HET MOTORTANKSCHIP „CALTEX B E N G K A L I S" In het vorige nummer had den wij het genoegen U iets te vertellen over de tewa terlating van de beide Cal- tex-tankevs, resp. bij L.S.Z. en Werf Gusto, Hier volgen nog enige nadere bijzonder heden over de Bengkalis welke ook op de „Rupat" van toepassing zijn. Een lentezonnetje overgoot de Werf met stralend licht. Zelfs de stapels roestig ma teriaal en andere prozaische zaken, welke men nu een maal op een werf vindt, leken anders, levendiger, kleurrijker. Vele vlaggen, slingers groen,'n hoog podium, vele mensen, die men op normale tijden niet op de terreinen ontmoet, duidden er op, dat er op die Zaterdagmorgen van 3 Mei 1952 wederom een schip te water zou worden gelaten. Ditmaal betrof het de „Caltex Bengkalis", een motortankschip, gebouwd voor rekening van de Caltex Oceanic Ltd. te New York. De doopplechtigheid werd verricht door Mevr. H. Smits, de echtgenote van de directeur van de N.V. Nederlandse Paciflfr Tankvaart Mij. te 's-Gravenhage. De tewaterlating had een vlot verloop, zonder enige hapering gleed het gevaarte de wateren van de Maas in. Snelle sleepboten zorgden er voor, dat het schip enige tijd later weer aan de wal lag. De „Caltex-Bengkalis" is wel in recordtijd gebouwd. Dank zij de nieuwste productiemethoden, welke op de I.H.C. werven worden toegepast, kon een levertijd van een jaar voor twee schepen worden gegarandeerd en de opdracht voor Holland behouden blijven. De ver doorgevoerde sectiebouw bij Gusto maakte het mogelijk, dat de tewaterlating van dit schio met ingebouwde hoofd- en hulpmotoren, met ketel en volledige bovenbouw na een zeer korte hellingtijd, n.l. ruim drie maanden, kon plaats vinden. Bij de bouw van de „Caltex Rupat" door L. Smit Zn. te Kinderdijk, werd met veel succes het optisch afschrijven toegepast. De schepen zijn gebouwd volgens het langsspantensysteem en zijn geheel gelast. De hoofdafmetingen zijn als volgt: Lengte over alles 79.25 mLengte tussen loodlijnen 76.20 mBreedte 13.72 m; Holte 6.25 m: Diepgang 5.20 m; Deadweight ongeveer 3000 ton. De schepen zijn uitgerust met 2 schroeven en 2 roeren; de voortstuwing 63

Het Zeskant | 1952 | | pagina 3