bijv. dat het grote schip vastloopt op de schuin oplopende kanaalbodem. Vloed is er met in het kanaal, schroeven achteruit draaien baat niet. Daar zit-ie, een lastpost voor zichzelf en voor het verkeer. En daar moet de Kanaal Maatschappij nu net niks van hebben: ze heeft dan ook verschillende sleepboten bij de hand om het zaakje rap te klaren, kleine en grote, denk maar aan onze CO's 143 t/m 146, (elk 300 pk, door De Klop behandeld) en CO. 184 (1200 pk, in aanbouw bij LSZ.) Maar zo'n vastgelopen gevaarte van tegenwoordig trekt zich hiervan soms niets aan, zelfs moeten de bestaande sterkste boten van 1500 pk meermalen elkaar helpen om een vastloper vrij te krijgen. Tenslotte verdroot dit de Maatschappij zozeer, dat ze een radicale oplossing wenste en als gevolg daarvan werd na inschrijving en uitvoerig overleg, ook in Egypte, de IHC. vereerd met de opdracht, onze CO. 253, om een sleepboot te maken van 4500 pk: toch wel een krachtfiguur, nietwaar! De twee schroeven worden elk aangedreven door een 8-cylinder SMIT- M.A.N. motor van 2250 pk; fabrikant is J. 6 K. Smit. Voor ons zijn deze ook in ander opzicht „de sterkste'" omdat de IHC nog nooit motoren van hoger vermogen heeft vervaardigd. Als de CO. 253 eenmaal beet zal hebben, kan hij zonodig rustig 5 etmalen aaneen sjorren. Vrees voor breuk van de sleeptros hoeft U niet te hebben, want een speciale bufferinrichting volgens IHC-patent zorgt ervoor dat de geweldige trekkracht zelfs bij zware schokken geen stukken maakt. En dat is bij slepen heel wat waard; denk maar eens wat een spanning er ontstaat als in zware zeegang de sleeptros strak valt. Er is nog meer bezienswaardigs aan boord. Wat zegt U van een 50 tons kaapstand, twee omkeerbare „Kamewa driebladige schroeven, een brand- bluspomp die in een uur 150.000 1. water boven op de Utrechtse dom brengt? Radar en radio, vier zoeklichten, trossenberging, royale verblij ven, drie. hulp-Diesel dynamo's, elk met een 5-cyIinder M.A.N. motor een reeks pompen en allerlei andere nuttige toebehoren vinden alle hun' plaats in een casco van 46 X 12 X 5,50 m, waarvan U hier een voor lopige afbeelding ziet. We zullen gezamenlijk trachten er een succesnummer van te maken niet alleen omdat iets anders onze eer te na zou zijn, maar als nuchtere Hollanders denken we ook aan lijfsbehoud: U weet wel... het Suezkanaal is niet diep meer, en het baggermateriaal is ernou ja, laten we zeggen: vrij bedaagd! Dus, wellicht, een kans voor Nederland, voor ons zelf: Exporteren! Ook voor die kans dus werken, nu al, LSZ en TKS als eendrachtige IHC-ers aan de CO. 253. T K Geen krant of tijdschrift, waarin niet zo nu en dan het „zetfoutduiveltje" zijn boos spel speelt. Zo had dit duiveltje ons te grazen, toen wij de vorige keer over de werkloosheidsverzekering schreven. De werkloosheidswet, waarover wij het hadden, is van 1949. Dat is niet nieuw meer, doch niet zo oud, als het duiveltje ons wilde doen geloven: er stond namelijk 1934. 81

Het Zeskant | 1952 | | pagina 17