PROEFVAART HOP C. O. 114 De „Sambre II is in I.H.C.-verband gebouwd door Verschure, te Amster dam. De motoren zijn door J. K. Smit, te Kinderdijk, gemaakt. Wij hebben de proefvaart, welke op 3 Augustus j.l. plaats had medege maakt en zullen LI van deze reis een en ander vertellen. Het was de gehele dag prachtig zomerweer, waardoor de proefvaart een prettige vacantiedag werd. Met een bootje van de firma Wijsmuller werden we vanaf de sluizen in IJmuiden naar de „Sambre II" gebracht, die gemeerd! lag in de buiten haven nabij de Hoogovens. Kapitein tijdens de proefvaart was de heer Wijsmuller van de firma Wijs muller. Wij zagen hem in de stuurhut bezig met het uitzetten van de route op een zeekaart. In de kombuis was de kok reeds in touw om voor de inwendige mens te zorgen. Over de schoorsteenpijp van het fornuis waren èn kok èn dek personeel niet erg te spreken. Het fornuis trok niet voldoende en het roet kwam op het dek terecht. Later zou ons blijken, dat de kok zich hierdoor niet van de wijs had laten brengen. Om half tien vertrokken wij zeewaarts. Tussen de pieren zagen we de baggermolen „Porto Alegre", een goede bekende van Verschure, aan de arbeid. Op het strand waren honderden zomerhuisjes gebouwd en het was een drukte van belang. (Wij wisten niet, dat IJmuiden behalve een haven plaats ook nog een drukke badplaats was!!) Een kleine bok, geduwd door twee sleepbootjes, bracht twee betonblokken naar het pierhoofd om ze aldaar aan de buitenkant tegen de pier te lossen. De heer Antonsen vertelde ons, dat dit noodzakelijk geworden was, omdat de „Sambre II" de vorige dag bij het proefzuigen in de nabijheid van de pieren enige betonblokken had weggezogen. Tot overmaat van ramp was bij die proeven geen goede zandplaat gevonden. De proeven zullen nu later worden gehouden op de Schelde, ter hoogte van de ballastplaat bij Bath. In volle zee werd een snelheidsproef gehouden, waarna teruggevaren werd tot tussen de pieren, alwaar, via een wankele statietrap, de heren Ver- meesch en de Clercq, beiden Inspecteurs van de Belgische Staatsveiligheid voor het zeewezen, aan boord kwamen. Dat tussen de pieren keren van de „Sambre II" was reeds een bewijs, dat het schip goed kon draaien. Daarna ging het weer „full speed" naar zee. Het was inmiddels tijd geworden voor een oorlam en het moet gezegd worden, dat deze de gasten en de bemanning uitstekend smaakte. Wij zetten koers naar Schevenir.gen en passeerden vele schepen. Onze snelheid was zodanig, dat de heer Weismuller terdege moest uitkijken, 99

Het Zeskant | 1951 | | pagina 3