jBacl ^Qacfaz HET WONDER VAN Van Mevr. J. SmitKerbert, de echtgenote van de Heer J. C. L. Smit van L.S.Z., ontvingen wij een Nederlands uittreksel van een artikel dat was verschenen in de „Nationalzeitung" te Basel, Zwitserland. Met dank aan de geachte inzendster laten wij hieronder dit artikel volgen. Er zijn ook in onze dagen nog wonderen. Zon wonder is de warme bron van Ragaz, die iedere dag ongeveer 8 millioen liter water van dezelfde temperatuur als het menselijk lichaam, uit de bergen doet vloeien. De wetenschap, die dit geheim trachtte te „doorgronden", is niet geslaagd. De beroemdste geologen hebben naar de oorsprong van dit water gezocht en zijn het niet eens geworden. De rijkste warme bron van Europa is een wonder gebleven. Eu wat nog belangrijker is: zij volbrengt wonderen! Onder de intensieve stralen van, de zon sijpelt sneeuwwater in de bergen, waar het op geheimzinnige wijze verwarmd wordt en met onbedwingbare kracht weer naar buiten vloeit, om dagelijks door de baden van Pfafers en Ragaz te stromen. Wij weten van deze bron niet veel meer, dan dat de monniken van het dorp Pfafers haar in de Middeleeuwen in de „ontzet tende bergholen ontdekten en haar om haar genezende kracht als een openbaring van Gods genade beschouwden. U heeft geen idee, wat er voor nodig is, om de weg in stand te houden en het water door de kloof naar buiten te leiden. Het water, dat hier en daar van de rotsen op U neer druipt, behoort nog tot de meest onschuldige verrassin gen. Telkens ziet men steen hopen en zelfs machtige rots blokken liggen, die door wind en weer losgewerkt zijn en in de diepte neergevallen. De leiding van het bronwater is verbrijzeld, de houten galerij, waarover men loopt, brak in stukken en viel in de diepte. Ieder jaar moeten de leiding en de galerij hersteld worden. De wandelaars, die 's zomers door de kloof wandelen, ver moeden niet, dat de inwoners van tevoren, neergelaten aan touwen, al het losse gesteente afgeklopt hebben. De bad-

Het Zeskant | 1951 | | pagina 15