Gusto's Muziekvereniging op concours HET KANTOORGEBOUW worden opgetreden. Ik hoop dat jullie onderling zullen wedijveren om deze veiligheidsmaatregel tot en met in bruikbare toestand te houden, daar ieder ongeval, hoe klein ook, voor ons wat betekent of is dit soms niet zo? Vooral daar de meeste ongevallen niet komen „bij on geluk" maar veroorzaakt worden door eigen onachtzaam heid. Oude mensen en ook oude gebouwen krijgen kwalen. De tand des tijds knaagt en de natuur doet zijn rechten gelden en.zijn plicht. We leven nu eenmaal op een planeet, die voortdurend in werking is. Aardverschuivingen gaan regelmatig door. Bijna onzichtbaar maar met grote zekerheid duwt of 2e Pinksterdag was een dag waarop allang gewacht was. Immers Gusto's Harmonie heeft reeds weken lang ge studeerd om in Woerden, alwaar het concours gehou den werd, zo goed mogelijk voor de dag te komen. Na eerst 's morgens nog een slotrepetitie in de cantine gehouden te hebben, werd om 1 uur het signaal gegeven dat de 4 autobussen voorstonden. Allemaal op ons „Pinkster best", d.w.z. gestoken in onze nieuwe uni formen met hagelwitte boord en zwarte das, wat door een bijzonder grote gift van de Directie der Werf Gusto mogelijk was geworden, vergezeld van de beste stem ming en vast overtuigd om in Woerden onze uiterste best te doen, reden de R.E.T. bussen ons naar de plaats van bestemming. Om half drie kwamen we in Woerden aan en, na de inwendige mens wat versterkt te hebben, gingen we keurig in gelid onder een pittige mars naar het veld. De Gusto kwam in de eerste afdeling Harmo nie uit met het verplichte nummer, „In het land van de Indra" en met het vrije nummer „Cruel Destin". Er was ontzettend veel belangstelling en na afloop werd er flink geapplaudiseerd. Toen de uitslag kwam, hoorden we, dat we met 90 punten in totaal een tweede prijs gewonnen hadden, voorwaar een goed resultaat. We maakten, nog een mars door de stad en vele mensen liepen met ons mee. Op onze tocht naar huis hebben we even Haastrecht aangedaan, maar dat „even" is een gezellig uurtje gewor den, dat nog lang een prettige herinnering zal geven. De band, welke daar speelde, werd versterkt door onze trom pettist Storm en clarinettist Vrauwdeunl en weldra wa ren er zoveel paren van alle leeftijden op de dansvloer, dat het een mierennest leek. Ook de schommel mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Er heerste een echte Gusto-stemming. Al met al een prettige dag! L. v. d. M. trekt de éne laag de andere en verplaatst zich de materie onder vele invloeden. Zo is dan ook ons Gusto-gebouw aangevallen door de natuur en is het graven en heien, pompen en stutten binnen en buiten het gebouw, dat U dagelijks ziet, een vechten tegen deze krachten. U weet dat in deze stad zonder een goed dragende fundering een gebouw in korte tijd in zou storten. Dus is ons kantoorgebouw ook ge fundeerd. En toch ging het verzakken. Zonde van het gebouw. Het is vergroeid met ons. Het heeft een eigen cachet en we kennen elke ruimte. Gusto's kantoren en showroom waren bekend en bezocht door vele vertegenwoordigers van alle landen der aarde. En een nieuw kantoor in deze tijd is br br. br. U weet allen dat op de Maasdijk regelmatig grond gestort wordt om deze dijk op hoogte te houden. Die grond is niet weggewaaid maar heel rustig gezakt. U begrijpt wel wat er zich afspeelde onder onze voeten. Daar werden verschillende lagen klei, veen, zand, enz. in beweging gebracht. Het werd een persen en duwen en in die grond zaten onze heipalen. Nu hebben deze palen een z.g. kleef. Deze kleef geeft een bepaalde vast heid aan de paal in de bodem. Men kan zich dat het beste voorstellen door zich een stok te denken, gestoken in een bus pasta (stopverf b.v.). Al zal die stok niet op de bodem rusten, toch zou men er b.v. een steen op kunnen leggen zonder dat de stok wegzakt. Omdat nu de grond onder het gebouw in werking trad door bovengenoemde en nog meerdere oorzaken, (zoals trillingen van explosies in de oorlog) kreeg men een negatieve kleef. De aarde die eerst steunde, ging trek ken, met het gevolg dat het gebouw ging zakken en wel in N.W.-richling. Het werd onhoudbaar en naarstig werd naar een oplos sing gezocht. De oorzaak wist men, maar nü de plannen om het gebouw te behouden. Daar zouden kapitalen mee gemoeid zijn. Aannemers kwamen en gingen totdat het Bouwbureau nret het ei van Columbus als voorbeeld kon beginnen. Er werd besloten, ten eerste een harde onderlaag te zoe ken en ten tweede de bestaande palen daar op te persen en daarop betonstukken te zetten onder het gebouw. De oude bestekken werden opgezocht. Het laboratorium voor grondmechanica te Delft deed met zeer moderne instru menten een onderzoek naar de veilige zandplaat. Met een oliedrukvijzel werden de oude palen die een weer stand hadden van 44 ton naar beneden gedreven, de vei lige zandplaat in. De berekeningen klopten en die palen kregen allen een betonnen verlengstuk die het kantoor als vroeger een vaste fundatie bezorgden. En de nega tieve kleef verdween. Zo is dus met enkele woorden verteld wat er zich onder het Gustokantoor heeft afgespeeld. En dit is nog lang niet alles. O neen! U hoort er nog veel meer van.

Het Zeskant | 1950 | | pagina 7