VERF dersbaas daar kan dit beamen. Verf ligt de scheeps bouwers niet. Ze vinden het een noodzakelijk kwaad, en „waar de liefde ontbreekt huilen de dochters". Schilderen op de werf is een hindernis-wedstrijd, een aaneenschakeling van trucs en maniertjes om toch nog een goed resultaat te bereiken. Elk vak heeft zijn eisen, vooral het schildersvak en daar, waar aan die eisen niet voldaan kon worden, is slecht resultaat een zeker ge volg. Schilderen, zoals het in deze moderne tijd toegepast moet worden, is finaal een wetenschap. De moderne bindmiddelen bieden een zo uitgestrekt terrein van verfvariaties, dat het bijna niet mogelijk is dit alles te blijven overzien. Nieuwe harsen en oplos middelen zijn dagelijkse dingen geworden in het vak, dat vroeger draaide op olie en copal. En dit in de loop van enkele jaren. Het is dan ook zeer verwarrend geworden voor de buiten staanders. Was het vroeger mogelijk alles wat verf was bij en over elkaar te mixen, nu geeft dit mengen strop op strop, voor hem die het materiaal niet voldoende be- De nieuwe Koning in vol ornaat na de kroning op weg naar de Smaragden Boeddha. als een levende Godheid. Het was werkelijk verrassend om deze nauwelijks volwassen, Westers opgevoede jonge man zich met zulk gemak te zien terugplaatsen in de Oosterse wereld, eer bewijzend aan dat wat daar nog steeds als heilig geldt. Na de kroningsplechtigheid verliet de Koning de zaal om deel te nemen aan een kleine processie naar de Koninklijke Tempel van de Smaragden Boeddha, aan wie hij de vereiste eerbewijzen bracht. Hierdoor aanvaardde hij het beschermheerschap over het Boeddhistische geloof. Als verf goed is opgebracht en met kennis van zaken is gekozen, als de hechting op de juiste ondergrond che misch en mechanisch is verzekerd, als de ondergrond vlak is en niet te poreus, als alles vet en vuilvrij is, opgebracht met schone kwasten, als alles goed dekt en er zijn geen „heiligen-dagen", dan is er een goed stuk werk geleverd. Maar dan is er bovendien nog met kennis van zaken de vochtigheidsgraad van de lucht gewikt, het vetge halte van het hout, de grofheid van de poriën en de ver schillen in de houtsoort bekeken, dan de viscositeit van de verf bezien en de zon en de regenkansen geschat, dan is er gedacht aan droging en rimpeling, zakkers en barsten, schroeiïng en vlekken: Er is „geverfd". Verf is een kort woord, maar het is een lang verhaal. Op de scheepswerf is dat verhaal nog langer. Daar is verf met aanverwante artikelen het stiefkind. Elke schil- INHOUD VAN HET ZESKANT DECEMBER 1950 Van de redactie blz. 89 Een koning wordt gekroond in Thailand blz. 90 Verf blz. 91 Kroniek der bedrijven blz. 92 Boekbespreking blz. 92 Kerstpuzzle 1950 blz. 93 Foto's van de Maand blz. 93

Het Zeskant | 1950 | | pagina 3