HET LEVEN VAN DE NEDERLANDSE EN VAN DE CHILEENSE ARBEIDER Onderstaand artikel ontlenen wij aan een bijdrage van de heer J. de Raadt, vertegenwoordiger van de I.H.C. in Chili. Hij vergelijkt hier het leven van de Nederlandse arbeiders met dat van hun Chileense collega's, naar aanleiding van zijn bezoek aan het vaderland in 1949. De heer de Raadt zette toen voor het eerst sinds zeventien jaar weer voet op vader landse bodem en heeft zn ogen terdege de kost ge geven. Ik werd me eigenlijk bewust van het verschil in levens wijze tussen de Nederlandse en Chileense arbeiders toen ik een bezoek bracht aan de werf van L. Smit Zoon te Kinderdijk. Mijn weg voerde over de oude weg, langs de dijk, en met genoegen zag ik hoe proper en schoon ook de kleinste huisjes waren en hoe glashelder de witte gordijntjes. Hier-en-daar kon ik een blik naar binnen werpen en dan zag ik een interieur dat getuigde van een levenswijze die vèr uitstak boven wat we in Chili gewend zijn. De vrouwen en kinderen die ik zag, waren behoorlijk gekleed, hun kleren waren helder, schoon en héél. Men kon zien dat deze mensen in elk geval de hun ten dienste staande middelen zo goed mogelijk ge bruikten. Ook de arbeiders zelf, die ik op de werf aan trof, maakten in hun werkpak een nette indruk. In Chili wonen de arbeiders in krotten, meestal zonder vloer, gewoon op de kale grond. Alle gemakken ontbre ken; waterleiding, gas en electriciteit zijn luxe, een keu keninrichting vindt men er niet. De arbeiders leven over het algemeen op een wijze die men zelfs in de achter buurten der grote steden in Holland nergens aantreft. Verdient de Chileense werkman dan zoveel minder dan zijn Nederlandse collega? Neen.... eigenlijk niet! Hem ontbreekt een opvoeding die hem ervan weerhoudt om zijn geld te verkwisten, zoals hij dat thans doet. En voor het verkwisten is er gelegenheid te over. In de eerste plaats is er de wijn, die Chili in overvloed voortbrengt en die, eerlijk gezegd, erg goed is. Het tweede struikelblok voor de Chileen zijn de paarden rennen, waaraan hij als 't ware verslaafd is. Maar het ergste is dat de Chileen geen huiselijk leven in de Hol landse zin van het woord kent. Vrouw en kinderen krij gen van hem niet de helft van wat hen toekomt en ook als ze dat wèl kregen, zou het nog niet veel baten. De Chileense vrouw weet evenmin met geld om te springen als haar man, terwijl in Holland vooral de vrouw de koorden van de beurs in handen houdt.. Het is niet alleen de Chileense arbeider die aan dit euvel lijdt. Ook meer intellectuelen zijn er niet vrij van. Hier is een klein voorbeeld: Een leraar aan een am bachtschool verdiende met een klusje voor een fabriek 10.000 pesos extra, d.i. ongeveer vijfhonderd gulden, 's Morgens werd het hem uitbetaald en 's middags kwam hij naar huis in een taxi, volgeladen met eetwaren, fles sen wijn en een radiotoestel, natuurlijk onder begelei ding van een aantal vrienden. Ze kwamen nu eens echt lekker feestvieren bij hem thuis en moeder de vrouw mocht alles klaarmaken. Van het radiotoestel was uiter aard alleen de eerste termijn betaald. Toen ze genoeg hadden gegeten en gedronken, verdwe nen ze 's nachts om één uur weer om ergens anders het feest voort te zetten. De volgende ochtend kon men het dochtertje aan haar moeder horen vragen: „Hoeveel melk zal ik nemen van de melkboer?" Het antwoord: „Vandaag niet, kind, er is geen geld in huis!" Vijfhonderd gulden erdoor gelapt op één avond en een radio op afbetaling. Misschien komt in Holland zoiets ook wel voor, maar hier is het schering en inslag. U vraagt of daar dan niets aan gedaan wordt? Ja, wel iets, maar bij lange na niet genoeg! Nog altijd komt men alleen in Santiago, Chili's hoofdstad, scholen tekort voor meerdere duizenden kinderen. Santiago is een stad met een millioen inwoners en er worden woonwijken voor arbeiders gebouwd, maar het is nog slechts een druppel op een gloeiende plaat. Daarbij komt nog, dat de mensen zélf niet weten te wonen in behoorlijke hui zen. Soms breken ze de vloeren op, omdat ze het koud hebben en wat te stoken willen hebben. Zoals het in hun eigen leventje gaat, zo gaat het ook op hun werk. Slordig en verkwistend met het materiaal, en INHOUD VAN HET ZESKANT AUGUSTUS 19 50 Van de redactie hl. 57 Het laboratorium van de I.H.C. te Delft blz. 58 Het leven van de Nederlandse en van de Chileense arbeider blz. 59-60 Oplossing en berekening puzzle blz. 60 Wat weet U van de I.H.C. (III) blz. 61 Kroniek der Bedrijven blz. 61 Een Chileense arbeiderswoning. Nederlandse arbeiderswoningen te Kinderdijk.

Het Zeskant | 1950 | | pagina 3