naar 3ncloneóië EEN LUCHTREIS Al klinkt het gezoem van vliegtuigmotoren ons bekend in de oren, toch kijken we altijd weer omhoog, spiedend of we de machine kunnen ont dekken in het luchtruim. En vele kijkers bekruipt dan het verlangen om ook eens een reis door de lucht te kunnen maken. Schrijver was één van hen. Hij heeft thans het voor sommigen twijfelachtig genoegen gehad ziir; stille wens in vervulling te zien gaan in de vorm van een reis Amster dam-Djakarta per Constellation. Misschien vinden speciaal mijn oud collega's van de Gusto het prettig iets over deze reis te vernemen, van daar dat ik deze regels schreef. Na een beetje zenuwachtig afscheid van de achterblijvenden en nog een blijf heer" van Vader, na het vervullen van de nodige formaliteiten, controle-papieren, bagage, douane (of je toch vooral niet meer dan de toegestane 2 dollars meeneemt!), wandel je naar de „kist". Dan is het 20 uur. Heel even denk je aan de pas gelezen vliegtuigrampen, maar eenmaal in de Constellation, verwelkomd door een leuke stewardess (ik ben nog vrijgezel) valt dat van, je af. Het viel me op, dat om psychische redenen, het getal dertien nergens te vinden is. (Ai, ai, maar mijn naam heeft toevallig dit aantal letters!) Er gloeit voorin een order op: „Riemen vast en niet roken". Een stukje kauwgum krijg je om het aanzuigen van het straks optredende drukver schil te voorkomen. De motoren worden gestart en dan rolt de machine naar de startbaan. Voor je er erg in hebt, vlieg je en stijgend verdwijnt er een groep lichtjes: Amsterdam! Een steward brengt je een grote map met wenken voor de tropen, reis gids en van alles en nog wat. Dranken en sigaretten worden gepresen teerd. Je trekt je pantoffels aan en kijkt eens naar buiten. Welk een indrukwekkend uitzicht! Het is of je over een door de maan beschenen sneeuwveld glijdt. Het maakt je stil. We vliegen boven een wolkenveld. Het geluid van de motore-n is niet hinderlijk. De etappe A'dam-Caïro (3380 km) wordt in één ruk afgelegd. We nemen de route over Marseille, Corsica, Creta. De groepen twinkelende lichtjes, waarover je heenglijdt, hebben iets sprookjesachtig, iets feeërieks. Het zijn voor mij geen verlichte huizen of straten, maar stukjes klater goud op een zwart tapijt. Bij het aanbreken van de dageraad, komt het vliegveld Farouk in zicht. We dalen. Hier 'n tip voor nieuwe luchtreizi gers: zorg ervoor, dat je bij het stijgen en dalen geen hongerige maag hebt, want dan heb je 99% kans, dat de god der winden, Aeolus, een tol van je eist, welke tol je beschaamd en met een groen-geel gezicht in een papieren zakje moet deponeren en afgeven aan de steward, die voor verdere verzending zorg draagt. Zodra je in Cairo komt, begrijp je waarom deze stad de „poort" tussen Oost en West wordt genoemd. Zo op het eerste gezicht zijn de „ge wone" mannen in hun lange hemden niet van de vrouwen te onderschei den. Erg proper in hun uiterlijk zijn ze niet. Na 2 uren begint de 2de etappe: Caïro-Basra (1580 km). Het Nijldal biedt een prachtig panorama; we passeren het Suez-kanaal en daarna komt de Syrische woestijn. Niets dan zand. Door deze woestijn loopt echter een 1600 km lange oliepijpleiding. (0) 3

Het Zeskant | 1951 | | pagina 9