cm aanvaringen te voorkomen. De heren van de veiligheidsinspectie heb ben het gehele schip critisch, doch op gemoedelijke, Belgische wijze onder zocht en wij hoorden weinig of geen klachten. Tegen half twee was het de kok, die ons tot de orde van de dag riep. Natuurlijk waren wij als één man bereid zijn kookkunst te keuren. De verblijven in het voorschip waren voor deze gelegenheid in gezellige eet kamers veranderd. Om kort te zijn, de maaltijd werd alle eer aangedaan en een woord van lof aan de gérant en zijn gehele staf is dan ook zeer zeker op zijn plaats. Tot slot enkele resultaten van de beproevingen. Er is 6 uur lang op volle snelheid gevaren, waarbij de gemiddelde snelheid 10,75 mijl en de grootste ruim 11 mijl was. Dit is zeer gunstig, daar 8,75 mijl voorgeschreven was. Gedurende een kwartier is er achteruitgevaren met voldoende snelheid. Voorts zijn er veertien manoeuvres gemaakt op één luchtfles. De proef: hoofdmotor omschakelen op de zandpomp, is goed geslaagd. Op de Brons- motor hebben alle lieren gelijktijdig gewerkt Ook dit was in orde. De waterpomp heeft vijf uur achter elkaar gedraaid. Tenslotte zijn de ankers en het ankeren beproefd. De heer Boele, machinist tijdens de proefvaart, verklaarde ons, dat in de machinekamer alles draaide, zoals het behoorde. Kapitein _v. d. Moortelen vertelde ons, dat hij de nieuwe hopperzuiger een goed schip vindt. Hij is verheugd over de inrichting van de verblijven voor de bemanning. Volgens hem zijn er nog te veel schepen, waar het sanitair en de verblijven veel te wensen overlaten. De „Sambre II staat nu aan de spits. De le Machinist van de „Sambre II" sloot zich bij de uitlatingen van de Kapitein aan en verwacht van de nieuwe hopperzuiger veel goeds. Tegen half zes waren we weer binnen de pieren, waar we moesten wach ten om geschut te worden. Er waren Belgische gasten aan boord, die nog naar Antwerpen moesten. Om deze zo spoedig mogelijk aan wal te zetten, lukte het, een klein bootje langszij te krijgen. Het overladen van de heren bracht veel hilariteit met zich mede, daar ae statietrap niet al te geriefelijk was. Aan boord van het bootje stond een conductrice, die in verschillende talen de heren aanmoedigde om in haar „schip af te dalen. Zonder on gelukken hebben de heren de wal bereikt. Te ongeveer 6 uur werd de „Sambre II geschut, waarna de terugreis naar Amsterdam volgde. Nu de proefvaart ten einde is kunnen wij niet nalaten hulde te brengen aan allen, die bij de bouw betrokken zijn geweest. Mannen van „VER- SCHURE" en „J. K.", jullie hebben een stuk werk afgeleverd, de I.H.C. en de Nederlandse Industrie waardig. In telegramstijl nog enkele hoofdgegevens van het nieuwe schip: De „Sambre II" kan zuigen, zichzelf laden' en lossen, naar de wal persen en bakkenzuigen. De lengte is plm. 70 m., breedte 11,5 m. Zuigdiepte, maxi mum 18 m. Het vermogen van de hoofd-Dieselmotor, welke öf de schroef of de zandpomp aandrijft, is 1000 apk. De dieselmotor van de water pomp heeft een vermogen van 380 apk. De capaciteit van de waterpomp is 5100 m3 per uur bij een opvoerhoogte van 14 m. Het hulpaggregaat I heeft een vermogen van 225 apk. De Bronsmotor (Aggregaat II) een vermogen van 75 apk. De zuigbuis heeft een doorsnede van 70 cm. Alle lieren worden hydraulisch aangedreven. Tijdens het varen wordt de zuig buis door middel van valbokken binnenboord gehaald. Th. v. d. Wijden (Verschure) 100

Het Zeskant | 1951 | | pagina 4