Sleepdienst. Een kernverslag laat ons iets zien van wat er zo al leeft in de hoofden en harten van deze Kinderdijkers. De afd. kas Ziektewet en het ondersteuningsfonds geven een financieel verslag. Bij de jongste doorlichting op deze werf zijn 735 manne-

Het Zeskant | 1950 | | pagina 4