67 Enige tijd geleden plaatsten wij een artikeltje van de Heer Teeuw over de bufjeljacht in Belgisch Congo. Thans geven wij U hieronder een verslag van zijn wederwaardigheden met krokodillen. In de rivieren van Belgisch Kongo zijn zeer veel kroko dillen; dat weet iedereen. En dat dit zeer gevaarlijke dieren zijn weet haast ook iedereen. Maar over de kracht van deze dieren zou men verbaasd staan wanneer men daar nog nooit staaltjes van had gezien. of gehoord! Ik wil niet nalaten U hier iets te vertellen daarover: Het gebeurde eigenlijk in Portugees Angola aan de lin keroever van de Beneden-Kongo. Een grote hond van de plaatselijke Administrateur (ambtenaar van het Binnen lands Bestuur) was op zekere dag verdwenen en nergens meer te vinden. Wij stelden een nauwkeurig onderzoek in en concludeerden aan de hand van sporen welke wij aantroffen in het oeverzand van de rivier dat het beest door een croco in het water was gesleept. (Croco is de Congolese afkorting van krokodil). De Administrateur die zeer op zijn hond gesteld was ziedde van woede en stelde zich voor wraak te gaan ne men op de volgende wijze. Allereerst trok hij op jacht en maakte een grote antilope buit, een z.g. „antilope- cheval" (paardantilope) welke inderdaad niet zo heel veel kleiner is dan een paard. De gehoornde kop van dit dier moest dienen als lokaas voor de croco. Deze werd bevestigd aan een kleine dreg met weerhaken en een staaldraad van 16 mm dik een behoorlijk kabeltje dus en deze werd weer vastgemaakt aan een boöm. De dreg met zijn vervaarlijke haken zat goed verborgen in de kop van de antilope. Nu was de beurt aan onze vriend de crocoReeds in de eerste nacht werden we ge wekt door de wachtsman welke wij hadden uitgezet. De croco was gekomen en had zich van het aas meester trachten te maken. Zo vlug als we konden renden wij er heen: de Administrateur gewapend met een groot geweer om te kunnen afrekenen met de moordenaar van zijn hond. Helaas, we kwamen al telaat! De krokodil had zijn maaltijd met smaak beëindigd en was er al vandoor ge gaan. Kop met horens en dreg en al had hij meegenomen. De staaldraadkabel was eenvoudig afgeknapt. Aan de spo ren in het zand konden we niettemin zien dat hij toch enige onprettige momenten had doorgemaakt. Enige dagen nadien werd de croco opgevist een tiental kilometers verder stroomafwaarts. Het stalen gevalletje hed hem wel wat zwaar op de maag gelegen en uiteinde lijk de dood veroorzaakkt. De dreg en het andere eindje kabel konden nu tenminste naar de eigenaar terug. Nadat de beproevingen op de Lek en op zee een succes waren gebleken is op 30 Augustus j.l. vertrokken van de Werf L. Smit Zoon te Kinderdijk de zelfvarende stoomhopperzuiger „Mateba" (CO 105) met bestemming Belgische Congo. Dit schip is bijna 68 meter lang, met een hopperinhoud van 800 kubieke meter en is uitgerust met een stoom machine van 1100 pk. De ketels worden met olie ge stookt. De opgezogen baggerspecie kan in langszij liggende bak ken worden geperst of in het eigen hopper-ruim. Van daaruit kan de lading door kleppen in de bodem worden gelost of op de vaste wal door een persleiding geperst. Op dezelfde werf staat nog op stapel de „MATADF' (CO 106) een zusterschip van de „Mateba". Dit schip zal binnenkort te water worden gelaten. Wanneer ook de „Matadi" zal zijn afgeleverd, zullen weer twee werk stukken om trots op te zijn in den vreemde kunnen ge tuigen van de prestaties van de Nederlandse scheepsbouw in het algemeen en van de I.H.C.-vennoten als bagger- specialisten in het bijzonder. INHOUD VAN HET ZESKANT SEPTEMBER 1950 Van de Redactie blz. 65 De vakopleiding in de scheepsbouw blz. 66 Krokodillen en hun kracht blz. 67 De „Mateba" afgeleverd blz. 67 Klanken uit Brazilië blz. 68 Wat weet U van de I.H.C. (IV) blz. 69 Kroniek der Bedrijven blz. 69

Het Zeskant | 1950 | | pagina 3