In Basra was het heet. Het oponthoud daar was te kort om een bezoek aan de stad te brengen. In het algemeen zaten de mensen er armoedig in hun kleding, terwijl zeep ook hier een weelde-artikel schijnt te zijn. We vliegen verder naar Carachi (2150 km). Je geniet weer van onver gelijkelijke mooie vergezichten, grillig gekleurde wolkenvelden en groen omzoomde rivieren. Dan volgt de Perzische golf en de Arabische Zee en ruwe onherbergzame gebergten. in Carachi is men zeer voorzichtig. Niemand mag het toestel verlaten, alvorens we ogen, oren en neus vol hadden met D.D.T. Over het alge meen is het hier zindelijker dan in de voorafgaande plaatsen. We genoten van een heerlijk bad en een gezellig diner. Om 1.10 dus in het donker, starten we voor de 4de etappe naar Calcutta (2185 km). Daar even tanken en weer verder naar Bangkok ((1610 km). Op dit „eindje zie je niet veel meer dan water en rimboe. Van het vliegveld is het een kwartiertje rijden naar het K.L.M.-hotel „Plaswijk Dit hotel is in één woord magnifiek. We kunnen met een gids een kijkje in de stad, welke met de bus in 30 min. te bereiken is, gaan nemen. Hier over weldigt het Oosten je. De rivier met vertrakkingen doorkruist de stad in alle richtingen. We aanschouwen prachtige tempels en paleizen. De felle kleurschakeringen zijn moeilijk te beschrijven. Het lijkt een sprookje uit Duizend en een nacht. In het hotel teruggekeerd, begon, alvorens er iets van slapen kon komen, de strijd tegen de ontelbare muskieten. De vol gend; morgen weer instappen en misschien direct door naar Djakarta of mogelijk nog een tussenlanding in Singapore, (dus 2340 en 1440 km) Na de golf van Siam gaat het over Malakka en zie je de omtrekken van de plantages. Maar je doet op dit traject een onaangename ervaring op. Door de grote luchtdrukverschillen gaat het vliegtuig, dat voorheen stabiel lag, dansen, doch zonder een vast rythme. Je voelt je niet erg op je gemak, en bent erg blij als deze ervaring achter de rug is. We vliegen over de Riouw- en Lingga-archipel en boven het grootste eiland van deze groep, Lingga, passeer je de evenaar op 104" 30' O.L. Dit gaat in een vliegtuig niet met feestelijkheden gepaard als op een schip. Wel krijg je een kaart met oorkonde. We passeren Bangka. Ik heb helaas niets van onze tinmolens gewaar kunnen worden. Dan nog de oerwouden van Sumatra. En daar ligt reeds Kemajoran, de luchthaven van Djakarta. Het is Dinsdagavond 6 uur. Handdrukken worden gewisseld; het samenzijn was maar kort, maar heeft een onuitwisbare herinnering achtergelaten. Wachtend bij de douane tracht je een beetje je zelf te worden en alles te verwerken, maarreeds gaat een andere wereld voor je open Indonesië. F. SCHNEYDERBERG. 4 (0)

Het Zeskant | 1951 | | pagina 10