kerstmis 1950 Weg met de veiligheid wij hebben haast H Gusto Aquarium vereniging „TROPIC A" 94 Toch is deze denkwijze heel verkeerd. We mogen de Kerstgedachte niet binden aan de oorlogsdreiging en ge weld van het ogenblik, maar moeten ze zien als een lich tende ster van hoop op betere tijden, als een vingerwij zing naar de toekomst, welke, hoe donker ook voor het heden, toch ook lichtstralen te zien geeft. We moeten van goede wil zijn en beginnen de vrede te zoeken in ons eigen innerlijk, we moeten komen tot vrede met ons zelf, met onze familieleden, met onze kameraden en vrien den. De idee, dat geld en een benijde positie alléén ge lukkig maken, moeten we laten varen. Immers de ware vijanden van de Kerstboodschap zijn het egoïsme, de baatzucht, de nijd om het „geluk" van anderen, het trachten ons op te werken ten koste van een medemens. Deze vijanden hebben bezit van ons genomen, ze buigen onze gedachten krom en beletten ons het geluk te zien, dat in onze nabijheid ligt. Als we ons eens konden opwerken tot tevredenheid met de plaats, welke ons is aangewezen en dan met hart en ziel die plaats, hoe nederig ook, met blijheid vervullen, dan zou het eerste lichtstraalte reeds geboren zijn tot heil van mens en maatschappij. We zouden dan de ware boodschap, welke het Kerstfeest tracht in onze harten te plaatsen, voor een groot deel begrepen hebben. Ze is moeilijk in praktijk te brengen, die Kerstbood schap, dat weet ik, want we zijn nu eenmaal mensen, behept met alle gebreken, aan dit mens-zijn verbonden, maar, juist in deze tijden van duistere dreiging en gees telijke ontwrichting, zou het zo mooi zijn om er althans begrip voor te tonen en te trachten de ware gedachte van het Kerstmisvieren in onze zielen te laten door dringen. Ze daar vast te houden, te koesteren en te laten opbloeien. En wanneer we de Kerstboodschap met die grootse ge dachte tegemoet treden, dan kan Kerstmis 1950 ondanks alles toch nog een blijde Kerstmis zijn voor allen „die van goeden wil zijn" en voor ieder die de hoop op een lichtere toekomst nog niet hebben opgegeven. Vrede op aarde, Vrede in onze harten! H. Hel gebeurt wel eens, dat wanneer ik iemand betrap op 'n onverantwoordelijke werkwijze en hem er dan op at tend maak, dat hij met zijn eigen leven en met dat van anderen speelt, ik prompt tot antwoord krijg: „Mijnheer wat U vertelt is allemaal waar, maar wij krijgen ge woon geen tijd om overal op te letten, want de baas zit ons achter de b^oek". Bij nader onderzoek blijkt dan al tijd, dat niemand de opdracht heeft gegeven, ondanks de haast, om nu maar roekeloos te gaan werken. Wanneer er opdracht komt om iets vlug af te maken, wil daarmede niet gezegd zijn, dat dan de veiligheid aan de kant gezet moet worden, integendeel. Wij propageren het veilig werken niet alleen uit een oogpunt van het bedrijfsbelang, maar vooral in dat van de mensen zelf. Men bezie de verbeteringen, welke overal zijn aange bracht. Dit voortdurend opwekken van de veiligheids- gedachte heeft echter geen enkel nut, indien niet ieder een. van hoog tot laag, meewerkt om ze ingang te doen vinden. Dus ook bij haastwerk ons verstand gebruiken en in de toekomst de haast nooit de overhand laten krijgen over de veiligheid! Denk aan de gevolgen, welke onoordeelkundig werken kunnen hebben. M. Op 28 Nov. werd deze onderafdeling der P. V. opgericht met 21 leden. Plaatsgebrek noodzaakt ons verdere mededelingen hier over te verschuiven naar het volgende Zeskant. Bij 't verschijnen van dit Zeskant, maken we ons op om het Kerstfeest te gaan vieren, ieder naar zijn aard en zijn geestelijke instelling. Er zijn er, die alleen in feest stemming verkeren vanwege de dag vacantie, ande ren denken aan lekker eten en drinken, weer anderen vlechten naast deze wereldlijke zaken toch een tikje vroomheid in hun feestviering, ook zijn er, die zich bij deze feestviering uitsluitend laten leiden door de blij heid van de herdenking van Christus geboorte. Hoe 't ook zij, gelovig, ongelovig of onverschillig, nie mand ontkomt aan het aparte karakter van de Kerst viering. Dit ligt nu eenmaal in ons allen verankerd. Maar in wie van ons leeft de ware Kerstgedachte? Wie van ons beseft de diepte van de Kerstboodschap, om het: Vrede op aarde aan allen, die van goeden wil zijn? Staan wij er lang bij stil? Neen, dit gaat veelal aan ons voorbij, onberoerd en ondoordacht. En zij, die de woorden: „Vrede op aarde", letterlijk op vatten, halen de schouders op en wijzen op de onzeker heid in de wereld, op de oorlogsdreiging, welke over de mensheid hangt, over het noodlot van deze ellendige tijd, dat men immers toch niet kan ontgaan. Vrede! het zou wat

Het Zeskant | 1950 | | pagina 6