NYLON VERMOEIDHEIDSGRENS VAN STAAL en streef tot eer van die Unie van Suid-Afrika. En, temidde van die moderne geroesemoes, staan die beeld van JAN VAN RIEBEECK nog steeds, de man aan wie ons dit alles te danke het. Die Nederlanders het in die seventiende eeu die feitelijke grondslag gelè vir die Unie van Suid-Afrika, wat ons tevens as die uitgangspunt van die besondere betrekkings tussen Nederland en Suid-Afrika kan beskou. De opvallende mechanische eigenschappen van nylon hebben geleid tot toepassing ervan op vele plaatsen, waar oorspronkelijk helemaal niet aan gedacht werd. Zo is onlangs gebleken, dat nylon uitstekend voldoet als lagervoering; proeven worden voortgezet voor verdere toepassing op dit gebied. Met het oog op schaarste aan personeel en materiaal voor de vervaardiging van kogellagers acht men het mogelijk dat nylon nog op een flink aantal andere lagers toegepast zal worden. Wat denkt U van nylon in de baggerbouw? Nylon leirol-aslagers, b.v. U glimlacht nog. maar wat zegt U dan van het volgende bericht, ook uit de „Engineers' Digest"? Het was onvermijdelijk, dat in onze eeuw der plastic-toepassingen dit materiaal ook gebruikt zou worden voorpijpleidingen. Welnu, het gebruik van plastic pijpen neemt snel toe, waarbij uiteraard voor de verschillende doeleinden, verschillende soorten gebruikt worden. In de praktijk in kolenmijnen is gebleken, dat de levensduur van stalen pijpen veel korter is dan van nylon pijpen. Ook wordt nylon toegepast voor isolatie van pijpen en zelfs voor complete afsluiters, die volkomen be stand zijn tegen zuren tot 170° B. Wat zegt U nu nog van nylon aan boord? Als we „vroeger" houten bunkleppen gebruikten, en we nu reeds de nylon sleeptros kennen, waarom dan „straks" ook geen nylon zuigbuis- draden, jaeen nylon zuigbuis! In verder verschiet krijgen we het Nylon schip met atoom-raketten! In Amerika is een machine vervaardigd, die in minder dan twee dagen kan bepalen, hoelang elk willekeurig plastic of metaal stand houdt tegen ongeacht welke ruwe mechanische behandeling. Deze gegevens werden voorheen verkregen door het materiaal aldoor te stoten en te wringen, soms drie maanden lang. De nieuwe machine, de „dilastrain" rekt 8 proefstaven eerst 100.000 keer, waarbij op elke proefstaf een verschillende kracht wordt uitgeoefend. Daarna gaan de proefstaven in een „analyzer". Met hete lucht wordt de temperatuur der staven opgevoerd tot die van kokend water. De machine meet nu hoeveel elke staf uitzet. De staven, die nog niet tot hun ver- moeidheidsgrens gerekt zijn, zetten minder uit, naar mate zij sterker worden gerekt. Voor staven, die over hun vermoeidheidsgrens gerekt zijn, geldt het omgekeerde. Met een rekenschuif kan in minder dan tien minuten de vermoeidheidsgrens vastgesteld worden. THINK, Dec. 1951. 46

Het Zeskant | 1952 | | pagina 26