VOETBAL x- PORTUITWISSELING Uitwisseling van sport is één van de middelen om de volken tot elkander te brengen. Sportbeoefening veredelt en als daarboven nog leden van ver schillende landen elkaar broederlijk bekampen, leert men elkaar kennen in dit persoonlijk treffen, beter en anders dan door een oppervlakkig lezen van artikelen over dit volk, dat ver van ons leeft en werkt. Anders van taal, anders van zeden en gewoonten, anders van eten, maar in grote lijnen even hartelijk en vriendelijk als wij. Mij viel ook met mijn sportvrienden zo een reisje naar Engeland ten deel. Op de boot de zee over. De spanning van de voorafgaande zorgen, dat er nog ter elfder uur roet in 't eten kon komen, breekt, als je gezamelijk luidruchtig de trein bestormt en weet: we zijn op weg. Alles present, ,e vrienden, die gezamelijk het elftal uitmaken en waarvan je altijd de eer verdedigt, voel je nog veel anders dan anders. Dit is een een reis met een bijzondere tint. Wij, Hollanders, moeten laten zien, in het hol van de leeuw (Engeland is de bakermat van de voet bal), dat ons spel op een behoorlijk pejil staat. Dit is voor ons allen een grote opgave. U begrijpt, dat alles ons even vreemd is. De reis op zich, de zee met zijn ongewone deining, het vreemde eten, andere lucht en de spanning waarin je verkeert, hebben invloed op je spel. Maar de aan komst in Engeland was zo hartelijk en spontaan, dat wij ons direct op ons gemak voelden. De stemming was opperbest en wij raakten snel met onze nieuwe omgeving vertrouwd. We durfden af en toe ons Steenkolen- engels op onze gastheren te spuien, wat ze joviaal trachtten te verstaan en wat grappige gevolgen had, zodat we in ons hötejl er nog heerlijk over nagelachen hebben. De gesprekken met andere clubleden, die ook uitgenodigd waren, kwamen er dan gemeenlijk op neer, dat 't ons erg meegevallen was. De wedstrijden, die wij er speelden, waren dan ook sportief en geladen met een wil om onze beste zijde te laten zien, omdat we wisten, dat we Holland vertegenwoordigen. Dit bracht onze Engelse vrienden dan ook tot de prachtige brieven, die het clubbestuur mocht ontvangen. De be zoeken aan de Towerbridge en andere bezienswaardigheden boeiden ons en de gastheren toonden bijzondere tact het bezoek voor ons prettig en leerzaam te doen zijn. Voldaan en dankbaar zijn we huiswaarts gekeerd. Veel ervaring rijker en met een zuiver idee over Engeland en onze overzeese sportvrienden. Zo werkte de sportuitwisseling tussen de landen voor ons uitermate be vredigend en is het voor mij persoonlijk een prvaring, welke ik niet meer zal vergeten. De wetenschap, naast je persoonlijk genoegen ook je land ten dienste te zijn geweest en daarboven een betere kijk op de zeden en gewoonten, sport en spel van andere voor ons geheel verschillend soort mensen te hebben ontvangen, stemt dankbaar en prettig. Zo was mijn buitenlands sport-evenement in Engeland. van der Poel. (0) 81

Het Zeskant | 1951 | | pagina 11