DE toO&ADER TIJDEN V.J INLEIDING. De nood der tijden is inderdaad hoog gestegen! Om dit te constateren behoeft men slechts om zich heen te zien. Maar moeilijker is het om de oorzaken daarvan op te sporen en de weg aan te geven, welke naar verbetering der toestanden kan leiden. Veelal zijn de beschouwingen over de oorzaken van de „naoorlogse crisis" of „malaise" of „structuurverandering" onzer maatschappij, óf te theoretisch-ingewikkeld, óf te veel op partij-politieke overwegingen ge baseerd, óf te weinig doordacht en principieel. Om echter te willen herstellen wat ziek is, zal men in elk geval vooraf een juiste diagnose moeten trachten te stellen van de ziekte, waaraan onze samenleving lijdt. Deze diagnose is allerminst eenvoudig en zal moeten steunen op een goed begrip van de structuur dezer samenleving, in verband met de eigenschappen, welke de mensen in die samenleving nu eenmaal bezitten en van de geestelijke stromingen, die daarin aanwezig zijn. Men meent m.i. ten onrechte dat de eigenschappen van de moderne mens zoveel verschillen met die van een vorig geslacht of zelfs die van hen, die voor de oorlog reeds de volwassen leeftijd hebben bereikt. Men doet het dikwijs voorkomen alsof alléén een opleving van het „nationale sentiment" voldoende zou zijn om andere-betere-toestanden in het leven te roepen en men spreekt dan veel over een „verandering van geesteshouding", die nodig en aanstaande zou zijn. Er valt m.i. niet te ontkennen, dat in dit alles een kern van waarheid schuilt. Onder de invloed van het Marxisme b.v. werd een „geesteshou ding" bij een groot deel van ons Volk gekweekt. Men keert zich anderzijds meer en meer af van het platte materialisme om heil te zoeken bij zekere spiritualistische stromingen, waar het gevoel, het instinct en het mysterie de overheersende elementen zijn. Maar het zwaartepunt van de „Nood der Tijden" ligt m.i. toch elders: dat zwaartepunt ligt in de maatschappelijke verhoudingen, die onder de invloed van een grof materialisme, (leiders en gangmakers van de afge lopen Wereldoorlog) uit hun verband gerukt zijn: dat zwaartepunt ligt in de zogenaamde Sociale kwestie. In het volgende Zeskant zal ik trachten enige allereenvoudigste begrip pen omtrent de maatschappelijke verhoudingen en de sociale kwestie uiteen te zetten, zonder enige partij of richting te schaden of te bena delen; ik zal het doen zo eenvoudig en begrijpelijk mogelijk voor ieder een en zo volledig mogelijk. Elk onderwerp kan niet uitvoerig worden behandeld of van de grond af worden opgebouwd, maar als eenvoudig arbeider zal ik trachten de vraagstukken, welke in de tegenwoordige tijd zo dikwijls verwaarloosd of verkeerd begrepen en die toch van zo grote betekenis zijn, zo een voudig mogelijk naar voren te brengen. (Wordt vervolgd) J. Br. 2 (0)

Het Zeskant | 1951 | | pagina 8