DE OPBOUW V U STOFPEI EN HET BEGRIP „ELECTRICITEIT" II Dit is het laatste gedeelte van de interessante artikelenreeks over de opbouw van stoffen en het begrip „electriciteit". Wij danken deze serie aan Ir. Ulrich van de Nederlandse Kabelfabriek te Alblasserdam. De Redactie van Het Zes kant" wil niet nalaten voor deze medewerking thans op deze plaats nogmaals haar dank te betuigen. IV Wij weten uit ervaring, dat er stoffen zijn, welke de electriciteit goed ge leiden (koper, zilver, aluminium enz.), en andere stoffen, welke de elec triciteit niet of zeer slecht geleiden, zoals zwavel, porcelein, glas, lucht enz. Deze geleidbaarheid hangt zeer nauw samen met de groepering van de electronen om de atoomkern. In het ene geval gaan deze gemakkelijk van het ene atoom in het andere over, terwijl dit in het andere geval moeilijk gaat. Lucht is een zeer slechte geleider, maar kan onder be paalde omstandigheden een betere en zelfs een zeer goede geleider wor den. Dit is n.l. het geval wanneer men de lucht zeer sterk verhit. Bij een temperatuur van 3000° C kan men met 40 Volt al een behoorlijke energie overbrengen over een afstand van enkele centimeters. Dit is te verklaren uit het feit, dat de electronen zich onder deze om standigheden gemakkelijk van de atomen afsplitsen, hetgeen de voor waarde schept voor een electronenstroom. Deze omstandigheden kunnen wij technisch verwezenlijken door tussen 2 phasen van een wisselstroom of tussen de beide polen van een gelijk stroombron even een innig contact te maken en dit onmiddellijk weer te verbreken. Door de optredende kortsluiting ontwikkelt zich zo veel warmte, dat de omringende lucht sterk verhit wordt. In de daaropvol gende verbreking wordt de lucht zo geleidend, dat de stroom blijft door vloeien en daar ter plaatse zeer veel warmte ontwikkeld wordt, waarbij een electrische lichtboog ontstaat. Hiervan wordt een dankbaar gebruik gemaakt in de electro-vlamhoogoven en bij het electrisch lassen. De weerstand van een lichtboog wordt sterk verminderd dooor een hoge temperatuur. Iedere electro-oven smelter weet dan ook, dat de lichtboog zich veel gemakkelijker ontwikkelt en veel stabieler is, wanneer de tem peratuur in de oven stijgt. De lichtboog bestaat dus uit gloeiende gassen, waarin zich vrije electronen bevinden en metaal- of kooldeeltjes, welke van de beide geleiders geslingerd worden, n.l. de grafietelectrode 'en het schroot. De radio-techniek maakt een dankbaar gebruik van het feit, dat bij ver hitting van metalen of metaaloxyden vrije electronen afgesplitst worden. 101

Het Zeskant | 1951 | | pagina 5