2X2 5 Ook dus het schip, dat thans tijdens de mist Liverpool, de eerste radar haven van Europa, nadert. Op een groot radarscherm, waarop alle boeien en obstakels in de haventoegang te vinden zijn, zien de mannen van de havendienst het naderende schip als een klein vlekje. Ze merken precies hoe het schip vaart en kunnen het telefonisch voortdurend de juiste koers aangeven om het zo veilig de haven binnen te loodsen. Ook Nederland blijft niet achter in het radaronderzoek voor vredes doeleinden. Het Nederlands Radarproefstation te Noordwijk onderzoekt al enkele jaren welke mogelijkheden radar kan bieden voor onze scheep en luchtvaart. Men heeft in Hoek van Holland een proef-radarstation gebouwd en plannen uitgewerkt voor een grote havenradarinstallatie langs de Nieuwe Waterweg. Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de vraag ot \vet wensetgV \s de traven van tjmmden uVt Ve rusten met een radarstation. Onze grote schepen als de Nieuw-Amstefrdam, de Oranje en de Willem Ruys zijn al van radarapparaten voorzien. Waar schijnlijk is de tijd niet ver meer, dat radar even onmisbaar wordt als het kompas, dat schepen en vliegtuigen de juiste koers aanwijst. Voor degenen onder ons, die met de beginselen van algebra bekend zijn, volgt hier een aardig wiskundig grapje. Het is niet als prijsvraag bedoeld en de verklaring komt in een volgend nummer. Uit de Rekenkunde en Algebra weten we, dat een vergelijking niet van waarde verandert als men met beide leden der vergelijking dezelfde bewerking uitvoert, dus: er een zelfde getal bij optelt of aftrekt; door eenzelfde getal deelt met eenzelfde getal vermenigvuldigt tot eenzelfde macht verheft uit beide leden dezelfde wortel trekt Gegeven is de vergelijking: 16 36 25 45, dan is: 42 (4 X 9) 52 (5 X 9) (haakjes ter verduidelijking) delen we nu de tweede term van ieder lid door 2 en vermenigvuldigen we ze tegelijkertijd met 2 dan blijft de waarde daarvan natuurlijk het zelfde, dus: 42 2 (4 X 52 2 (5 X 9h) nu bij ieder lid (9h)2 optellen 42 2 (4 X 9/2) (ö/2)2 52 2 (5 X 9/2(9/2)2, beide leden zijn nu merkwaardige producten geworden, immers uit (a b)2 a2 2ab b2 volgt dat (4 9/2)2 42 2 X 4 X 9/2 (9/2)2; voor ieder lid kunnen we dus schrijven: (4 9/2)2 (5 9/2)2 nu uit beide wortel trekken 4 8/2 5 9/2 9/2 er bij tellen 4 5dus 2X2 5 T. V. Werf Gusto 33

Het Zeskant | 1951 | | pagina 17