VACANTIE I VACANTIE II Is er iets aantrekkeiijkers in een mensenleven dan vacantie? Op school al vormen de vacanties wekenlang het gesprek van de dag. Naarmate men ouder wordt worden de gesprekken diepzinniger en de plannen breder uitgesponnen, vooral nu bijna iedereen de beschikking over een aantal dagen vacantie heeft. Vroeg in het jaar wordt er al geïnformeerd naar de datum, waarop de vacantie in het bedrijf wordt vastgesteld. Als eenmaal die datum is vast gelegd, beginnen de plannen, welke vooraf waren gemaakt, vaster vorm aan te nemen en gaat men links en rechts informeren naar prijzen en ligging van vacantie-verblijven, of anderszins. De een wil naar het strand, de ander prefereert bos en heide. Weer anderen stippelen een tocht uit, welke per fiets of brommer gemaakt kan worden. Hierbij dient weer reke ning gehouden te worden met slaapgelegenheid, waarvoor te voren moet worden gecorrespondeerd met Jeugdherbergen, natuurvriendenhuizen, enz. Dan zijn er wier hart uitgaat naar het water. Zeilers en hengelaars gaan hun spullen, welke zij nodig hebben om hun sport en vacantiegenoegens te beleven, opknappen en aanvullen. Weken en maanden zijn gevuld met allerlei kleinigheden, welke de vacantie kunnen doen slagen. Dan volgt het wachten en hopen. Wachten op de bevrijdende datum en hopen op warm en droog weer. Het weer, de onberekenbare factor, die al menige vacantie deed mislukken en letterlijk en figuurlijk in het water deed vallen. Naarmate de vacantie-datum nadert, verandert ook de geest in het bedrijf. Dit komt vooral tot uitdrukking enkele dagen voor de vacantie. Men is wat joliger en behulpzamer, dan normaal en men laat wat meer over zijn kant gaan. Als dan eindelijk het signaal gegeven wordt, waarmee de werktijd be ëindigd is en de vacantie een aanvang neemt, begint de uittocht. Dan wordt werkelijk wat maanden tevoren in gedachten reeds is beleefd en wat herhaalde malen werd besproken, thuis en op het bedrijf. Afgeschud worden de spanningen, waaronder de menselijke geest en lichaam weer een jaar hebben geleefd. Men duikt onder in een roes van rust en ont spanning, waarin krachten worden verzameld om de komende periode te kunnen aanvangen en volbrengen. Wij wensen allen, van hoog tot laag, een prettige vacantie toe. G. M. Een van onze medewerkers, G. M., schreef zijn gevoelens over de vacantie neer. Het heeft dus geen zin daarover nog meer woorden op papier te zetten op gevaar af, dat men ze toch niet leest. Immers, als dit Zeskant verschijnt, is de vacantie-datum voor de fabriek al heel nabij en gaan ook de meeste beambten zich voor dit feest opmaken, al zijn er ook al een aantal, die reeds eerder de vacantiegeneugten smaakten. En onder die vacantie-stemming is het gevaar niet denkbeeldig, dat het Zeskant, dat toch ook een onderdeeltje van het bedrijf uitmaakt, lustig in een hoek terecht komt en daar vergeten en ongelezen blijft liggen. Op dit ogenblik heeft men wel andere zaken aan het hoofd en al wat aan het bedrijf herinnert, is taboe in deze abnormale tijd' van wachten op het bevrijdende signaal, zoals G. M. dat zegt. Toch hoopt de redactie, dat er nog velen zijn, die het Zeskant even door- 80 (0)

Het Zeskant | 1952 | | pagina 12