MEI Iets over het afmetingen kan het rendement van een werktuig met 15'% verhogen. Dit betekent, dat de opbrengst vijftien procent meer wordt zonder dat pomp en motorcapaciteit verhoogd behoeven te worden! Het spreekt vanzelf, dat behalve de hier genoemde, nog talrijke andere proefnemingen verricht worden, niet alleen in het laboratorium, maar ook daarbuiten, op de in uitvoering zijnde baggerwerken. Daarbij is de mede werking der aannemers uiteraard onmisbaar. Wij prijzen ons gelukkig, dat wij verzekerd kunnen zijn van een welwillende houding der Nederlandse aannemers. (Wordt vervolgd) Bij alle werven is aanwezig een lichtdrukapparaat waarmede copieën van tekeningen, ontvangen brieven en belangrijke bescheiden gemaakt worden. Voor diegenen die dit niet van dichtbij kunnen gadeslaan, volgt hieronder een beschrijving van de manier waarop dit bij L.S.Z. gebeurt. Principieel is deze werkwijze gelijk aan alle anderen. Het zal iedere werknemer wel bekend zijn dat voor aan een karwei kan worden begonnen, er een tekening gemaakt wordt, waarvan afdrukken op OCE papier worden gemaakt in de lichtdrukkerij. Het lichtdrukken vraagt veel aandacht van de lichtdrukker om de af drukken zo duidelijk mogelijk te krijgen, zodat de werkman in de fabriek duidelijk kan zien hoe hij het hem opgedragen werkstuk maken moet. Verschillende omstandigheden spelen de lichtdrukker hierin veel parten. Nu eens moet een calque zeer lang belicht worden, terwijl een andere weer minder licht nodig heeft. Zelfs kan van een potloodschets bijna met de grootste snelheid soms een fraaie witdruk worden verkregen. Ieder ogenblik moet dus de luchtdrukmachine in een andere snelheid worden gebracht. Deze machine bevat zeventien Philips lampen elk van 125 Watt. Niet alleen worden tekeningen afgedrukt, maar ook brieven, formulieren en andere stukken worden hem voor afdruk aangeboden, welke alle ver schillen in papiersoort, schrift en druk en die vaak een nauwkeurige afstelling van de machine vereisen. Is er een calque of ander document op de machine „belicht", dan wordt de afdruk machinaal ontwikkeld, daarna afgesneden en op de vereiste afmetingen gevouwen, om daarna op werf of in de fabriek te worden afgegeven. Het klaarmaken van ontwikkelaar geschiedt op voorgeschreven wijze, d.w.z. het moet altijd dezelfde sterkte hebben om het belichte Océpapier voldoende te ontwikkelen. Het Océpapier is aanwezig in verschillende maten en kleuren, zowel zwaar als licht en zelfs kunnen lichtdrukken op heel dun luchtpostpapier gemaakt worden. Gezien de kosten, die er aan besteed worden, is het een vaste regel, dat Océ lichtdrukpapier met de meeste zorg behandeld wordt; zo wordt ook de voorraad onbelicht papier steeds in het donker bewaard en het komt ondergetekende niet ongepast voor dat afdrukken ook in de werkplaats naar deze regel gebruikt worden. B. (L.S.Z.) 30

Het Zeskant | 1951 | | pagina 6