S.H.V. DRIJVENDE VAN DE TE AMSTERDAM Apparatuur van bijzondere constructie. Zoals wij reeds eerder hebben bericht werd op 22 Mei j.l. de nieuwe drijvende laadbrug van de Steenkolen Handelsvereeniging N.V. te Am sterdam door burgemeester d'Ailly in bedrijf gesteld. Om het nieuwe terrein van de S.H.V., dat een diepte van 45 m. en een kadelengte van 430 m. heeft, en tevens het oude terrein van het nieuwe gescheiden door het Johan van Hasseltkanaal -te kunnen bedienen, moest naar een spe ciale oplossing worden gezocht. Oorspronkelijk had Ir. D. Valstar, hoofd ingenieur van de S.H.V., zich deze gedacht als een drijvende kraan. Gezien de diepte van het nieuwe terrein en de breedte, die de ponton voor een dergelijke kraan vereist, zou deze een vlucht vanuit de spil moeten krijgen van ca. 54 m. Geeft men dan de machinist de gebruikelijke opstelling in de vaste kraanopbouw, dan komt hij wel erg ver van zijn grijper af te zitten, terwijl het gehele gevaarte voor elke grijper kolen een groot stuk moet zwenken. Deze bezwaren nu hebben geleid tot het ontwerpen van een drijvende laadbrug. Bij een drijvende laadbrug, die hier tenslotte de ideale oplossing bleek te zijn, volgt de kraandrijver de horizontale beweging van de grijper. Wil men een dergelijke constructie echter niet te zwaar maken, dan moet de massa der bewegende delen klein gehouden worden. Hier is in voorzien, door de hijs- en de katlier niet mee te laten rijden met de kat, waardoor niet alleen de kat licht geconstrueerd kon worden, m3ar ook de arm, waarover deze rijdt, enige malen lichter kon vallen dan wanneer de diverse lieren op de kat gemonteerd waren, zoals dit bij gewone electrische laad- bruggen altijd het geval is. De moeilijkheid was nu echter te zorgen, dat tijdens het verrijden van de kat de grijper op gelijke hoogte blijft. Hiertoe werd een bijzondere constructie (een knikarm) aangebracht tussen de kat en het vaststaande lierwerk. De hijsdraden voor de grijper en de electrische kabels voor de bediening van de diverse motoren worden over grote horizontale armen tussen kat en constructiewerk geleid. Dit brengt een abnormale armen- en benenbeweging aan de kraan mede. Twee smalle draagpontons. Natuurlijk is bij de toegepaste grote rijweg van de kat (ruim 70 m.) en de hoge opbouw der kraan (hoogste punt 30 m. boven ponton) voor de stabiliteit van het geheel een zeer brede ponton nodig. Feitelijk zou de ponton 34 m. breed moeten zijn. maar het midden deel kan hieruit weg- 104

Het Zeskant | 1951 | | pagina 16