<E"Donzere -cITlonclraojon NOG STEEDS: Men zal zich de vele artikelen herinneren welke in „Het Zeskant" aan het werk te Donzere werden gewijd. Wij hebben dit meestal bezien vanuit ons gezichtspunt. Het is misschien interessant U dit werk thans eens te laten zien vanuit de hoek van de „leek" zij het polytechnische leek": In het Polytechnisch Tijdschrift van October 1951lazen wij een zeer interessant artikel over het grote werk in Donzere Mondragon. Nu wij zo een belangrijk aandeel hebben gehad in het vervaardigen van de modernste machines, die daar gebruikt worden, is onze belangstelling bijzonder groot. Onder dankzegging aan de auteur en aan de redactie van het Polytechnisch Tijdschrift voor hun toestemming nemen wij dat artikel over. Twaalf van de grootste aannemingsmaat schappijen van Frankrijk werken nu reeds twee jaar aan een gigantisch werk, waar van de bijzonderheden pas sinds kort bekend zijn gemaakt. Het betreft hier het grootste kanaal van de twintigste eeuw, dat in goudfrancs driemaal zo veel zal kosten als het Suez-kanaal. Men is namelijk bezig de Rhöne te verleggen en haar over een traject van 28 km van Don- zère tot Mondragon een nieuw bed te geven. De ontwerpen waren al enige jaren gereed, doch omdat er zulk een geweldige hoeveel heid materiaal nodig is en er zoveel arbei ders moeten worden aangesteld, heeft men lang geaarzeld er een begin mee te maken. In 5 jaar moeten nu 5000 man 60 millioen m3 grond verwijderen en zij bouwen in die tijd 2 sluizen de grootste van Europa - en een hydro-electrische fabriek met een capaciteit van 2 milliard kilowatt per jaar, die dus de beroemde stuwdam van Dniepro- petrowsk evenaart. Voor het beroemde Suezkanaal hadden 20.000 arbeiders tien jaar nodig en dat men het met dit Rhöne- kanaal in vijf jaar klaar speelt, is te danken aan het gebruik van de modernste machi nes, dus aan de vorderingen van de techniek.

Het Zeskant | 1952 | | pagina 3