EXTRA VACANTIE JEUGDIGEN kregen we toch een beeld van die mooie, oude stad, vol roem en grootheid uit een ver verleden en levend in het heden. Hierna was het weer tijd om de inwendige mens een beetje te versterken. Het was een gezellig uurtje na een welbestede dag, zo gezellig, dat velen er maar bitter weinig voor voelden om reeds nu afscheid van het lokkende Amsterdam op Zaterdagavond te nemen. Er was nog zoveel te zien. De Slikkerveerders moesten echter op een behoorlijke tijd afgeleverd worden ensamen uit, samen thuis, was ook hier het devies. Heer Hellemons bleef doof voor alle smeekbeden en heftige betogen, dat de vrouwen toch niet vóór 2 s nachts op de terugkeer van hun echtgenoten rekenden. En zo ging het weer richting Schiedam, nu echter via Haarlem en de mooie omgeving daarvan. Met de „Vandersteng" op excursie Op Maandagmorgen, 16 Juni jl„ gingen wij met de bus vanaf het Heem raadsplein naar Amsterdam om vandaar met de „Vandersteng" een excursie te maken op het IJsselmeer. Het weer was best, al kwam er later op de dag iets meer bewolking. Op de boot werden we ontvangen door de kapitein die ons, na een korte toespraak, indeelde in drie groepen, n.l. A, B en C. Groep A had het eerst de wacht. Zij moest de hofmeester helpen met het klaarmaken van het middagmaal. Groep B ging met de kapitein naar de brug, radio- en kaartenkamers. Groep C volgde de machinist naar de machinekamer. Het schip heeft twee motoren voor de aandrijving van de twee schroeven en een hulpmotor voor de dynamo. In het kombuis staat een met olie gestookt fornuis en erboven een venti lator, die alle vuile dampen en rook naar buiten zuigt. Op de brug kon je zien hoe het kompas werkt en het draaiende ruitje om bij regen de druppels eraf te slingeren. In de radiohut konden wij op drie golflengten de gesprekken afluisteren. Toevallig werd de „Vandersteng" ook opgeroe pen via Scheveningen voor een gesprek met Rotterdam, 's Middags werd koers gezet naar de Zuiderzeewerken. Deze liggen midden in het IJssel meer. Het is een eilandje met een haven, waar de baggerschepen kunnen aanleggen om geleegd te worden door grijpers, welke de dijk verder trekken. Na deze bezichtiging, voeren we naar het stadje Hoorn, waar we ca. 16.45 uur aankwamen. Na gegeten te hebben mochten we de stad in! Daar was niets te beleven, behalve voor hen, die interesse hebben in oude gevels, gebouwen en poorten. Om tien uur moesten we weer aan boord zijn. De volgende morgen ging de tocht naar Enkhuizen, waar we het Zuiderzeemuseum bezichtigden. Hier zagen we veel interessante dingen, te veel om allemaal te beschrijven. Na uitgekeken te zijn, zijn we weer weggevaren om niet eerder dan bij het bereiken van de vuurtoren van Marken stil te liggen. Hier kregen we les in roeien. Na de les werd er een kleine wedstrijd gehouden. Toen--iedereen weer aan boord was, zetten we het laatste gedeelte in naar Amsterdam, waar we om ca. 17.30 uur aankwamen. De bus bracht ons weer vlug naar huis. Deze beide dagen zijn voor ons zeer prettig, nuttig en leerzaam geweest. We zullen er nog lang aan terug denken. Ook zijn we zeer dankbaar voor .de prima leiding en organisatie. A. KROWINKEL. (0) 79

Het Zeskant | 1952 | | pagina 11