TWEELINGSCHIP BIJ „GUSTO" TEWATERGELATEN zeegod „Poseidon" daarmee lekker te stemmen voor het scheepsvolk sinds eeuwen een belangrijke symbolische handeling is waarmee door een verdienstelijk persoon het schip aan zijn toekomstige taak gewijd wordt. Ditmaal achtte de opdrachtgever zich in de keus van zulk een persoon wel zeer geslaagd te zijn en hij dankte mevr. J. M. Hansen ervoor zich voorbeeldig van haar taak -gekweten te hebben. Dhr Hansen betuigde mede namens zijn vrouw hun hartelijke dank voor de bewezen eer en overhandigde tevens een oorkonde, straks bestemd voor de bemanning, om ook haar steeds te doen delen in d'e sfeer van onderlinge toewijding, die de bouw van het schip heeft gekenmerkt, en die zijn Rederij zo waardeert. Op 3 Mei werd bij Werf Gusto de CO 186, het in secties gebouwde tweelingschip van de „Caltex Rupat" tewatergelaten. Voor de liefhebbers laten wij hier nog enige technische hoofdgegevens volgen: De eerste tankers welke in I.H.C.-verband werden gebouwd, hebben een lengte van 79.25 m, bij een breedte van 13.18 en een holte van 6.29 m. Het zijn diesel gedreven schepen met een deadweight van 3000 ton. De voortstuwing geschiedt door middel van twee schroeven, de snelheid be draagt ongeveer 10.5 knopen. De olietanks hebben een laadvermogen van 3780 m3, welke door twee Houttuin pompen worden opgepompt. In de vorige jaargang van „Het Zeskant" hebben wij een reeks artikelen geplaatst over „De opbouw van stoffen". Thans willen wij U iets vertellen over het Heelal, de lichamen die daarin zweven (zon, aarde, maan, sterren). Van oudsher heeft het aanschouwen van de sterrenhemel de mensheid vervuld met ontzag voor de grootsheid van Schepper en Schepping. De mogelijkheid om dit Heelal te gaan „bevaren" wordt momenteel zeer druk bestudeerd. In het bekende Amerikaanse weekblad „Colliers" van '22 Maart i.l. verscheen een uitgebreid deskundig verslag over de stand van zaken. Wij weten allen dat onze Aarde een bol is, een soort van reusachtige tennisbal, die zich beweegt in het wereldruim. De Aarde is een planeet en loopt in een bijna cirkelvormige baan rond d'e zon. Dit is de meesten van onze lezers wel bekend en ook dat de Maan weer om de Aarde loopt. Behalve de Aarde heeft de zon nog 8 andere planeten, die cirkelbanen (eigenlijk: ellipsen) beschrijven. Van sommige planeten ligt de baan binnen die van de aarde, dbs dichter bij de zon; andere staan verder weg. Onze tekening 1 geeft U een „plattegrond" van het systeem van zon en planeten, dat ons zonnestelsel is. De zon staat in het middelpunt, althans nagenoeg, en van binnen naar 52

Het Zeskant | 1952 | | pagina 4