J0RLICHTIN6 r Kinderbijslag „Beati" op Kinderdijk In het vorige nummer van Het Zeskant is reeds het een en ander vermeld over de wijziging van de Kinder bijslagwet. Hetgeen in dat nummer geschreven werd, was gegrond op hetgeen toen over de wijzigingen be kend was; sindsdien zijn er meer aanwijzigingen bekend geworden en we zijn nu in staat, bepaalde wijzigingen nader toe te lichten. We willen nu eerst ingaan op de vraag, voor welke kin deren kinderbijslag kan worden aangevraagd. Het vo rige jaar was dat voor kinderen, die op 1 October in het gezin van de aanvrager waren en te zijnen laste kwamen. Zoals we reeds mededeelden, is het begrip gezin" voor de kinderbijslag 1951 komen te vervallen. Kinderbijslag moet nu worden aangevraagd voor de eigen wettige of gewettigde kinderen van de arbeider en voor de wettige of gewettigde kinderen uit een vorig huwelijk van de echtgenote van de arbeider, mits dit vorige huwelijk niet door echtscheiding is ontbonden. We geven hiervan een paar voorbeelden: 1. De arbeider is getrouwd en heeft kinderen. Kinder bijslag aanvragen. 2. De arbeider is getrouwd met een weduwe, die kin deren heeft. Voor die stiefkinderen kinderbijslag aanvragen. 3. De arbeider is getrouwd met een gescheiden vrouw, die kinderen heeft en waarvan de eerste echtgenoot nog in leven is. Voor deze stiefkinderen geen kinder bijslag aanvragen. 4. De arbeider is gescheiden en de kinderen zijn bij de gescheiden vrouw van de arbeider. Voor deze kin deren wel kinderbijslag aanvragen. 5. Nu nog een ingewikkeld géval. De arbeider A is ge scheiden van zijn vrouw A, geb. B. De kinderen uit het huwelijk AAB zijn bij de vrouw. A. hertrouwt met de vrouw C, geb. D, die gescheiden is van C en die ook kinderen heeft. De kinderen uit het hu welijk CD verblijven nu in het gezin AD. Nu moet A kinderbijslag aanvragen voor de kinderen uit zijn huwelijk met B, die dus niet in zijn gezin zijn en C moet de bijslag aanvragen voor de kinde ren uit zijn huwelijk met D, welke kinderen in het gezin van A verblijven. Het uitgangspunt van de wet is dus, dat de bijslag in de eerste plaats moet worden aangevraagd door de eigen vader van de kinderen. In geval van echtscheiding is n.l. de vader gehouden voor het onderhoud van de kinderen te zorgen. Hij zal dus aanspraak op kinderbijslag krij gen. Zou de eigen vader weigeren de bijslag voor de kinderen uit zijn door echtscheiding ontbonden huwelijk aan te vragen en overigens ook in gebreke blijft aan zijn onderhoudsplicht te voldoen, dan vraagt de Voogdij raad namens hem de kinderbijslag aan en kan ook be palen, dat die bijslag niet aan de vader van de kinderen, doch aan een ander zal worden uitbetaald. Te verwachten is, dat deze nieuwe regeling in de prak tijk nog wel enige moeilijkheden zal opleveren. Men moet echter beginnen met kinderbijslag aan te vragen voor alle eigen kinderen, afgezien van de vraag of die kinderen al dan niet in het gezin van de aanvrager zijn opgenomen. Is de eigen vader van een kind overleden of heeft hij geen aanspraak op kinderbijslag omdat hij b.v. in het buitenland woont, dan kan de stiefvader kinderbijslag voor het kind aanvragen. Nu nog een ander punt. De kinderbijslag wordt gegeven voor kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar. En bo vendien voor kinderen van 16 tot en met 20 jaar, die onderwijs genieten (m.a.w. die op school gaan of op andere wijze een opleiding volgen). De mogelijkheid is geopend ook voor kinderen van 16 t/m 20 jaar, die avondonderwijs genieten, kinderbijslag te vragen, indien die kinderen vrijwel de gehele dag aan huiswerk moe ten besteden. En ook voor kinderen van 16 t/m 20 jaar, die ziek of gebrekkig zijn en daardoor niet in staat zijn 1/3 deel van een voor hun leeftijd normaal loon te ver dienen. Deze laatste bepaling is nieuw. Heeft een arbei der dus één of meer zieke of gebrekkige kinderen, dan moet hij dit opgeven. Dan de vraag, over welke kwartalen de kinderbijslag gegeven wordt. Vroeger was de datum van 1 October van het voorafgaande jaar beslissend voor het gehele daaropvolgende jaar. Werd een kind op 30 September 1949 geboren, dan kreeg de arbeider m.i.v. 1 Januari 1950 kinderbijslag, maar viel de geboorte op 2 October 1949, dan moest hij voor de kinderbijslag wachten tot 1 Januari 1951. Ook dit stelsel is losgelaten. Met ingang van 1 Januari 1951 wordt kinderbijslag gegeven voor de kinderen, die op de eerste dag van het kwartaal aan de voorwaarden voldoen. Wordt dus een kind geboren op 3 Februari 1951, dan ontstaat de aanspraak op kinderbijslag met ingang van 1 April 1951dat is op de eerste dag van het nieuwe kwartaal. Komt daarentegen op 6 Maart 1951 een kind te overlijden of wordt het op die datum 16 jaar, dan houdt met ingang van 1 April 1951 de kinderbijslag voor dat kind op. Hetzelfde geldt voor kinderen van 16 tot en met 20 jaar, die dagonderwijs genieten of ziek of gebrekkig zijn. De gewijzigde Kinderbijslagwet opent nog de mogelijk heid tot het toekennen van kinderbijslag voor natuurlijke kinderen van de arbeider. Ook deze bepaling is nieuw. We hopen daarover een volgende maal iets te schrijven. Laat een ieder, die er niet zeker van is of zijn aanvraag om een kinderbijslagboekje voor het jaar 1951 juist is ingevuld, zich voor inlichtingen wenden tot de Sociale Afdeling. Zaterdag 14 October werd in Kinderdijk bij J. K. Smit de schilderijen- en huisvlijttentoonstelling geopend, waar op verzoek „Beati" ook haar schilderijen en teke ningen had ingezonden. Ter gelegenheid van haar eerste lustrum is „Beati" reeds veel lof toegezwaaid, maar Kin derdijk deed er nog een schepje op. Ontvangen in de grote vergaderzaal, werden we eerst toegesproken door Burgemeester van de Roovaart. Hij vond het een goed idee hier een tentoonstelling te houden en nog meer om te laten zien wat er in vrije tijd zoal gedaan wordt. Het stimuleert de mens en houdt hem van andere vaak slechte dingen af. Het is een goede gewoonte om naast de dagelijkse arbeid een liefhebberij te hebben. Het houdt de geest fris en moedigt het werk aan. De heer J. K. Smit dankte „Beati" voor de prachtige medewerking, bracht hulde aan de organisatoren en hoopte dat ook in Kinderdijk een schildersclub zou komen. De voorzitter van „Beati" de heer P. J. Mulders, dankte de heren voor de aan ons adres gerichte woorden en sprak de wens uit dat de tentoonstelling een succes zou

Het Zeskant | 1950 | | pagina 7