LEERLINGEN-OPLEIDING GIETERIJ Ouders, nu Uw zoon de lagere school heeft doorlopen, komt het er op aan hem een behoorlijk vak te laten leren. Immers een goed geschoold vakman vindt steeds zijn weg en zeker in de metaalindustrie, waar men op bekwame vaklieden veel prijs stelt. Wij willen in dit verband even de aandacht vestigen op een vak, dat, zeer ten onrechte, niet erg in de gunst staat, n.h het vak van handvormer. Waarom is dit vak in discrediet bij de ouders en de jongens? Vermoe delijk weet men dit zelf niet. Het ziet er nogal „Zwart" uit, dat is waar en in een gieterij is het altijd rommeliger dan in de machinefabriek of de timmerwerkplaats. De buitenkant ervan is minder aantrekkelijk. Men moet echter nooit iets op onwerkelijke en daardoor onjuiste gronden bij voorbaat veroordelen. Dat is fout! Het Vak handvormer is niet minder dan een ander. Het vereist een grote mate van vakbekwaamheid en daar om een grondige opleiding door bekwame leraren. Het heeft bovendien vóór op vele andere vakken, dat er toekomst in zit voor de leerling. Er is veel vraag naar bekwame vormers omdat hun aantal te gering is. Bij de beoordeling van de vraag; wat moet mijn zoon worden, dient men toch ook ernstig rekening te houden met de toekomstmogelijkheden. Wat baat het immers een opleiding te kiezen als timmerman, electricièn, auto monteur e.d., vakken welke door het grote aantal leerlingen, dat door de Ambachtscholen ieder jaar op de arbeidsmarkt wordt geworpen, over voerd zijn en waarin het steeds moeilijker wordt plaatsing te vinden. Dan liever een vak, dat er weliswaar aan de buitenzijde minder „schoon" uitziet, zou ik zeggen. De opleiding tot handvormer geschiedt, evenals de andere vakken, op een leerlingovereenkomst volgens de Nijverheidswet ten overstaan van de Stichting Bemetel, welke stichting door het Rijk is aangewezen voor het uitoefenen van toezicht op de opleidingen. Een controleur bezoekt regel matig het bedrijf om zich op de hoogte te stellen van de door Uw zoon te verrichten werkzaamheid, zijn vorderingen en gedrag. Deze opleiding is de beste, welke men zich kan wensen, terwijl bovendien tijdens de duur ervan het normale loon, vastgelegd bij het C.A.O. in de Metaalindustrie, wordt uitbetaald. Ouders, het ligt niet in de bedoeling U te beïnvloeden bij Uw keuze van een beroep voor Uw zoon, noch Uw zoon te willen dringen in een be paalde richting. Ieder moet het vak kiezen waarin hij de meeste arbeids vreugde kan vinden. Men moet het vak van handvormer niet kiezen, omdat men niets anders meer weet en zeker ook niet, zoals vaak ge beurt, omdat Uw zoon voor een ander vak de bekwaamheid en de aanleg mist en dan de gieterij een laatste uitkomst is. Neen, want dan is men absoluut fout! Ook het vak handvormen moet men met liefde kiezen, omdat er veel vakkennis voor vereist wordt, omdat er zoveel in zit, omdat het zekerheid voor de toekomst biedt, omdat het niet achterstaat bij een ander vak. De bedoeling is slechts het vak van handvormen mede onder Uw aandacht te brengen. Het is een overweging waard. H. (0) 57

Het Zeskant | 1951 | | pagina 11