(/oiuvïlil KLANKEN UIT 1/ Dit artikeltje werd geschreven door de vertegenwoor digers van de I.H.C. in Brazilië. Hij laat ons zien dat er in Brazilië nog wel iets anders wordt gedaan dan samba dansen en koffie drinken. Voor de meesten Uwer, schrijft onze vertegenwoordiger, is de naam Brazilië slechts een vaag begrip van een ver verwijderd tropisch warm land, met koffiebruin ge kleurde mensen die het leven van de vrolijke kant be zien, samba-muziek en schone senhoritas. Verder weet U nog iets misschien van de ondoordringbare oer wouden, de koffieplantages, romantische kusten met palmbomen en dan houdt Uw kennis waarschijnlijk op. Nu, eigenlijk bent U dan niet eens zover bezijden de werkelijkheid. Dit enorme land, dat een oppervlakte heeft groter dan de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika, is inderdaad van een overweldigende uitbundige schoonheid, een mysterieuze attractie en soms overweldi gende vrolijkheid. De kwestie is dat men zich moet kun nen aanpassen aan afwijkende levensomstandigheden en zich hier thuis moet kunnen voelen. Als U dat niet kunt is dat vast en zeker niet de schuld van Brazilië. Hoewel het overgrote deel van dit uitgestrekte land dun en niet bevolkt is, valt dat niet dadelijk op aan degene die het land via een der grote havens binnenkomt en daar zijn bezigheden vindt. Eerst op reizen door het land heen, per vliegtuig maar eerst recht op de begane grond treft U de leegte van dit geweldige gebied. Niet voor niets heet Brazilië een land van de toekomst! Maar in de grote steden zoals Rio de Janeiro (de fe derale hoofdstad met twee millioen inwoners) en Sao Paulo (de grootste industriestad van Zuid-Amerika met eveneens bijna twee millioen inwoners) heerst een in tensief bedrijvig zakenleven. Dit uit zich onder meer door een ongelooflijk snelle groei van bepaalde woon- en zakenwijken waar in een tiental jaren letterlijk hon derden wolkenkrabbers van tien tot twintig verdiepingen zijn verrezen. Deze steden hebben hierdoor het moderne aanzien van twintigste eeuwse metropolen verkregen, welke indruk nog wordt verhoogd door het zeer drukke autoverkeer in de fraaie avenidas. Hier, en in enigszins mindere mate in de kleinere, doch zich ook gunstig ontwikkelende hoofdsteden der Braziliaanse deelstaten, zoals Porto Alegre, Belorizonte, Recife, e.a. weerspiegelt zich on tegenzeggelijk de groei van Brazilië naar de economische potentie van internationale grootheid die het hoopt te worden. Het liidt geen twijfel dat dit land meegetrokken door Uncle Sam in het hedendaagse complex van wereldbe langen van allerlei aard, in zijn ontwaken mogelijkheden ontplooit die bij leven en welzijn vele millioenen mensen een goed bestaan zullen kunnen bieden. In het binnenland kenmerkt deze ontwikkeling zich onder anderen door de aanleg van tal van nieuwe spoor lijnen en autowegen, vele honderden kilometers lang, door het bouwen van hydro-electrische werken en vooral van talrijke grotere en kleinere diesel-electrische instal laties voor het verlichten van kleinere plaatsen en het verstrekken van energie aan locale industrietjes. Om de ontplooiing van het binnenland achtereenvolgens mogelijk te maken en te benutten, dienen eerst de havens in orde te komen, waar langs de gehele Braziliaanse kust verreweg het grootste deel der bevolking leeft. De regering heeft daartoe een omvangrijk plan uitgewerkt dat ten dele reeds in uitvoering is. Zo ontvangt de haven van Santos, de grootste haven van Zuidamerika, binnen kort een baggermolen met vier zelfvarende hoppers om de haven op grotere diepte te brengen en te houden alsmede een grote 150 tons drijvende kraan. Dit materiaal is op de werven van de I.H.C. gebouwd of nog in bouw. (CO 117122). Andere havens komen eveneens aan de beurt om te worden voorzien van kranen en/of bagger- materieel en wij hopen dat de I.H.C. in deze leveringen een goed aandeel zal krijgen. Niet alleen de regering zelf doch ook vele particulieren zijn zich hier de laatste jaren gaan interesseren voor baggerwerk en land opspuiten wat voor de oorlog hier een onbekend verschijnsel was. Men beschikt uiteraard nog slechts over weinig ervaring en het is aan geen twijfel onderhevig dat niet alleen door het leveren van materieel doch vooral ook door het instrueren van de Braziliaanse technici een dankbare taak voor de Nederlanders is weg gelegd. Deze taak kan resultaten opleveren, vruchtbaar voor beide partijen, zowel voor de hier zeer gewaardeerde Nederlanders als voor dit jonge prachtige land. De vier hoppers voor Santos (CO 119-122) zijn inmiddels op hun plaats van bestemming aangekomen. Santos is een der belangrijkste havens van Brazilië.

Het Zeskant | 1950 | | pagina 4